Pielęgniarka: Od teraz to ja będę tylko mocze zlewała.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka: Od teraz to ja będę tylko mocze zlewała.

Komentarze pielęgniarek o nowej siatce płac

Czy siatka płac jest zła? Tak, wszyscy się z tym zgadzamy.

Czy powinno być zróżnicowanie wykształcenia, a co za tym idzie także obowiązki w związku z wyższym wynagrodzeniem? Jak najbardziej.

Kto był za? Solidarność i OPZZ (to nie nasze związki!), które ułożyły się z rządem. Prosze Was, jednoczmy się, a nie bez sensu kłóćmy, bo rządowi to tylko na rękę. I zacznijmy wspólnie coś zmieniać.

Stara siatka płac dyskryminuje pielęgniarek i położnych po LM/SM, których jest 160 tysięcy (80% ogółu pracujących), a więc dzięki którym utrzymany jest cały system, z czego 2/3 jest 50+! Posiadają niezbędne kursy i szkolenia kwalifikacyjne i specjalistyczne, aby pracować na swoich stanowiskach. Jak obecne emerytki, które pracują, a jest ich prawie 30% odejdą z systemu to WSZYSTKO RUNIE. Za 7 lat to będzie KATASTROFA!

Mamy w Polsce 65 tys. opiekunów medycznych, (w szpitalach pracuje około. 12 tys.) którzy mogliby wykonywać czynności pielęgnacyjne i wiele więcej, czym mogliby odciążyć pielęgniarki i sprawić, byśmy mieli więcej czasu na bardziej skomplikowane i wymagające specjalistycznej wiedzy zabiegi. A tylko pensja oraz perspektywy rozwoju mogą przyciągnąć młode osoby do zawodu. Bo bez nowych osób w pielęgniarstwie katastrofa przyjdzie prędzej, czy później. Bo ile można pracować na emeryturze?

Jestem pielęgniarką z ponad 30 letnim stażem na Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej. Zarabiam ponad 2,5 tys. PLN mniej niż koleżanka, która posiada tytuł magistra oraz specjalizację. Jak można było w taki sposób ustawić wynagrodzenia pielęgniarek. A wykonujemy te same zadania. To jest odarcie mnie z godności zawodowej. To ja będę tylko zlewała mocze.

Nic nie runie. Dla wchodzących do zawodu znajdzie po 10 i więcej tysięcy PLN. Jest z czego rozdawać. Przez kilka lat praca na poziomie magistra i specjalizacji będzie zrobiona za pensję opiekunów medycznych. Oszczędności ogromne. Masz wykonać, liczyć się z odpowiedzialnością na tym samym poziomie co mgr + spec. Opiekun jest w innej sytuacji, a jednak praca wyceniona na poziomie dyplomowanej pielęgniarki.

To patologia w zatrudnieniu. Należy się temu STANOWCZO SPRZECIWIĆ i dążyć wszelkimi możliwymi dostępnymi środkami w celu naprawy. Za błędy ktoś powinien być ROZLICZONY i ponieść odpowiedzialność.

“Nie do końca jesteśmy zadowoleni z siatki płac. Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ALE JAKIŚ KOMPROMIS TRZEBA BYŁO ZNALEŹĆ…”.

Longina Kaczmarska wiceprzewodnicząca OZZPIP

Mam gdzieś taki kompromis. Zrównanie pracy pielęgniarki z opiekunami jest bulwersujące i nie do przyjęcia.

Kompromis? Czyim kosztem najstarszych pielęgniarek i ich długoletniego doświadczenia,wiedzy praktycznej i tego że wszystkie młode pielęgniarki są przez nie wprowadzane na oddział. Brak słów, żenada.

Kompromis trzeba było znaleźć ale dlaczego naszym kosztem. Różne wyjścia kompromisu były. Pracuje 37 lat też zdobywałam swoją wiedzę w miarę możliwości na tamte czasy a teraz zarabiam jak opiekun lub sekretarka z całym szacunkiem.

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 270

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7489 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - sam fakt, że ktoś kogoś mianuje jakimś asystentem nie zmienia absolutnie niczego, ale skłóca.