Pielęgniarka po 5 latach pracy z płacą licencjata.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka po 5 latach pracy z płacą licencjata.

Związek pielęgniarek z kolejnym egzotycznym pomysłem w sprawie zasad wynagradzania

Władze pielęgniarskie rozpaczliwie szukają wyjścia z kryzysu związanego z obowiązującymi zasadami wynagradzania pielęgniarek i położnych. Zasady te opierają się na uznaniu wykształcenia za jedyny czynnik, który decyduje o wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Taki sposób wartościowania płac przyjął związek pielęgniarek w 2016 roku. Jednocześnie w ten sam sposób ministerstwo zdrowia podeszło do kwestii siatki płac. Na krytykę odpowiada: przecież tak chciały związki!

To doprowadziło do absurdalnych sytuacji w zakresie wysokości wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych. O konsekwencjach powyższej sytuacji piszemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych od wielu miesięcy. Natomiast ostrzegaliśmy o nadchodzącym chaosie płacowym w podmiotach leczniczych od lat kilku. O zwykłej ludzkiej niesprawiedliwości także. O odzieraniu z godności zawodowej szczególnie.

Teraz związek pielęgniarek promuje projekt podziału na grupy, który opiera się zarówno na wykształceniu oraz stażu pracy w zawodzie. To wylewanie dziecka z kąpielą. Skutkiem wdrożenia proponowanej przez związek tabeli wynagradzania będą kominy płacowe sięgające 3,5 tys. PLN, pomiędzy pielęgniarkami posiadającymi te same uprawnienia zawodowe i wykonujące te same obowiązki. Tylko na samym wynagrodzeniu zasadniczym.

Związek gasi pożar polewając pogorzelisko benzyną

W międzyczasie władze pielęgniarskie wraz z jedną z central związkowych promują jeszcze inne spojrzenie na siatkę płac. Proponują podział pielęgniarek na więcej niż trzy grupy. Jedną z tych grup jest:

Pielęgniarka, położna posiadająca wykształcenie wyższe na poziomie licencjackim bez specjalizacji, a także pielęgniarka, położna posiadająca co najmniej 5-letni staż pracy.

Jest to przedostatnia grupa pielęgniarek. Ostatnia mają tworzyć:

Pielęgniarka, położna nie posiadająca wyższego wykształcenia i nie posiadająca specjalizacji.

Jedno trzeba przyznać, że związek pielęgniarek potrafi w skuteczny sposób skłócić środowisko pielęgniarskie.

W powyżej cytowanych dwóch grupach, widniejących w projekcie tabeli płac autorstwa związków, trudno doszukać się logicznego uzasadnienia proponowanych rozwiązań. Na jakich przesłankach związek pielęgniarek wartościując stanowiska pracy, uznał, że 5-letni staż pracy jest tożsamy z posiadaniem tytułu licencjata. Na jakich przesłankach związek pielęgniarek wartościując stanowiska pracy, uznał, że 4-letni staż pracy nie jest tożsamy z posiadaniem tytułu licencjata.

Powyższe rozwiązanie łamie zapisy dyrektywy UE, o którą walczył… związek pielęgniarek. Jej przyjęcie przez UE związek pielęgniarek ogłosił jako sukces. I słusznie. To dlaczego teraz postępuje irracjonalnie? Czyżby to była cena za jakiś zgniły konsensus z innymi grupami zawodów medycznych? Kosztem pielęgniarek i położnych z wieloletnim stażem pracy w zawodzie.

Takie podejście do kwestii zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych to totalna klapa wizerunkowa związku OZZPiP. Szczególnie w środowisku pielęgniarskim. Trzeba oddać, że strona rządowa zdecydowanie przegrywa wyścig o palmę pierwszeństwa w konkursie na „radosną twórczość” w obszarze ochrony zdrowia. Niekwestionowanym liderem jest związek pielęgniarek.

Tylko pogratulować…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 193

Bądź pierwszym, który oceni wpis

88 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Sejm - świadczenie pieniężne dla pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o dodatkach Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 8 grudnia 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Panie Marszałku! Wysoka…
AktualnościZakażone pielęgniarki

Zakażone pielęgniarki - najnowsze dane ministerstwa.

1 min czytania
Bieżące informacje o zakażonych pielęgniarkach Ministerstwo zdrowia udostępniło nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem personelu medycznego od początku pandemii do 6 grudnia 2021…
Aktualności

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

3 min czytania
Zespół Trójstronny o pielęgniarkach i położnych Jak zwiększyć wykorzystanie potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w obszarze obowiązujących rozwiązań prawnych – to główny przedmiot…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – zmiany w grupach zaszeregowania.