Pielęgniarki – zmiany w grupach zaszeregowania.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – zmiany w grupach zaszeregowania.

Pani Ptok nic nie mówi o pielęgniarkach i położnych

Po wczorajszym spotkaniu protestujących z przedstawicielami ministra zdrowia, głos zabrała przewodnicząca związków zawodowych pielęgniarek i położnych pani Krystyna Ptok. Mam wrażenie, że w ogóle interesy zawodowe naszej grupy zawodowej systematycznie spadają na dalszy plan w kwestii protestu medyków. Pani przewodnicząca na konferencji prasowej nie użyła ani jeden raz zwrotu „pielęgniarka i położna”. Myślę, że ta kwestia daje wiele do myślenia.

Rzecznik prasowy protestujących o siatce płac

Pani rzecznik protestujących, także na konferencji prasowej, poinformowała:

Zaproponowano nam zmiany w grupach zaszeregowanie w załączniku do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Oznacza to, że ministerstwo jest otwarte w zakresie dyskusji o tym, jak wynagradzać poszczególne grupy zawodowe i zmienić dotychczas funkcjonująca ustawę. Istotne jest włączenie kryterium doświadczenia zawodowego oraz rozwinięcie katalogu zawodów, które zostały określone w ustawie jako inne, np. ratowników medycznych.

To co mówi pani rzecznik jest wiadome od kilkunastu tygodni. Natomiast siatka płac przedstawiona przez protestujących medyków w dniu 9 września 2021 roku urąga zdrowemu rozsądkowi. Czy nadal jest ona osią rozmów ze stroną ministerialną?

Czy pielęgniarki i położne to mięso armatnie?

Gołym okiem widać, że uczestniczenie pielęgniarek i położnych w obecnej formule protestu medyków nic dobrego nie przyniesie pielęgniarkom i położnym. Jedność za wszelką cenę utopi interesy zawodowe naszej profesji.

Dla przykładu podam jeden fakt.
Dlaczego w postulatach protestujących znalazła się sprawa „dobokaretki”, a nie podniesiono także kwestii wynagrodzeń pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej?

Takich pytań jest wiele…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 244

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7328 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
Aktualności

Aparaty cpap - leczenie bezdechu sennego w praktyce.