Pielęgniarka podnosi kwalifikacje. Czy pracodawca musi ją awansować?

2 min czytania
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie
Pielęgniarka podnosi kwalifikacje. Czy pracodawca musi ją awansować?

Pielęgniarka podnosi kwalifikacje. Czy pracodawca musi ją awansować?

W dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym uregulowano wymogi kwalifikacyjne wobec kadry pielęgniarskiej.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 5 września 2023 roku.

Szczegółowe informacje w zakresie nowego taryfikatora kwalifikacyjnego pielęgniarek publikujemy w artykułach redakcyjnych zamieszczonych w aktualnościach w dziale pt. Wymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie.

Poniżej publikujemy stanowisko ministerstwa zdrowia na jedną z uwag przedstawioną w ramach konsultacji społecznych dotyczących przedmiotowego rozporządzenia.

Treść uwagi:

Dodanie ogólnego artykułu: „Pracowników należy zatrudniać zgodnie z wymogami kwalifikacyjnymi, adekwatnymi do powierzonych obowiązków.”

Uzasadnienie do uwagi:

Brzmi to absurdalnie, żeby pisać taką zasadę wprost, jednak już dziś są pracodawcy, którzy omijają prawo w ten sposób twierdząc, że minimalne wymogi są spełnione („tytuł zawodowy magistra lub równorzędny”), co właściwie wskazuje że wszystkich pracowników szpitala z wyższym wykształceniem można by zatrudnić na jednym stanowisku (łącznie z lekarzem, pielęgniarką, dietetykiem, biologiem itp).

Taki schemat zatrudnienia dewastuje drogę awansu przewidzianą dla danej grupy zawodowej oraz zaburza ustawą hierarchię zatrudnienia (osoby które uzupełniają wykształcenie na studiach podyplomowych, zajmuje dzięki temu wyższe stanowisko niż osoby w stosunku do których wyrównywały one wykształcenie).

Wyższe kwalifikacje od wymaganych na dane stanowisko (np. zdobyte w trakcie zatrudnienia) nie stanowią obowiązku dla pracodawcy awansowania danego pracownika

Stanowisko ministerstwa zdrowia:

Uwaga nieuwzględniona.

Zgodnie z art. 50 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej, w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą zatrudnia się pracowników posiadających kwalifikacje odpowiednie do zajmowanego stanowiska. Natomiast w ust. 5 tego artykułu zawarte jest upoważnienie do wydania przez Ministra Zdrowia niniejszego rozporządzenia określającego kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w tych podmiotach, kierując się bezpieczeństwem pacjentów oraz potrzebą zapewnienia efektywności zatrudnienia.

W związku z powyższym to kierownik podmiotu kształtuje politykę kadrową w zarządzanej przez siebie jednostce, biorąc pod uwagę zarówno potrzeby związane z zapewnieniem realizacji zadań tego podmiotu (w tym świadczeń zdrowotnych), jak i posiadanych możliwości. Ponadto ww. przepis zawarty jest w akcie wyższego rzędu. Należy również podkreślić, iż w różnych zakładach pracy (nie tylko w podmiotach leczniczych) co do zasady o awansie decyduje osoba zarządzająca, a wyższe kwalifikacje od wymaganych na dane stanowisko (np. zdobyte w trakcie zatrudnienia) mogą być do tego podstawą, jednakże nie stanowią obowiązku dla pracodawcy awansowania danego pracownika.

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd Pielęgniarek ukarał pielęgniarkę. Odwołała się skutecznie do Sądu Najwyższego.