Pielęgniarka – podwyżki a stawka godzinowa na kontrakcie.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOferty pracy
Pielęgniarka – podwyżki a stawka godzinowa na kontrakcie.

Ustawa podwyżkowa a praktyka zawodowa pielęgniarki na podstawie umowy kontraktowej

Obecnie gorącym tematem w podmiotach leczniczych jest przydział pielęgniarek do konkretnej grupy zaszeregowania wymienionych w siatce płac. Pielęgniarki pracujące na umowach o pracę otrzymują wynagrodzenie zasadnicze. Jego wysokość jest zależna przede wszystkim od grupy, do której zostanie przydzielona pielęgniarka i w zasadzie powinno być uwarunkowane posiadanym wykształceniem. Natomiast w praktyce jest to zdecydowanie zależne od decyzji pana dyrektora czyli kierownika podmiotu leczniczego.

Więcej informacji w przedmiotowej kwestii, ze szczególnym uwzględnieniem manewrów kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi wobec grupy zawodowej pielęgniarek i położnych publikujemy, praktycznie codziennie, w dziale pt. nowa siatka płac pielęgniarek.

Prezes izby pip o umowach kontraktowych pielęgniarek w kontekście ustawy podwyżkowej

W powyższej problematyce wypowiedziała się pani prezes izby pip. W wystąpieniu w dniu 7 lipca 2022 roku, pani prezes odniosła się także do kwestii wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych nie na podstawie umów o pracę a umów kontraktowych.

Oddajmy głos pani prezes…

Teraz pytacie państwo „Dlaczego np. osoby, które są na umowach cywilnoprawnych czy umowach b2b, nie są brane pod uwagę w ustawie?”. Proszę państwa, i tak, i nie, bo osoby które podpisują z pracodawcą umowę cywilnoprawną, umowę b2b to też dyktują warunki.

To nie jest tak, że pracodawca narzuca, to państwo decydujecie, czy zgodzicie się, przeliczacie sobie jaka jest stawka godzinowa, macie takie i takie kompetencje, takie i takie kwalifikacje, jak wygląda ustawa o płacy minimalnej, bo to zwykle najczęściej negocjuje się stawkę godzinową. Czyli proszę państwa – w umowie cywilnoprawnej macie możliwość negocjacji. Jeżeli jest się na umowę o pracę, to dostaje się angaż i to jest troszeczkę inna umowa.

Nie jesteśmy w stanie jako samorząd ale nawet jako związek zawodowy wnikać w umowy cywilnoprawne. To wy państwo wtedy musicie twardo negocjować z pracodawcą i znam takie przypadki, gdzie pracodawcy poszukujący pielęgniarek, położnych na rynku są skłonni iść na daleko idące ustępstwa, jeżeli chodzi o wynagrodzenie.

Czyli ta nowelizacja ustawy jednak spore zmiany przyniesie, tylko rzeczywiście z kwalifikacjami posiadanymi, wymaganymi może być problem. Będziemy się starali również ze związkami zawodowymi, bo to jest kompetencja związków zawodowych w danym zakładzie pracy, które są partnerem dla pracodawcy, żeby takimi nieprawidłowościami jeżeli będą występować się zajmowały.

źródło: nipip.pl

Umowy kontraktowe pielęgniarek a wysokość stawki godzinowej wobec wzrostu wynagrodzeń zasadniczych

Warto dodać, że w zakresie sposobu finansowania osób zatrudnionych na kontraktach mamy zasadniczą różnicę. Do 30 czerwca 2022 środki te były znaczone przez NFZ i przekazywane do podmiotu leczniczego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dodatek zembali funkcjonował do końca czerwca br. Natomiast od 1 lipca 2022 roku środki na wypłaty dla pielęgniarek i położnych wykonujących zawód na podstawie umów cywilnoprawnych pochodzić będą z NFZ za wykonane świadczenia zdrowotne.

Wobec powyższego koszty umów kontraktowych będą teraz kosztem całkowitym dla podmiotu leczniczego. W żadnym stopniu nie będą one refundowane przez NFZ. Ile dyrektor zaoszczędzi na umowach kontraktowych to zostanie w kasie.

Obecnie wiele pielęgniarek i położnych dokonuje przeliczeń i obliczeń w zakresie stawki godzinowej. Odnoszą się najczęściej do wysokości wynagrodzeń zasadniczych za cały etat czyli 160 godzin oraz do podziału na grupy w siatce płac. W swoich wyliczeniach biorą pod uwagę rekompensatę za brak płatnego urlopu wypoczynkowego, płatnego zasiłku chorobowego.

Powyższe wyliczenia prowadzą niektóre pielęgniarki do wniosku – za taką stawkę nie opłaca się pracować na umowie kontraktowej, wracam na etat, bo dostanę podstawę przypisaną grupie 2 i pochodne: za pracę w godzinach nocnych, dni wolne i święta. Będę miała płatny urlop wypoczynkowy i zasiłek chorobowy. Zapewne wybiorę także zaległe L4.

Na jednej z grup na Facebooku pielęgniarki wymieniały się swoimi opiniami w zakresie wysokości stawki godzinowej na umowach kontraktowych. Ile powinna ona teraz wynosić.

Pielęgniarka: Teraz negocjacje zaczynają się od 80 PLN za godzinę

Poniżej publikujemy wybrane przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych komentarze, zachowując ich oryginalne brzmienie.

Teraz negocjacje zaczynają się od 80 PLN za godzinę. Po przeliczeniu wszystkich pochodnych z etatu, to 75 PLN za godzinę kontraktową zrównuje się do etatu.

Wiadomo, ale jak liczyłam to przy stawce 55 PLN/h to powinniśmy wołać o 30% podwyżki. Składamy pismo w tym tygodniu, zobaczymy co się wydarzy. Ja jestem gotowa rzucić wypowiedzenie po odmowie, za resztę nie mogę odpowiadać. Solidarność i wytrwałość jest najważniejsza. Samemu nic się nie osiągnie.

Dziewczyny w niektórych miejscach 60 PLN brutto jest na zlecenie. A Wy jeszcze same musicie sobie odprowadzać składki itd… Próbujcie negocjować nowe stawki.

My we Wrocławiu mamy około 50-55 PLN na oddziałach. Na OIOM dają 63 PLN. Walczymy o chociaż 20% wyżej, ale to jest dramat. Nawet 65 PLN na oddziale to jest żart jakiś.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 49

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek - zobacz treść zaskakującego zarządzenia podwyżkowego.