Pielęgniarka podwyższyła kwalifikacje – stanowisko ministra zdrowia.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarka podwyższyła kwalifikacje – stanowisko ministra zdrowia.

Ministerstwo zdrowia o pielęgniarce, która uzyskała kwalifikacje zawodowe powodujące zaliczenie do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy

W jednej z licznych interpretacji poselskich w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zadano ministrowi zdrowia poniższe pytanie:

„Czy ministerstwo planuje wprowadzenie zmian w innym zakresie, umożliwiającym sprawiedliwe i szybkie ustalanie wynagrodzeń dla pracowników podmiotów leczniczych po podniesieniu przez nich kwalifikacji”?

Oczywiście sprawa dotyczy zapisów w projekcie ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, który związek pielęgniarek przesłał do sejmu. Projekt ten czeka na rozpatrzenie przez sejmową komisję zdrowia. Projekt ustawy, która dyskryminuje i poniża pielęgniarki z długoletnim stażem zawodowym.

W jednym z zapisów przedmiotowego projektu zapisano:

Podmiot leczniczy jest zobowiązany ustalić na nowo wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, który po dniu 1 lipca uzyskał kwalifikacje zawodowe powodujące zaliczenie pracownika do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy określonym w załączniku do ustawy. W takim przypadku ustalenie na nowo wynagrodzenia zasadniczego następuje od następnego miesiąca kalendarzowego po udokumentowaniu przez pracownika kwalifikacji stanowiących podstawę zaliczenia do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy.

Powyższa propozycja zapisu ustawowego jest oczywistym łamaniem zasady Kodeksu pracy – jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę.

Pielęgniarka podwyższyła kwalifikacje – stanowisko ministra zdrowia

Stanowisko w powyższej kwestii ministerstwo zdrowia przedstawiło w odpowiedzi na interpelację poselską w dniu 26 lipca 2023 roku. Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment odpowiedzi ministerstwa dotyczący powyższego zagadnienia.

Obecny stan prawny przewiduje, że w przypadku gdy pracodawca w związku z uzyskaniem przez pracownika dodatkowych kompetencji (uprawnień, podwyższeniem poziomu wykształcenia) dokona zmiany jego warunków zatrudnienia – np. przeniesie go na stanowisko pracy, na którym wymagane są nowo uzyskane przez pracownika kompetencje powierzy mu pracę, albo poszerzy zakres zadań przez niego realizowanych w związku z uzyskaniem nowych kompetencji – wówczas w oparciu o art. 78 § 1 Kodeksu pracy zobowiązany będzie tak ustalić wysokość wynagrodzenia „(…) aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.”.

Podobnie pracodawca będzie musiał dokonać ponownej oceny wysokości ustalonego dla danego pracownika wynagrodzenia gdy w związku z uzyskaniem przez niego nowych kompetencji wymaganych na zajmowanym stanowisku zajdzie wskazana w art. 78 §1 Kodeksu pracy przesłanka ilościowa i jakościowa świadczonej przez pracownika pracy.

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego wynikające z zaistnienia wskazanych wyżej przesłanek dokonywane ma być przy tym niezwłocznie po zamianie warunków zatrudnienia pracownika – bez konieczności oczekiwania na dzień 1 lipca danego roku.

źródło: sejm.gov.pl

Koniec stanowiska ministerstwa zdrowia…

Należy zadać sobie pytania: dlaczego związek pielęgniarek przesyła do sejmu projekt ustawy, którego zapisy łamią Kodeks pracy?

Dlaczego pani Krystyna Ptok jako związkowiec firmuje projekt ustawy, który wprowadza pomiędzy pracownikami wykonującymi tę samą pracę różnice w wynagrodzeniach?

Dlaczego OZZPiP nazywa sukcesem wprowadzenie pod obrady sejmowej komisji zdrowia, projekt ustawy, który kompletnie ignoruje linię orzecznictwa sądowego w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 45

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8217 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki o izbie pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka: Do czego jest potrzebna ta instytucja? W artykule pt. Zarobki w izbach pielęgniarek – 28 tys. złotych miesięcznie. informowaliśmy czytelników Portalu…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - trzy najchętniej wybierane gadżety w Sklepie Pielęgniarek.

1 min czytania
Gadżety dla medyków Przedstawiamy 3 najchętniej wybierane gadżety wybierane przez personel medyczny w Sklepie Pielęgniarek i Położnych w kwietniu. MIEJSCE 1 –…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Izby pielęgniarek – roczny dochód działacza ponad pół miliona złotych.

1 min czytania
Skandaliczne wynagrodzenie działacza izby pielęgniarek… W artykule z dnia 14 maja 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiała informację w…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sędzia o pielęgniarce – to było okrutne, wykalkulowane, cyniczne.