Pielęgniarka/Pielęgniarz – postępowanie w przypadku kontaktu z zakażonym. Obowiązki pracodawcy.

1 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Pielęgniarka/Pielęgniarz – postępowanie w przypadku kontaktu z zakażonym. Obowiązki pracodawcy.


Postępowanie pielęgniarki po kontakcie z osobą podejrzaną o zakażenie

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wystosował do Głównego Inspektora Sanitarnego pismo dotyczące potwierdzenia w formie pisemnej standardów postępowania pracowników medycznych podmiotów leczniczych po kontakcie z osobą podejrzaną o zakażenie SARSCoV-2, bądź chorą na COVID-19.

Jak więc ma się zachować pielęgniarka w takiej sytuacji?

OZZPiP otrzymał odpowiedź Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie. Zawiera ona wytyczne odnośnie postępowania pielęgniarek w przypadku kontaktu z zakażoną osobą lub osobą podejrzaną o zakażenie.

Standard postępowania w takiej sytuacji przedstawiają się następująco:
1. pracodawca ma niezwłocznie poinformować o podejrzeniu zakażenia pracownika powiatowego inspektora sanitarnego, pełniącego nadzór epidemiologiczny na danym terenie
2. pracodawca ma niezwłocznie odsunąć od pracy pielęgniarkę narażoną na kontakt z zakażonym, gdyż stanowi ona zagrożenie dla pacjentów i pozostałych pracowników
3. Narażona pielęgniarka w takiej sytuacji ma bezzwłocznie wrócić do domu bezpiecznym środkiem transportu (transportem indywidualnym)
4. narażona pielęgniarka powinna poddać się samoizolacji w miejscu zamieszkania i czekać na wyniki dochodzenia epidemiologicznego
5. narażona pielęgniarka może wrócić do pracy tylko, gdy inspektor sanitarny zadecyduje o braku konieczności odbywania kwarantanny; do tego czasu nieobecność w pracy należy uznać za usprawiedliwioną.

Pielęgniarka na kwarantannie z obowiązkiem świadczenia pracy?

W punkcie ósmym natomiast znajdziemy opis niedopuszczalnej, wg Głównego Inspektora Sanitarnego sytuacji:

„8. Niedopuszczalne jest odbywanie kwarantanny przez pracowników medycznych na terenie podmiotów leczniczych w tym, z obowiązkiem świadczenia pracy. Stosowanie takich praktyk istotnie zwiększa możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 wśród osób z grup ryzyka (osób z obniżoną odpornością spowodowaną innymi chorobami niż COVID-19).”

Przeczytaj oryginał odpowiedzi Głównego Inspektora Sanitarnego

Wybrała: Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze