Pielęgniarka: projekt ustawy to „perfidne zło segregacyjne”.

5 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka: projekt ustawy to „perfidne zło segregacyjne”.

Piąty dzień pielęgniarki i położne (także anonimowo) podpisują petycję do związku pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na petycjeonline.com utworzyła petycję do autorki projektu ustawy zmieniającej zasady wynagradzania personelu pielęgniarskiego, pani Krystyny Ptok.

Dzisiejszy dzień – 16 marca 2023 – jest 5 dniem, kiedy pielęgniarki i położne podpisują petycję, która jest wyrazem sprzeciwu wobec projektu ustawy, która nie niweluje obecnie obowiązujących absurdalnych i niesprawiedliwych zasad polityki płacowej.

Co ciekawe znaczny odsetek osób podpisujących petycję – Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, korzysta z opcji anonimowego podpisania sprzeciwu. Jak skorzystać z tej możliwości, którą daje profesjonalny portal petycjeonline.com?

Wystarczy po podaniu danych (w tym adresu e-mail) przy wyborze opcji „Pokaż mój podpis publicznie online” – wybrać NIE. To w przypadku osoby pragnącej zachować anonimowość podpis zostanie zaliczony ale wykazie osób, które podpisały petycję będzie widnieć adnotacja – „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie.”

Po zaznaczeniu TAK lub NIE przy kolejnych opcjach: „Proszę o powiadamianie mnie mailowo o aktualizacjach tej petycji” oraz „Mam ukończone 16 lat i akceptuję zapisy polityki prywatności” wystarczy kliknąć PODPISZ.

Aby zakończyć procedurę podpisania petycji należy w skrzynce mali, której adres podaliśmy przy danych osobowych, kliknąć w link, który zostanie wysłany automatycznie z portalu petycjeonline. Po kliknięciu w link nasz podpis zostanie zaliczony i uwidoczniony na liście osób, które podpisały petycję. Oczywiście, w przypadku zaznaczenia opcji NIE przy „Pokaż mój podpis publicznie online” bez danych osobowych – anonimowo.

W ten sposób procedura podpisania petycji zostanie zakończona a nasz podpis zaliczony. W przypadku braku kliknięcia w link zatwierdzający podpisanie petycji, nasz podpis nie zostanie zaliczony.

Gdzie podpisać petycję? Na profesjonalnym portalu petycjeonline, klikając w poniższą grafikę.

Osoby podpisujące petycję piszą w komentarzach dlaczego sprzeciwiają się zapisom ustawy autorstwa związku pielęgniarek – OZZPiP

Poniżej publikujemy argumenty osób, które przy podpisaniu petycji, skorzystały z opcji wpisania w polu „Podpisuje, ponieważ…”.

Poniższe opinie pielęgniarek i położnych pochodzą od osób, które podpisały petycję w dniu 15 marca 2023 roku.

Zasady naliczania wynagrodzenia oraz podstawa, są na dzień dzisiejszy krzywdzące dla pielęgniarki z dużym stażem pracy i średnim wykształceniem. Dysproporcja jest zbyt duża między grupami a powierzone obowiązki są takie same.

Jestem pielęgniarką po LM mam specjalizację z anestezjologii i intensywnej opieki, pracuję na OIT 26 lat – wykonuję takie same czynności jak koleżanki. Pacjenci pod moją opieką są objęci zgodnie z procedurami o najwyższych standardach a moja pensja jest niższa o prawie 2000 zł.

Uważam, że na takim samym stanowisku, wykonując taką samą pracę oraz mając taki sam zakres obowiązków wynagrodzenie powinno być takie samo. Tytuł magistra nie powoduje tego, że czynności i procedury są wykonywane lepiej.

Pielęgniarka: Nie zgadzam się na tak duże różnice płacowe

Chce aby zarobki pielęgniarek były wyrównane.

Jestem przeciwna nierównemu traktowaniu nas położnych i pielęgniarek. Zbyt dużym różnicom w wynagrodzeniu, oraz niedocenianiu doświadczenia zawodowego.

Jest to niesprawiedliwe, żeby za tę samą pracę było tak różne wynagrodzenie. Nikt nie wymaga na odcinku pracy ani magistra ani specjalizacji – potrzebny jest dyplom pielęgniarski i prawo wykonywania zawodu i to posiadamy i po LM i po S M. A tytuły naukowe to potrzebne są na uczelniach. Ja po 35 latach pracy na chirurgii przy łóżku pacjenta to nie skromnie mówiąc specjalistka jestem już z automatu. Teraz wiedzę i pomoc od takich jak ja czerpią te ,,szkolone” pielęgniarki a różnica w naszych poborach zaczyna wynosić 3 tysiące. Jest to wysoce niesprawiedliwe i absurdalne. A mamy to wszystko między innymi dzięki takiej wyuczonej pielęgniarce jak pani Krystyna Ptok. To właśnie ona podsunęła Panu ministrowi taki podział pielęgniarek a teraz rakiem się z tego wycofuje i udaje, że ona jest za nami i że chce pomagać. Niech lepiej się nie ośmiesza tylko odejdzie w cień. Jej zasługi będziemy długo pamiętać. Jeszcze nikt nas tak nie poróżnił i nie potraktował tak niesprawiedliwie jak nasza koleżanka pielęgniarka.

Nie zgadzam się na tak dużą różnicę w wynagrodzeniach dla pielęgniarek i położnych i co za tym idzie dyskryminację ze względu na wykształcenie.

Nie zgadzam się na tak dużą rozbieżność w wynagrodzeniu, wykonując te samą pracę co koleżanki posiadające magistra. Ja posiadam specjalizację.

Myślę, że ten podział na grupy i nowa siatka płac jest niesprawiedliwa w stosunku do starszego personelu po LM.

Pielęgniarki – nie zgadzamy się z takimi różnicami w wynagrodzeniu przy wykonywaniu tych samych obowiązków

Nie zgadzam się z tak ogromną dyskryminacją pielęgniarek. To hańba. Wykonujemy taką samą pracę a tak duża różnica finansowa jest nie do zaakceptowania. Uwłacza godności naszej grupie zawodowej, powoduje konflikty, jest niezgodne z Kodeksem pracy.

Obecną ustawa jest nie do przyjęcia. Poniża, dyskredytuje, segreguje. Wielki chłam i bubel. A obowiązki dodatkowe przypisane magistrom to radosna twórczość oszukująca.

Ogólnie mówiąc perfidne zło segregacyjne.

Pensja zasadnicza powinna być taka sama bo wykonujemy taką samą pracę, za magistra i specjalizacje dodatek.

Nie zgadzam się na tak duże różnice w zarobkach, ponieważ mamy dokładnie taki sam zakres obowiązków.

Jestem pielęgniarką po LM z 25 letnim stażem pracy i strasznie boli mnie zaistniała sytuacją płacowa .

Czuję się nierówno traktowana, a niejednokrotnie pomagam paniom z mgr, dając im rady lub robiąc to czego one nie potrafią.

Nie wyrażam zgody na dyskryminację i brak poszanowania dla doświadczenia oraz różnicę w wynagrodzeniu za pracę na tym samym – o ile nie wyższym poziomie.

Jest rzeczą niedopuszczalną, że związek zawodowy pielęgniarek gwałci regulacje zawarte w Kodeksie pracy, dotyczące jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę.

Po przeszło 40 latach pracy potraktowali mnie jak ZERO!

Nie zgadzam się z nierównym wynagrodzeniem za tą samą pracę! Za stopnie naukowe powinien być dodatek ale nie aż tak duży! To my starsze pielęgniarki wprowadzamy młode osoby do pracy! Czy nasze doświadczenie nie jest już nic warte?!

Nie zgadzam się z degradacja pielęgniarek po LM i SM

Podpisuję ponieważ jestem pielęgniarką z 32 letnim stażem pracy, mam ukończone studia z zakresu Promocji Zdrowia posiadam tytuł mgr, mam ukończony kurs kwalifikacyjny, posiadam specjalizację z zakresu pielęgniarstwa zachowawczego, jestem doświadczonym pracownikiem, bardzo sumiennie wykonuje swoje obowiązki i żaden Minister Zdrowia tak nie potraktował pielęgniarek jak obecny. Nie zgadzam się na to iż ponownie miałabym zdobywać dyplom pielęgniarski ponieważ ja go już posiadam, poza tym jestem osobą borykającą się z kłopotami zdrowotnymi i to nie jest czas na ponowne studiowanie. Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę zdobywanych kwalifikacji w trakcie trwania pracy zawodowej, tylko wszystko jest podporządkowane niedopracowanej, bardzo niesprawiedliwej ustawie. Ogromnie protestuję przeciw takiemu traktowaniu.

Nie zgadzam się z ustawą, która nadal dyskryminuje i zniechęca nas do pracy.

Jest to bardzo krzywdzące dla pielęgniarek i położonych po LM i SM, tym bardziej, że mają ogromne doświadczenie zawodowe.

Nie zgadzam się na tak duża różnice w płacach za taką samą pracę. Jestem po SM wydział położnictwa, który ukończyłam bo taki był tok kształcenia w latach 80-tych. Uzupelniłam wykształcenie o licencjat i nic z tego nie mam.

Nie zgadzam się z ustawą – mam 30 lat stażu pracy i specjalizacje. I ogromny bagaż doświadczenia.

Zachowano oryginalne brzmienie.

źródło: petycjeonline.com

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 117

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościPraca w Norwegii

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pracodawca zarzucił pielęgniarce "dezorganizację pracy w oddziale".

6 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego:  Bezpośrednią przełożoną powódki była M. K., która pełni obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej. Przełożoną wszystkich pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - Nie zgadzam się na tak duże kominy płacowe.