Związek pielęgniarek przygotował ustawę z makabrycznym defektem.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek przygotował ustawę z makabrycznym defektem.

Pani przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok o ustawie swojego autorstwa

W uzasadnieniu do projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego zapisano w jakim celu ma zostać przeprowadzona nowelizacja ustawy.

Ku zaskoczeniu pani Krystyna Ptok w przedmiotowym uzasadnieniu napisała:

Zaproponowane podwyższenie wskaźników częściowo niweluje nieuzasadnione różnice w ramach stanowisk o podobnym zakresie obowiązków i odpowiedzialności.

Krystyna Ptok przewodnicząca OZZPiP

Powyższy fragment uzasadnienia odnosi się do propozycji podniesienia współczynników pracy w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych – 6 oraz 5.

Natomiast pani przewodnicząca Krystyna Ptok w powyżej cytowanym zdaniu z uzasadnienia do projektu ustawy ukazuje makabryczny defekt opracowanej przez OZZPiP zmiany ustawy.

Otóż wniosek jest jeden: związek pielęgniarek przedstawia rozwiązanie płacowe, które niweluje częściowo nieuzasadnione różnice w wynagrodzeniach. Podkreślamy: „częściowo niweluje”.

Czyli część nieuzasadnionych różnic w wynagrodzeniach pozostała i jest makabrycznym defektem projektu przygotowanego przez panią Krystynę Ptok.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że związek pielęgniarek poprzez swój projekt ustawy utrwala nieuzasadnione różnice w wynagrodzeniach.

Makabryczny defekt ustawy przygotowanej przez panią przewodniczącą Krystynę Ptok

Pytanie – kto upoważnił związek do przedstawienia projektu ustawy, który nie zniwelował całkowicie nieuzasadnionych różnic w wynagrodzeniach?

Dlaczego związek pielęgniarek dyskryminuje pielęgniarki z grupy 5 i 6 poprzez przesłanie do sejmu ustawy, która degraduje płacowo ponad 100 tys. pielęgniarek i położnych?

Paradoksalnie związek pielęgniarek przesłany projekt ustawy do sejmu firmuje jako walkę z dyskryminacją i degradacją!

Wobec powyższego nie może być zgody na poparcie projektu ustawy z makabrycznym defektem, autorstwa pani Krystyny Ptok. Dlatego dyskryminowane i degradowane przez związek pielęgniarki i położne podpisują sprzeciw. Jego wyrazem jest petycja – Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Informację w sprawie treści petycji oraz sposobu jej podpisania dostępne są przez kliknięcie poniższej grafiki. Petycję można podpisać anonimowo. Petycję mogą podpisywać także osoby nie będące pielęgniarkami i położnymi.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 152

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – decyzją dyrektora szpitala cały personel pielęgniarski z jedną pensja zasadniczą.