Pielęgniarka Ptok obiecała sobie z ministrem Niedzielskim.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarka Ptok obiecała sobie z ministrem Niedzielskim.

Minister zdrowia o podniesieniu dołu w siatce płac pielęgniarek

W dniu 26 maja 2023 roku dwa dni po manifestacji związku pielęgniarek OZZPiP pod sejmem minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem w TVP INFO. Portal rynekzdrowia.pl podał poniższą informację w kontekście wypowiedzi ministra zdrowia.

Pytany o zróżnicowane pensje pielęgniarek z dyplomem oraz z wykształceniem średnim, minister odpowiedział, że resort pracuje nad wyrównaniem wynagrodzeń.

Głosy ze środowiska pielęgniarskiego mówią o tym, że ten dół powinien być podniesiony. I my nad tym pracujemy. Teraz środowisko pielęgniarek przedstawiło projekt ustawy, my prowadzimy dialog cały czas z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych.

I nawet już sobie obiecaliśmy, że będziemy się starali wykonać w kolejnym roku jakiś krok, który będzie szedł w kierunku tych postulatów.

minister zdrowia Adam Niedzielski – 26 maja 2023 roku

Minister zdrowia stwierdził także, że „panie pielęgniarki czy lekarze zarabiają już naprawdę pieniądze bardzo przyzwoite”.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Mija prawie miesiąc od wypowiedzi pana ministra zdrowia. Bardzo istotnej wypowiedzi. Minister stwierdził, że w zakresie wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych pomiędzy grupami w siatce płac mamy do czynienia z „dołem”. To prawda. Tylko, że nie jest to dół tylko Rów Mariański.

Dzięki braku działań ministra zdrowia (odmowa nowelizacji ustawy) w celu likwidacji patologii w wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego przedmiotowy rów zostanie z dniem 1 lipca 2023 roku jeszcze bardziej pogłębiony. Różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy pielęgniarkami z grupy 2 i 6 wyniesie… 2 221,15 PLN. Natomiast wraz z pochodnymi – dodatkami przekroczy 3 tys. PLN.

Z drugiej strony związek pielęgniarek OZZPiP skierował do sejmu projekt ustawy o wynagradzaniu kadry pielęgniarskiej. Projekt, który spotkał się ze stanowczym sprzeciwem pielęgniarek zaszeregowanych w grupie 6 siatki płac. Ponad 3,3 tys. osób swój sprzeciw wyraziło poprzez podpisanie petycji – Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, którą można dalej podpisywać.

Obecnie projekt zostanie skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu sejmu. Jest to musztarda po obiedzie. Bowiem projekt związku dotyczył zmiany siatki płac pielęgniarek i położnych od… 1 lipca 2023 roku.

Natomiast zdecydowanie poważniejsza sprawa dotyczy słów ministra zdrowia. „I nawet już sobie obiecaliśmy, że będziemy się starali wykonać w kolejnym roku jakiś krok, który będzie szedł w kierunku tych postulatów”.

Dlatego pani przewodnicząca OZZPiP powinna środowisku pielęgniarskiemu odpowiedzieć na poniższe pytania:

  1. Czy słowa ministra zdrowia są prawdą?
  2. Co związek pielęgniarek „sobie obiecał” z ministrem zdrowia?
  3. Dlaczego dopiero „w kolejnym roku ma być wykonany jakiś krok” w zakresie „podniesienia dołu” w siatce płac pielęgniarek i położnych?
  4. Dlaczego na stronie internetowej OZZPiP nie ma szczegółowych informacji o zakresie prowadzonego przez związek „przez cały czas dialogu” z ministrem zdrowia?
  5. Czy zarząd OZZPiP podjął jakieś uchwały, które sankcjonują powyższe „obiecanie sobie” z ministrem zdrowia.

W przedmiotowej sprawie redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwróci się do ministra zdrowia o szerszą informację.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 49

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7918 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka nie będzie musiała być członkiem izby pielęgniarskiej.

5 min czytania
Proponowane zmiany powinny objąć także izby pielęgniarek i położnych Do sejmu wpłynął w dniu 5 lipca 2023 roku projekt ustawy, która między…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

50 tys. pielęgniarek ukończyło ten kurs. Zapisują się następne.