Pielęgniarka pyta jak obliczyć wysokość odszkodowania. Odpowiadamy…

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka pyta jak obliczyć wysokość odszkodowania. Odpowiadamy…

Pielęgniarki dojrzewają do decyzji o ubiegania się o swoje pieniądze…

W dniu 4 czerwca 2024 roku jedna z pielęgniarek skierowała zapytanie do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych: „Czy może podać mi Pan kwotę roszczenia o jaką wystąpię do sądu. Jestem z 6 grupy bez żadnych dodatków w moim miejscu pracy – żadnej jubileuszówki wysługi lat, trzynastek. Nic. Zero”.

Pielęgniarka podała także miejsce pracy określając strukturę właścicielską swojego pracodawcy. Nie ma to znaczenia. Ważne, że musi być to podmiot leczniczy. Niestety definicji podmiotu leczniczego nie wypełniają Domy Pomocy Społecznej oraz żłobki.

Z upływem czasu widać coraz większe zainteresowania pielęgniarek i położnych kwestią odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. W sondzie pt. Czy zamierzasz pozwać swojego pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu głos oddało około 2,5 tys. osób. 84% respondentów wybrało opcję „tak”, natomiast 10% – „nie”.

W dniu 3 czerwca 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl zamieściła artykuł pt. Pielęgniarki z grupy 6 i 5 – zbliża się ważny termin. Osoby zainteresowane zagadnieniem odszkodowań zapraszamy do lektury powyższego artykułu.

Ale wracajmy do pytania użytkowniczki pielegniarki.info.pl…

W tym przypadku sprawa określenia wysokości żądanego odszkodowania nie powinna sprawiać problemów. Bowiem wysokość odszkodowania będzie wypadkową różnicy w wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupą 6 a 2.

Różnice na samym wynagrodzeniu zasadniczym kształtowały się odmiennie w poszczególnych okresach.

1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022 – to miesięcznie 1 706 złotych.

1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023 – to miesięcznie 1 982 złotych.

1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024 – to miesięcznie 2 221 złotych.

Teraz powyższe kwoty należy przemnożyć przez 12 miesięcy.

Pierwszy okres: 20 472 złote

Drugi okres: 23 784 złote

Trzeci okres: 26 652 złote.

Wniosek: pielęgniarka z grupy 6 na samym wynagrodzeniu zasadniczym może pozwać swojego pracodawcę o odszkodowanie w wysokości… 70 908 złotych. Pod warunkiem, że pielęgniarka zaszeregowana przez pracodawcę do grupy 2 wykonywała ten sam zakres obowiązków jak pielęgniarka z zamierzająca pozwać pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 60

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze