Pielęgniarki z grupy 6 i 5 – zbliża się ważny termin.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki z grupy 6 i 5 – zbliża się ważny termin.

Sprawa odszkodowań dla pielęgniarek i położnych z grupy 6 i 5…

Zbliża się ważny czas dla pielęgniarek z grupy 6 i 5. Pielęgniarek, które zostały odarte z godności zawodowej poprzez politykę płacową narzuconą podmiotom leczniczym ustawą autorstwa pani Józefy Szczurek-Żelazko. Niestety projekt ustawy pani Krystyny Ptok, który uzyskał poparcie izby pielęgniarek, nie likwiduje dysproporcji płacowych pomiędzy pielęgniarkami wykonującymi ten sam zakres obowiązków. Nie likwiduje tylko zmniejsza. Wobec powyższego związek i izba forsują ustawę, która dyskryminuje pielęgniarki i położne.

Dlatego osoby z personelu pielęgniarskiego pozywają pracodawców, w celu uzyskania odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. I takie odszkodowania uzyskują bez większych problemów.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w jednym z artykułów przestawiła skalę problemu w zakresie przedmiotowych odszkodowań. Zainteresowane osoby zapraszamy do lektury poprzez kliknięcie poniżej.

Na pielegniarki.info.pl można nadal zagłosować w poniższej sondzie pt. Czy rozważasz pozwanie pracodawcy do Sądu pracy za nierówne traktowanie w zatrudnieniu? Dotychczas 83% respondentów wybrało opcję „TAK”. Zapraszamy zatem do dalszego oddawania głosów w poniższej sondzie…

Dalsza część artykułu pod sondą…

Czy rozważasz pozwanie do Sądu pracy pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

Natomiast w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – gigantyczne odszkodowania 55–71 tys. zł. za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, opublikowaliśmy treść wyroku w sprawie odszkodowania za nierówne traktowanie pielęgniarek z grupy 6.

Nie chcę się wierzyć, że w okresie niespełna poprzednich 3 lat wyśmiewano redakcję pielegniarki.info.pl za podnoszenie kwestii nierównego traktowania w zatrudnieniu personelu pielęgniarskiego. Podnoszoną przez redakcję portalu argumentację kwitowano: „trzeba było się uczyć”. Obecnie Sądy pracy przyznają gigantyczne odszkodowania dyskryminowanym pielęgniarkom.

Teraz pielęgniarkom z grupy 5 i 6 przypominamy, że mija okres 3 lat, kiedy mogą składać pozwy w zakresie roszczeń finansowych związanych z wynagradzaniem za pracę, które obowiązują od dnia 1 lipca 2021 roku.

Bowiem Kodeks Pracy stanowi, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin przedawnienia roszczenia należy więc liczyć od dnia, w którym dane świadczenie przysługiwało.

Więcej informacji, także treść wyroków sądowych, w przedmiotowej sprawie w zakładce pt. Odszkodowania.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 195

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa zlecenia lub kontrakt.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna poradnia medyczna specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu endokrynnego zatrudni pielęgniarki. Praca w punkcie pobrań…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd Najwyższy: izba pielęgniarek w tej sprawie zaniechała dbałość o interesy zawodowe pielęgniarek.