Ile pielęgniarek może uzyskać odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Ile pielęgniarek może uzyskać odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

Kwota odszkodowań dla pielęgniarek i położnych za nierówne traktowanie w zatrudnieniu będzie gigantyczna…

W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych wyliczył kwoty odszkodowań należnych pielęgniarkom za dwa lata nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Pierwszy rok – Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6.

Drugi rok – Pielęgniarki – horrendalna dwuletnia szkoda finansowa pielęgniarek z powodu nierównego traktowania.

Obecnie zapada co raz więcej wyroków sądowych przyznających pielęgniarkom należne odszkodowania. O jednym z takich wyroków pisaliśmy w artykule z dnia 10 maja 2024 roku – Pielęgniarki – gigantyczne odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Sąd przyznał pielęgniarkom odszkodowania w wysokości 55–71 tys. zł za okres 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023 roku. Natomiast jeżeli dana pielęgniarka wystąpi do sądu o odszkodowanie za okres trzech lat – 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 – to kwota odszkodowania będzie znacznie wyższa.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Możemy obecnie pokusić się o wyliczenie szcunkowych danych w zakresie kwoty odszkodowań jaka będzie musiała zostać wypłacona w skali ogólnopolskiej. NFZ oraz MZ podają, że obecnie mamy zatrudnionych 180 – 190 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych. Dla wyliczeń przyjmijmy 200 tys. Z tego tylko 9% jest zaszeregowanych do grupy 2. Zostaje 180 tys. pielęgniarek w grupie 5 i 6.

Kwota średniego odszkodowania dla jednej pielęgniarki lub położnej za 3 lata nierównego traktowania w zatrudnieniu wyniesie około 60 tys. złotych. To kwota zdecydowanie niższa niż w przypadku kwot zasądzonych w powyższym wyroku sądowym. Dlaczego zatem tylko 60 tys.? Bowiem kwota odszkodowania dla grupy 6 jest zdecydowanie wyższa niż dla grupy 5. Jeżeli zatem przyjmiemy, że tylko połowa ze 180 tys. pielęgniarek i położnych uprawnionych do uzyskania odszkodowania, wystąpi do sądów, to i tak kwota odszkodowań będzie gigantyczna. 5,5 miliarda złotych. I to przy przyjęciu bardzo ostrożnych szacunków…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 130

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8232 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Suplementacja – co to jest, czy jest konieczna, co suplementować?

11 min czytania
Suplement diety to środek spożywczy stanowiący skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub tzw. inne działanie fizjologiczne….
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: na rękach pielęgniarek wyhodowano gronkowca.

4 min czytania
Sąd: w trakcie hospitalizacji pacjentki nastąpiło zakażenie odcewnikowe, w miejscu wkłucia kaniuli dożylnej typu venflon do żył powierzchownych okolicy prawego dołu łokciowego……
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka i ratownik medyczny nie byli w stanie opanować zdarzenia masowego.

6 min czytania
Sąd ocenił działanie systemu ratownictwa medycznego wobec prośby o pomoc kierowanej przez pielęgniarkę i ratownika medycznego… Kontynuujemy publikację wyroku sądowego w sprawie…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

O pielęgniarkach działacz izby lekarskiej: pielęgniarki wykonują polecenia lekarzy.