Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6. 

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6. 

Dokładne wyliczenia w zakresie straty finansowej pielęgniarek i położnych z grupy 6 związanej z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu…

W wielu artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszaliśmy kwestię wysokości odszkodowań dla pielęgniarek i położnych z grupy 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Często wyliczenia redakcji pielegniarki.info.pl były kwestionowane w zakresie wysokości różnic w zarobkach pomiędzy pielęgniarkami i położnymi wykonującymi ten sam zakres obowiązków. Co do tego, że pielęgniarki z grupy 6 i 2 wykonują takie same zadania nie ma większych wątpliwości. Ten wątek w zakresie dyskryminacji płacowej poruszyliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – sąd ustalił czy pielęgniarki z grupy 2 oraz 6 miały powierzony ten sam zakres obowiązków. Artykuł dotyczy ustaleń sądu w zakresie kompetencji zawodowych pielęgniarek zaszeregowanych do różnych grup siatki płac. 

Natomiast z zarzutami, że podawane przez pielegniarki.info.pl różnice w wynagordzeniach osób z grupy 2 i 6 są zawyżone całkowicie się nie zagadzamy. Dlatego na poparcie wyliczeń portalu zwracamy uwagę na treść uzasadnienia do wyroku sądu, w którym poruszono kwestię wysokości straty finansowej pielęgniarek z grupy 6 –  Pielęgniarki – sąd ustalił o ile mniejsze wynagrodzenie miały pielęgniarki z grupy 6 za okres 8 miesięcy.

Dla jasności omawianej problematyki należy zwrócić uwagę, że różnice w wynagrodzeniach pomiędzy grupami w siatce płac ulegały zwiększeniu z dniem 1 lipca danego roku, w latach: 2022 oraz 2023. 

Poniżej przedstawiamy analizę w zakresie straty finansowej osób z grupy 6 za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022. 

Dalsza część artykułu pod sondą…

Zapraszamy czytelników pielegniarki.info.pl do oddania głosu w kolejnej sondzie. Tym razem chcemy poznać opinię pielęgniarek i położnych w jaki sposób odbierają postępowanie decydentów wobec projektu ustawy związku OZZPiP. Prosimy o odpowiedź na następujące pytanie:

Jak oceniasz sposób postępowania koalicji rządowej w sprawie projektu ustawy pani Ptok?

Zapraszamy do licznego udziału w sondzie. Za oddane głosy bardzo dziękujemy. Wyniki poprzedniej sondy dostępne w artykule pt. 68% pielęgniarek nie popiera ustawy pani Ptok.

Dalsza część artykułu…

W wspomnianym wyżej uzasadnieniu do wyroku sądu czytamy o wysokości przyznanego odszkodowania dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Przedmiotowe odszkodowanie zostało ustalone w kwocie – 22 tys. złotych. Sąd stwierdził: „przy czym 13 640 zł to różnica w wynagrodzeniu zasadniczym, zaś pozostała kwota, wynika z różnicy w dodatku za pracę w porze nocnej, dodatku za pracę w niedziele i święta oraz dodatku stażowego”.  Takie wyliczenia przez sąd kwoty odszkodowania ma pokrycie w danych podawanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji., na których swoje wyliczenia opierała redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Otóż Agencja podawała, że całkowite średnie wynagrodzenia pielęgniarek w podmiotach leczniczych stanowi 1,7 wynagrodzenia zasadniczego. 

Uwaga! Odszkodowanie przyznane przez sąd – 22 tys. złotych – dotyczy okresu: 1 lipca 2021 – 28 lutego 2022. To okres 8 miesięcy. Wobec powyższego odszkodowanie za cały rok wyniosłoby 33 tys. złotych – do dnia 30 czerwca 2022 roku. Średnio 2750 złotych za 1 miesiąc.

Podsumujmy: Pielęgniarki z grupy 6 wykonujące te same zadania oraz posiadające te same uprawnienia zawodowe na „radosnej twórczosći” autorów siatki płac straciły 33 tys. złotych rocznie – w okresie 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022. 

Powyższe fakty ukazują skalę niesprawiedliwości i ludzkiej krzywdy jaką wyrządzono pielęgniarkom z grupy 6. Niestety szokującymi dla pokrzywdzonych pielęgniarek są informacje, że w części personelu pielęgniarskiego ma posłuch infantylny argument – „należy mi się bo się uczyłam” oraz podejmowane są próby kreowania fałszywej rzeczywistości, że pielęgniarki z grupy 2 „pracują lepiej”.  

W kolejnych artykułach odniesiemy się do wysokości straty finansowej pielęgniarek za kolejne dwa okresy: 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023 oraz 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 73

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze