Pielęgniarki – horrendalna dwuletnia szkoda finansowa pielęgniarek z powodu nierównego traktowania.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – horrendalna dwuletnia szkoda finansowa pielęgniarek z powodu nierównego traktowania.

Wyliczenie w zakresie szkody finansowej pielęgniarek i położnych z grupy 6 związanej z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu w okresie 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2023…

W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się ustaleniem straty finansowej jaką poniosły pielęgniarki z grupy 6 spowodowanej nierównym traktowaniem w zatrudnieniu przez okres 2 lat, względem pielęgniarek z grupy 2.

Wysokość uszczerbku w zarobkach za okres jednego roku – do 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku – został ustalony w artykule z dnia 18 marca 2024 roku pt. Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6.  W powyższym artykule opierając się na konkretnym wyroku sądowym, przyznającym nierówno traktowanym w zatrudnieniu pielęgniarkom odszkodowanie oraz na raporcie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie struktury wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego ustalono stratę na dochodach pielęgniarek z grupy 6. Warto zatem przeczytać jaki poziom straty na zarobkach dotyczy tylko okresu 12 miesięcy – 1 lipca 2021 roku – 30 czerwca 2022 roku. Już ta kwota robi wrażenie. Po szczegóły zapraszamy do lektury przedmiotowego artykułu.

Natomiast dzisiaj ustalimy stratę na zarobkach za drugi rok nierównego traktowania w zatrudnieniu. To okres 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023 roku. Najpierw ustalimy jak była różnica w tym okresie w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a osobami zaszeregowanymi do grupy 2. Otóż podstawa w grupie 6 od 1 lipca 2022 roku wynosiła 5 322,78 złotych a w grupie 2 – 7 304,66. Zatem różnica miesięczna na wynagrodzeniu zasadniczym wyniosła… 1 982 złote. Za całe 12 miesięcy – 23 784 złote. Podkreślamy: na samym wynagrodzeniu zasadniczym!

Teraz ustalimy stratę finansową pielęgniarek z grupy 6 w zakresie należnych dodatków: za pracę w porze nocnej, za pracę w niedziele i święta oraz stażowego. Wysokość tych dodatków jest zależna od kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Im wyższa podstawa tym wyższe dodatki. Dla wyliczenia straty finansowej pielęgniarek z grupy 6 względem grupy 2 posłużymy się danymi podanymi w raporcie o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego autorstwa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Otóż Agencja ustaliła, że całkowite średnie wynagrodzenie pielęgniarek w podmiotach leczniczych stanowi 1,7 wynagrodzenia zasadniczego.

Wobec powyższego całkowite średnie miesięczne wynagrodzenie pielęgniarki, w interesującym nas okresie, z grupy 6 wynosiło 9 047 złotych, natomiast pielęgniarek z grupy 2 – 12 416 złotych. Różnica 3 369 złotych.

Wniosek: W drugim roku nierównego traktowania w zatrudnieniu – 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023, strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 względem pielęgniarek z grupy 2 wyniosła… 40 428 złotych.

Dla obliczenia kwoty straty finansowej za okres dwóch lat, należy dodać do powyższej kwoty (40,5 tys. – starta za drugi rok) kwotę straty za pierwszy rok nierównego traktowania w zatrudnieniu, którą podaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6. 

Kwota jest szokująca…

Wkrótce odniesiemy się do wysokości straty finansowej pielęgniarek za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024.

Na koniec artykułu jedna sugestia. Jak w cywilizowany sposób powinna zostać rozwiązana sprawa zrekompensowania strat finansowych pielęgniarkom nierówno traktowanych w zatrudnieniu? Sposób jest bardzo prosty… pisaliśmy o nim w artykule pt. Pielęgniarki – jest zgoda minister zdrowia na rekompensaty dla pielęgniarek z grupy 6. Natomiast artykuł w konwencji żartu primaaprilisowego wywołał sporo zamieszania wśród personelu pielęgniarskiego. Chyba problem leży… jak zauważył jeden z komentujących: Bo pielęgniarka musi być „śmiertelnie” poważna. Inny dodał: W mojej ocenie dobrze, aby tzw. żart stał się rzeczywistością. Więcej w przedmiotowym zagadnieniu w artykule pt. Poirytowany związek pielęgniarek o psikusach w Prima Aprilis.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 148

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 9-14 tys. zł.