Pielęgniarka – ratownik. Spory o kompetencje.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka – ratownik. Spory o kompetencje.

Jakiej roli społecznej czy zawodowej tak naprawdę oczekujemy od ratownika

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 października 2022 roku.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastian Irzykowski:

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych cieszy się z tego, że ta ustawa powstaje, i mam nadzieję, że w trakcie prac legislacyjnych w ramach podkomisji, która zapewne za moment zostanie tutaj utworzona, będziemy mogli merytorycznie dyskutować jeszcze nad pewnymi uwagami, których mamy całkiem sporo.

Jednak na dzień dzisiejszy chciałbym państwa posłów prosić o taką jedną bardzo ważną rzecz, ponieważ zawód ratownika medycznego, zawód pielęgniarki i zawód położnej w wielu zakresach świadczeń i w wielu kompetencjach w obecnym czasie mocno się pokrywają.

Gdyby państwo mogli mocno się nad tym pochylić i uporządkować pewne rzeczy, aby pomiędzy tymi zawodami nie dochodziło do takich krytycznych jakby sporów o kompetencje. Jest to możliwe do uporządkowania i na to bardzo mocno liczymy.

Utworzenie samorządu ratowników medycznych również nas bardzo ucieszy, ponieważ rozmowa ze środowiskiem ratowników medycznych, które jest reprezentowane przez wiele różnych organizacji czy stowarzyszeń, jest trudna.

Mam nadzieję, że w wypadku powstania samorządu wiele rzeczy uda się nam uzgodnić i wiele inicjatyw będzie wspólnych. Tak więc uważam, że ustawa jest potrzebna, i mam nadzieję, że w pracach podkomisji będziemy merytorycznie na ten temat rozmawiać.

Musimy określić właściwie rolę ratowników w przyszłości, w kontekście obecnych konfliktów w pielęgniarstwie

Poseł Elżbieta Płonka (PiS):

Panie przewodniczący, panie ministrze, szanowni państwo, zastanawiam się nad tym wyższym wykształceniem ratowników, czyli magisterium.

Mamy problem w tej chwili z magisterium pielęgniarskim. Mamy problem zatrudnienia takich pielęgniarek i mamy konflikty między pielęgniarkami, które nie mają tego wyższego wykształcenia, pracują na oddziale, czy również położnymi…

Pan przedstawia tu jeszcze problem konfliktów na pewnym polu działania między ratownikami a pielęgniarkami. Tak naprawdę musimy się zastanowić, czego oczekujemy. Ja rozumiem, że ratownik może zastąpić pielęgniarkę w wielu sprawach… Może, bo widzę, na przykład… Przy pielęgnacji chorego może. Są różne sytuacje. Ratownicy są też często zatrudniani jako pracownicy laboratorium – też to widziałam.

Jakiej roli społecznej czy zawodowej tak naprawdę oczekujemy od ratownictwa medycznego? Żeby to potem nie było, po pierwsze, konfliktem pomiędzy dwiema medycznymi grupami zawodowymi, a po drugie – wewnątrz samej grupy. Czemu też miałoby służyć magisterium, czyli studia ratownika medycznego? Musimy określić właściwe ich rolę w przyszłości, bo mówię tutaj o konkretnych konfliktach w pielęgniarstwie.

źródło: sejm.gov.pl

Zobacz także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

366 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze
×
Aktualności

Nie zwiększymy efektywności procesu leczenia bez udostępniania EDM przez pacjentów.