Pielęgniarka – rzeczywista wysokość podstawy po podwyżkach.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka – rzeczywista wysokość podstawy po podwyżkach.

Jak jest rzeczywista wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek

W dzisiejszym artykule prezentujemy dane za Urzędem Marszałkowskim województwa świętokrzyskiego, dotyczące wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek. Dane dotyczą 5 szpitali.

Od kilku tygodni jesteśmy uczestnikami festiwalu różnych interpretacji nowej siatki płac pielęgniarek i położnych. Sprawdźmy jak jest rzeczywista realizacja ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, która miała przynieść wzrost wynagrodzeń zasadniczych.

W poniższej tabeli opublikowano wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek – najniższego i najwyższego w 5 szpitalach, dla których organem założycielskim jest urząd marszałkowski.

Z danych zaprezentowanych wynika, że we wszystkich 5 szpitalach najniższe wynagrodzenie zasadnicze wynosi 5323 PLN. Wysokość ta odpowiada zapisanej w ustawie, wysokości podstawy przypisanej pielęgniarkom zaszeregowanym w grupie 6.

Natomiast w przypadku najwyższego wynagrodzenia zasadniczego wynosi ono w 4 szpitalach 7304 PLN. Ta wysokość odpowiada zapisanej w ustawie wysokości podstawy, dla osób zaszeregowanych w grupie 2. Tylko w jednym szpitalu to wynagrodzenie wynosi poniżej ustawowego minimum – 6718 PLN. Trudno powiedzieć jak jest przyczyna takiego stanu rzeczy.

Szpital podaje prawdziwe dane ale nie odzwierciedlają one rzeczywistej skali wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek

Natomiast trzeba z dużą stanowczością podkreślić, że dane w tabeli nie odzwierciedlają rzeczywistej wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek. Dlaczego?

Bowiem z powyższych danych wynika, że szpital x dał wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarkom w grupie 2 w wysokości 7304 PLN. Można by rzec, że wypełnił zapisy ustawy. Jednak rzeczywistość jest bardzo brutalna.

Ta kwota może dotyczyć np. Kilku pielęgniarek z całego szpitala w którym jest zatrudnionych około 250 pielęgniarek z tytułem magistra i jednocześnie posiadających tytuł specjalisty.

Dlaczego? Bowiem dyrektor najwyższe wynagrodzenie przyznał tylko np. pielęgniarce naczelnej i epidemiologicznej. Może jeszcze kilku innym pielęgniarkom. Natomiast w zdecydowanej większości z wykształceniem przypisanym grupie 2 pielęgniarek, nie uznał. Stanął na stanowisku, że takie wykształcenie nie jest wymagane na ich stanowiskach pracy, na których wykonują obecnie służbowe obowiązki.

Dlatego takie informacje przekazywane przez organy założycielskie nie ukazują realnego poziomu wynagrodzeń pielęgniarek. Wynika z nich, że dany szpital realizuje zapisy ustawy w zakresie wysokości wynagrodzenia zasadniczego w grupie 2 pielęgniarek. Natomiast niektóre z tych szpitali są obecnie polem olbrzymich konfliktów na tle płacowym. Setki pielęgniarek z grupy 2 nie mają uznanych posiadanych kwalifikacji.

Taki jest obraz wprowadzania wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek. Dane z podmiotów leczniczych należy przyjmować z dużą ostrożnością.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
im. Św. Rafała
w Czerwonej Górze
Świętokrzyskie Centrum Onkologii
w Kielcach
Wojewódzki Szpital Zespolony
w Kielcach
Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji
w Czarnieckiej Górze
Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii
w Morawicy
Najniższe wynagrodzenie zasadnicze5 323,00 zł5 323,00 zł5 323,00 zł5 323,00 zł5 323,00 zł
Najwyższe wynagrodzenie zasadnicze 7 305,00 zł7 305,00 zł7 305,00 zł7 305,00 zł6 718,00 zł

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7489 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Media: Pielęgniarki zarabiają ponad 13 tys. PLN. Mimo to siostry są niezadowolone.