Pielęgniarka skazana. Podała za dużą dawkę.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowe
Pielęgniarka skazana. Podała za dużą dawkę.

Pielęgniarka podała zbyt dużą dawkę DMSO

W jednej z poznańskich klinik medycyny naturalnej w styczniu 2019 roku pielęgniarka podała 36-letniej pacjentce wlew DMSO. W wyniku tego zabiegu u pacjentki doszło do zatrzymanie krążenia. Po przeprowadzeniu resuscytacji została ona w ciężki stanie przewieziona do jednego z poznańskich szpitali. Mimo wykonania badań i czynności medycznych stan pacjentki się nie poprawiał. Pacjentka zmarła.

Czytaj także:

Kobieta została kompleksowo zbadana: toksykologicznie, laboratoryjnie, badanie krwi, rentgen klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz tomograf komputerowy głowy. Niestety, jej stan się nie poprawiał. – Kobieta trafiła do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, gdzie następnego dnia zmarła.

Stanisław Rusek, rzecznik Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu.

Śledztwo i wyrok w sprawie pielęgniarki

Prokuratura Rejonowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 36-letniej pacjentki. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko pielęgniarce. Usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Pielęgniarka nie przyznawała się do winy.

Wyniki sekcji zwłok wskazały, że do śmierci kobiety przyczynił się jeden ze składników zawarty w środku DMSO. Wiadomo, że znajdował się on w ilość przekraczającej normę dla człowieka. W toku postępowania ustalono, że istnieje szczegółowa instrukcja dotycząca tego, jakie roztwory i w jakich stężeniach należy zmieszać.

Anna Marszałek, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu

22 listopada Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w sprawie oskarżonej. Pielęgniarka została uznana za winną narażenia życia pacjentki oraz nieumyślne spowodowanie jej śmierci.

Sąd wymierzył oskarżonej karę 1 roku i 6 miesięcy więzienia. Orzekł nawiązkę wobec oskarżyciela posiłkowego w wysokości 10 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki na okres 3 lat. Wyrok jest prawomocny. Oskarżona wnioskowała o dobrowolne poddanie się karze

Katarzyna Błaszczak, biuro rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu

W całej tej sprawie brak informacji o szczegółach w zakresie działań pielęgniarki. Czy wlew DMSO podawała na zlecenie lekarskie, w jakiej dawce był zlecony oraz jaką dawkę podała pielęgniarka?

źródło: opracowane na podstawie gloswielkopolski.pl

Więcej orzeczeń, dotyczących praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej przedstawiamy w poniższym dziale.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

192 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Niedocenione pielęgniarki: Trzeba lat praktyki, żeby być dobrą pielęgniarką.

3 min czytania
Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych Temat lipcowych podwyżek dla pielęgniarek i położnych zdaje się nie mieć końca. Pojawia się bardzo wiele…
Aktualności

III Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej już 28 maja 2022 r.

2 min czytania
Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej Tematem wydarzenia w tym roku, będzie Pielęgniarstwo i położnictwo w dobie wyzwań globalnych i aktualnych potrzeb zdrowotnych…
AktualnościNowa siatka płac

Lekarze: to niedopuszczalne! Pensja pielęgniarki względem lekarza to 1,12 do 1.

3 min czytania
Lekarze o skrajnym spłaszczeniu wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek W kolejnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przytaczamy wybrane uwagi zgłoszone do…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

Pielęgniarki: przyjęliśmy 7 zakażonych. Dodatków nie mamy.