Pielęgniarka skazana. Podała za dużą dawkę.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowe
Pielęgniarka skazana. Podała za dużą dawkę.

Pielęgniarka podała zbyt dużą dawkę DMSO

W jednej z poznańskich klinik medycyny naturalnej w styczniu 2019 roku pielęgniarka podała 36-letniej pacjentce wlew DMSO. W wyniku tego zabiegu u pacjentki doszło do zatrzymanie krążenia. Po przeprowadzeniu resuscytacji została ona w ciężki stanie przewieziona do jednego z poznańskich szpitali. Mimo wykonania badań i czynności medycznych stan pacjentki się nie poprawiał. Pacjentka zmarła.

Czytaj także:

Kobieta została kompleksowo zbadana: toksykologicznie, laboratoryjnie, badanie krwi, rentgen klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz tomograf komputerowy głowy. Niestety, jej stan się nie poprawiał. – Kobieta trafiła do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, gdzie następnego dnia zmarła.

Stanisław Rusek, rzecznik Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu.

Śledztwo i wyrok w sprawie pielęgniarki

Prokuratura Rejonowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 36-letniej pacjentki. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko pielęgniarce. Usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Pielęgniarka nie przyznawała się do winy.

Wyniki sekcji zwłok wskazały, że do śmierci kobiety przyczynił się jeden ze składników zawarty w środku DMSO. Wiadomo, że znajdował się on w ilość przekraczającej normę dla człowieka. W toku postępowania ustalono, że istnieje szczegółowa instrukcja dotycząca tego, jakie roztwory i w jakich stężeniach należy zmieszać.

Anna Marszałek, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu

22 listopada Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w sprawie oskarżonej. Pielęgniarka została uznana za winną narażenia życia pacjentki oraz nieumyślne spowodowanie jej śmierci.

Sąd wymierzył oskarżonej karę 1 roku i 6 miesięcy więzienia. Orzekł nawiązkę wobec oskarżyciela posiłkowego w wysokości 10 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki na okres 3 lat. Wyrok jest prawomocny. Oskarżona wnioskowała o dobrowolne poddanie się karze

Katarzyna Błaszczak, biuro rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu

W całej tej sprawie brak informacji o szczegółach w zakresie działań pielęgniarki. Czy wlew DMSO podawała na zlecenie lekarskie, w jakiej dawce był zlecony oraz jaką dawkę podała pielęgniarka?

źródło: opracowane na podstawie gloswielkopolski.pl

Więcej orzeczeń, dotyczących praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej przedstawiamy w poniższym dziale.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

274 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nie zaszeregowano nikogo do grupy 2. Wypłacają dodatki za magistra.

2 min czytania
Dyrektor informuje w sprawie sposobu wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek Portal Urzędu Miejskiego w Krakowie krakow.pl informuje, że radni z Komisji Zdrowia Rady Miasta…
Aktualności

Upokarzające uprawnienia dla pielęgniarek.

2 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek I i II stopnia W artykule pt. Uprawnienia pielęgniarki I i II stopnia. Różnice. przytoczyliśmy publikację dotyczącą zakresów uprawnień pielęgniarek….
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Do egzaminu specjalizacyjnego przystąpiło 964 pielęgniarek.

1 min czytania
Analiza danych Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych W kilku artykułach na Portalu prezentowaliśmy statystyki dotyczące liczby wydanych dyplomów uzyskania tytułu specjalisty…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Władze pielęgniarek o nowym podziale na grupy.