Pielęgniarka – to jest możliwe. Miałam takiego pacjenta.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka – to jest możliwe. Miałam takiego pacjenta.

Sprawa pobrania krwi przez pielęgniarkę

Niedawno na Facebook’owym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zawrzało od komentarzy pielęgniarek i położnych pod postem dotyczącym zdjęcia, które udostępniła aktorka Anna Powierza w swojej relacji na Instagramie. Zdjęcie przedstawia rękę aktorki, na której możemy zauważyć wiele wylewów podskórnych. Siniaki pojawiły się po rutynowym badaniu krwi. Pobranie zostało wykonane przez doświadczoną pielęgniarkę.

W poprzednim artykule na ten temat przedstawiliśmy część komentarzy pielęgniarek i położnych, które w sposób merytoryczny odnoszą się do problemu zdrowotnego pacjentki. Niestety duża część komentarzy, pozostawionych pod przedmiotowym zdjęciem, w sposób bardzo nieprzychylny odniosła się do problemu oraz umniejszała powikłaniom widocznym na zdjęciu.

Apel redakcji do pielęgniarek

Apelujemy, aby zdać sobie sprawę, że tego typu sytuacje są okazją do pokazania, że pielęgniarki i położne są profesjonalistami oraz mają ogromne pokłady empatii w stosunku do pacjentów i ich problemów zdrowotnych. Osoba zamieszczająca zdjęcie ma przecież w tej konkretnej sytuacji status PACJENTKI.

Opinie pielęgniarek

Poniżej cytujemy komentarze pielęgniarek i położnych w oryginalnym brzmieniu:

– Do wszystkich twierdzących, że to wina pacjenta, bo się uderzył, lub od noszenia torebki na tej ręce… Bliskiej mi osobie, mężczyźnie też się zrobiło takie coś i ani się nie uderzył, ani tym bardziej torebki nie nosił, a rękę uciskać potrafi po pobieraniu, bo sam kiedyś był ratownikiem medycznym, wiec „zna klimat”. Pooglądajcie też sobie jak wyglądają ludzie z białaczką po starciu z pobieraniem krwi. Dramat. Ręka czerwona, fioletowa, poraniona.

– Wcale to nie jest takie proste jakby się wydawało, żadna pielęgniarka specjalnie tego nie robi. My też się stresujemy przy pobieraniu, a często słyszę, że ta czy tamta to lepiej zrobiła i weź tu spokojnie pobieraj, jak już na wstępie jestem źle oceniona.

– Myślę, że powinna pani jak najszybciej udać się do lekarza. Proszę zrobić badania na krzepliwość krwi i stan naczyń. Nie ma możliwości żeby po jednym ukłuciu, nawet nieumiejętnym były tak wielkie krwiaki. To bardzo niebezpiecznym objaw. Proszę zrobić tomografię głowy i płuc. Proszę sobie zrobić badania w kierunku morfologii.

– Miejsce wkłucia igły po pobraniu należy ucisnąć. Długość trwania ucisku zależy od krzepliwości, dlatego należy uciskać kilka minut. Często pacjenci podglądają… czy jeszcze krwawi. Nawet jeśli nie widać krwi na zewnątrz, może krwawić z żyły pod skórą i stąd większe lub mniejsze zasinienia.

– To jest oczywiście możliwe. Miałam 2 razy takiego pacjenta, nawet dość niedawno, ale wybroczyny były jeszcze bardziej rozlegle i miały intensywniejszą barwę. Każdy z pacjentów miał potworny ból. Oczywiście skutek nieudolnego pobierania krwi w innym szpitalu. Osoba pobierająca krew manewrując w każdą stronę igłą bez litości „walnęła” w tętnice.

– Po wpisach widzę, że Panie pielęgniarki są bardzo oburzone faktem że pojawią się siniaki po pobraniu. A ja myślę, że może taki siniak powstać po każdym wkłuciu igły i proszę się na nikogo nie obrażać. Zdarzyć się to może nawet najlepszej pielęgniarce.

– No cóż…. Zdarza się… to nie matematyka, że 2+2 zawsze jest 4! To ludzkie ciało, dodatkowe obciążenia pacjenta i osoby pobierającej… Na pewno obie strony chciały by było jak najlepiej, nie widzę tu błędu, braku wiedzy i umiejętności… Po prostu czasem tak jest.

– Często też sam pacjent nie stosuje się do zaleceń pielęgniarki po pobraniu, czasem sama pielęgniarka też może mieć kłopot z pobraniem przecież nie jest tak, że my pielęgniarki zawsze idealnie się wkłujemy, podobnie chyba jest też w innych zawodach „usługowych”.

– Ja kiedyś tak miałam jak mi koleżanka żyłę przekłuła na wylot (wpisane w ryzyko) w dodatku nie uciskałam jak należy, wtedy krew się sączy pod skóra dopóki nie skrzepnie i wychodzą takie krwiaki. Wchłonie się raczej do 2 -3 tygodni.

– Krew pobierał mi pielęgniarz. Młody i pewny siebie. Najpierw spuchła mi cała ręka, a potem była czarna przez tydzień.

Zachowano oryginalną pisownię.

źródło: fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

988 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze
×
Aktualności

3 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupu materaca.