Szczepienia pielęgniarek – fatalny błąd izby pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościSzczepienia pielęgniarek
Szczepienia pielęgniarek – fatalny błąd izby pielęgniarek.

Szczepienia pielęgniarek – zostało kilka dni do 1 marca

Jesteśmy na kilka dni przed 1 marca 2022 roku, który jest datą wypełnienia obowiązku zaszczepienia się przez pracowników podmiotów leczniczych. Od portiera do dyrektora.

Rozporządzenie dotyczące przedmiotowych szczepień nie zawiera delegacji dla pracodawców, które upoważniają ich do weryfikowania statusu zdrowotnego. Rozporządzenie nie zawiera także katalogu sankcji za niewypełnienie obowiązku szczepienia.

Sprawa szczepień jest tak niejednoznaczna, że dyrektorzy podmiotów leczniczych mają pole do popisu w zakresie radosnej twórczości. Jedni łamią prawo – zmuszając pielęgniarki i położne do składania deklaracji w zakresie wypełniania obowiązku szczepienia. Inni nakładają na niezaszczepione pielęgniarki kary w postaci braku dodatkowego wynagrodzenia – premii albo nieudzielenia urlopu wypoczynkowego w miesiącach letnich. Grożą pielęgniarkom zwolnieniami z pracy. Przecież to jawna dyskryminacja pracowników. Więcej pisaliśmy w tej sprawie w artykule dostępnym pod poniższym linkiem.

Jest naszczęście grupa dyrektorów, którzy w myśl zasady: „minister wymyślił to niech sam się z tym buja” piszą do ministra zdrowia pisma o przedstawienie wytycznych w zakresie wypełnienia zapisów rozporządzenia nakładającego obowiązkowe szczepienia. Pytają także o podstawy prawne – ustawowe(!)

Fatalnie – izba pielęgniarek poparła obowiązkowe szczepienia pielęgniarek

W powyższym aspekcie mamy fatalne stanowisko izby pielęgniarek i położnych.

20 grudnia 2021 roku izba pielęgniarska pisze w stanowisku:

Propozycja wprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest ze wszech miar uzasadniona z uwagi na bezwzględną potrzebę zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz bezpiecznego udzielania świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawody medyczne.

Należy zadać sobie zasadnicze pytanie – dlaczego izba poparła obowiązkowe szczepienia nie czekając na ustawowe regulacje w tej sprawie? Dlaczego izba nie czekała na rozporządzenia wykonawcze ministra zdrowia?

Minister zdrowia jak cwany lis – wykorzystał stanowisko izby do promocji swojego rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień pielęgniarek. Rozporządzenia wadliwego, bez ustawowej podstawy.

Minister zdrowia podziękował izbie za popierające stanowisko:

Dziękuję samorządom medycznym: @NaczelnaL @KIFinfopl #NIPiP @KIDL_Diagnosci #NIA za wsparcie idei wprowadzenia obowiązku szczepień dla zawodów medycznych. Dziś podpisałem odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Medycy dają dobry przykład swoim pacjentom! #szczepimysie.

Teraz mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że izba poparła szczepienia na dwa dni przed podpisaniem rozporządzenia. Czyli „kupiła kota w worku”.

I w ten oto sposób środowisko pielęgniarskie zostało poinformowane przez ministra zdrowia, że izba pielęgniarek popiera obowiązkowe szczepienia. A dyrektorzy podmiotów leczniczych mają argument wobec pielęgniarek i położnych, że przecież wasza izba poparła szczepienia.

Warto dodać, że Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych prowadzi z ministrem zdrowia ożywioną korespondencję w sprawie przedmiotowych szczepień. Ostatnie pismo związku pielęgniarek do ministra w linku poniżej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7450 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka - szkoła pielęgniarska to były piękne chwile.