Szczepienia pielęgniarek – fatalny błąd izby pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościSzczepienia pielęgniarek
Szczepienia pielęgniarek – fatalny błąd izby pielęgniarek.

Szczepienia pielęgniarek – zostało kilka dni do 1 marca

Jesteśmy na kilka dni przed 1 marca 2022 roku, który jest datą wypełnienia obowiązku zaszczepienia się przez pracowników podmiotów leczniczych. Od portiera do dyrektora.

Rozporządzenie dotyczące przedmiotowych szczepień nie zawiera delegacji dla pracodawców, które upoważniają ich do weryfikowania statusu zdrowotnego. Rozporządzenie nie zawiera także katalogu sankcji za niewypełnienie obowiązku szczepienia.

Sprawa szczepień jest tak niejednoznaczna, że dyrektorzy podmiotów leczniczych mają pole do popisu w zakresie radosnej twórczości. Jedni łamią prawo – zmuszając pielęgniarki i położne do składania deklaracji w zakresie wypełniania obowiązku szczepienia. Inni nakładają na niezaszczepione pielęgniarki kary w postaci braku dodatkowego wynagrodzenia – premii albo nieudzielenia urlopu wypoczynkowego w miesiącach letnich. Grożą pielęgniarkom zwolnieniami z pracy. Przecież to jawna dyskryminacja pracowników. Więcej pisaliśmy w tej sprawie w artykule dostępnym pod poniższym linkiem.

Jest naszczęście grupa dyrektorów, którzy w myśl zasady: „minister wymyślił to niech sam się z tym buja” piszą do ministra zdrowia pisma o przedstawienie wytycznych w zakresie wypełnienia zapisów rozporządzenia nakładającego obowiązkowe szczepienia. Pytają także o podstawy prawne – ustawowe(!)

Fatalnie – izba pielęgniarek poparła obowiązkowe szczepienia pielęgniarek

W powyższym aspekcie mamy fatalne stanowisko izby pielęgniarek i położnych.

20 grudnia 2021 roku izba pielęgniarska pisze w stanowisku:

Propozycja wprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest ze wszech miar uzasadniona z uwagi na bezwzględną potrzebę zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz bezpiecznego udzielania świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawody medyczne.

Należy zadać sobie zasadnicze pytanie – dlaczego izba poparła obowiązkowe szczepienia nie czekając na ustawowe regulacje w tej sprawie? Dlaczego izba nie czekała na rozporządzenia wykonawcze ministra zdrowia?

Minister zdrowia jak cwany lis – wykorzystał stanowisko izby do promocji swojego rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień pielęgniarek. Rozporządzenia wadliwego, bez ustawowej podstawy.

Minister zdrowia podziękował izbie za popierające stanowisko:

Dziękuję samorządom medycznym: @NaczelnaL @KIFinfopl #NIPiP @KIDL_Diagnosci #NIA za wsparcie idei wprowadzenia obowiązku szczepień dla zawodów medycznych. Dziś podpisałem odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Medycy dają dobry przykład swoim pacjentom! #szczepimysie.

Teraz mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że izba poparła szczepienia na dwa dni przed podpisaniem rozporządzenia. Czyli „kupiła kota w worku”.

I w ten oto sposób środowisko pielęgniarskie zostało poinformowane przez ministra zdrowia, że izba pielęgniarek popiera obowiązkowe szczepienia. A dyrektorzy podmiotów leczniczych mają argument wobec pielęgniarek i położnych, że przecież wasza izba poparła szczepienia.

Warto dodać, że Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych prowadzi z ministrem zdrowia ożywioną korespondencję w sprawie przedmiotowych szczepień. Ostatnie pismo związku pielęgniarek do ministra w linku poniżej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa. Mamy kolejnych specjalistów.

2 min czytania
Egzaminy pielęgniarek i położnych Szkolenie w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych przygotowuje położne do profesjonalnego i samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą i…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

Pielęgniarki bez dodatku bo pani w kadrach choruje.