Pielęgniarka: trzeba wstać, wyjść z poniżenia.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka: trzeba wstać, wyjść z poniżenia.

Apel redakcji Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych

Do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych napływają kolejne komentarze i opinie w sprawie nowej siatki płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. W bieżącym numerze branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy projekt siatki płac z dnia 1 kwietnia 2022 roku. Bezpłatny dostęp do e-wydania po kliknięciu w poniższą grafikę.

Pielęgniarki i położne, które w ramach konsultacji społecznych, przesłały lub mają jeszcze zamiar złożyć, uwagi i opinie do projektu nowej siatki płac prosimy o ich przesłanie do redakcji portalu. Przedstawimy je czytelnikom zachowując zasady anonimowości. Uwagi prosimy przesyłać na adres: [email protected] Za nadesłane kolejne opinie o nowej siatce płac bardzo dziękujemy. Będziemy je sukcesywnie publikować.

Poniżej publikujemy kilka wybranych komentarzy przesłanych przez pielęgniarki i położne.

Pielęgniarki o projekcie nowej siatki płac

Dzień dobry, nowa siatka płac nie jest do zaakceptowania.

Ukończyłam 2,5 letnie studium medyczne, licencjat pielęgniarstwa pomostowy, licencjat na wydziale pedagogicznym doradztwo pracy i rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, trwający 3 lata oraz studia magisterskie – edukacja zdrowotna i promocja zdrowia. Wszystkie szkoły jak najbardziej a zwłaszcza edukacja zdrowotna o której tak dużo się mówi są powiązane z pielęgniarstwem. Nie wiem czy dyrektor uzna że jest to wykształcenie wymagane na danym stanowisku i doda to 400 zł do grupy czy ale raczej nie dostanę nic i zostanę na poziomie najniższym jakbym skończyła jedynie szkole pomaturalną choć to były najlepsze szkoły ale tak niedocenione a są filarem polskiego pielęgniarstwa. Średniowiecze w naszym pielęgniarstwie niestety nadal trwa, nie jesteśmy otwarci na inne kierunki, ograniczone horyzonty myślowe nie uznają pokrewnych dziedzin i to jest przykre. Trzeba zrobić kolejnego magistra czyli pielęgniarstwa i specjalizację żeby godnie żyć mimo iż wszystkie wykonujemy identyczne zadania w pracy.

Podwyżki płac dla pielęgniarek budzą szereg kontrowersji. To zrozumiałe. Wypowiem się ze swojego punktu widzenia. Ukończyłam studia magisterskie z własnej woli i za własne pieniądze po 20 latach pracy w zawodzie. Po pracy zamiast odpoczywać, czas spędzałam na wykładach. Dlatego nie mogę zgodzić się ze stanowiskiem koleżanek. Posiadam większą wiedzę i potrafię ja w pracy wykorzystać. Nic nie stało na przeszkodzie, aby inne koleżanki również kończyły studia. Dlatego dobrze się stało, że Minister Zdrowia docenił starania pielęgniarek, które podwyższały własne kwalifikacje.

Pielęgniarka: w siatce płac nie ma logicznych i sprawiedliwych podziałów

Od dłuższego czasu trwają różne dyskusje nad projektem “siatki płac”. W sposób chaotyczny przenoszone są pielęgniarki pomiędzy grupami. Wiadomo, że ministrowi chodzi wyłącznie o to by dać podwyżki jak najmniejszej liczbie osób. To jest jedyny cel. Nie chodzi tu o sprawiedliwe czy logiczne podziały. Podobnie było z normami zatrudnienia, które nie są realizowane. Czy będą kiedykolwiek? W czyim interesie to jest? Na pewno nie ministra zdrowia… Jedynym sposobem by ktokolwiek potraktował pielęgniarki poważnie jest praca na jeden etat. Zauważcie, że wszyscy się zastanawiali kto będzie wykonywał szczepienia? Dobrze zapłacili i byli chętni – tak można ze wszystkim. To jest czas pielęgniarek – trzeba wstać, wyjść z poniżenia. Każda pielęgniarka powinna wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafi, zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem i powinna otrzymać za to uczciwą zapłatę. Jak były, a raczej nie były wypłacane dodatki covidowe? Dyrektorzy twierdzili, że pielęgniarki nie wnioskowały o ich wypłatę!

Podsumowując, uważam, że każda pielęgniarka powinna otrzymać wynagrodzenie z najwyższej “siatki”, ponieważ na to zasługuje! Co więcej to jest możliwe do osiągnięcia! Czy pielęgniarki są w stanie to zaakceptować, czy wolą podziały zaproponowane przez ministra? Nie od dziś wiadomo, że tylko w jedności jest siła! Razem możemy dużo zdziałać, osobno nic. Minister o tym wie, dlatego chce dzielić, rozdrabniać, mieszać, straszyć, lekceważyć, mącić, bo w mule nie można zobaczyć prawdy… Jaka jest Twoja decyzja pielęgniarko? Co Ty możesz zrobić w tej sprawie? Jak zachowasz się w tej sytuacji? Nie patrz na innych! Czy jest możliwe, abyś pracowała na jeden etat? Nie potrzeba wtedy strajku!

Pozdrawiam i życzę wszystkim pielęgniarkom, aby od lipca każda zarabiała według najwyższego przelicznika. Niech się tak stanie!

Zachowano oryginalne brzmienie

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 125

Bądź pierwszym, który oceni wpis

306 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka: Dajcie święty spokój magistrom.