Pielęgniarki czują nieopisany żal i poniżenie.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki czują nieopisany żal i poniżenie.

Apel redakcji Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne, które w ramach konsultacji społecznych, przesłały lub mają jeszcze zamiar złożyć, uwagi i opinie do projektu nowej siatki płac prosimy o ich przesłanie do redakcji portalu. Przedstawimy je czytelnikom zachowując zasady anonimowości. Uwagi prosimy przesyłać na adres: [email protected] Za nadesłane kolejne opinie o nowej siatce płac bardzo dziękujemy. Będziemy je sukcesywnie publikować.

Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiamy trzecią część uwag do nowej siatki płac, zgłoszonych przez pielęgniarkę oddziałową. Pielęgniarka porusza kwestię skutków polityki wynagrodzeń dla zespołu pielęgniarskiego.

Pierwsze dwie części uwag są dostępne pod poniższymi linkami.

Jednocześnie informujemy, że projekt nowej siatki płac wraz z uzasadnieniem został wydrukowany w kwietniowym wydaniu branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych. Z powyższym projektem można się zaznajomić korzystając z e-wydania, które jest bezpłatne. Zainteresowanych zapraszamy do klikniecie w poniższą grafikę, prowadzącą do działu, w którym są dostępne e-wydania bieżącego oraz archiwalnych numerów branżowego miesięcznika.

Teraz oddajemy głos pielęgniarce oddziałowej…

Spostrzeżenia pielęgniarki oddziałowej w kontekście siatki płac

Po roku funkcjonowania ustawy z nową siatką płac można wyciągnąć wnioski. Pozwolę sobie patrząc na ,,moje podwórko”, przedstawić moje obserwacje.

Młodsze pielęgniarki wykorzystują wszystkie możliwości by spełniać wymagania do otrzymania płacy o jak najwyższym wskaźniku wykazanym w ustawie.

Starsze pielęgniarki wprowadzają w zawód te wchodzące do systemu, korzystając ze swojego doświadczenia i wiedzy medycznej, przede wszystkim praktycznej, czując jednocześnie nieopisany żal i poniżenie poprzez horrendalne różnice wynagrodzeń między pielęgniarkami, które wykonują tą samą pracę, o tej samej wartości.

Jest to dla mnie tym bardziej przykre, że pielęgniarki, które ukończyły magisterium i specjalizację nie potrafią wykorzystać tej wiedzy w praktyce. Nie chcę generalizować, bo nie dotyczy to wszystkich, jednak w moim odczuciu nie ma co przeceniać wyższości tych najbardziej docenionych finansowo w ustawie, nad pozostałymi pielęgniarkami. Poza wiedzą akademicką potrzebna jest tzw. inteligencja emocjonalna, która pozwala na prawdziwy rozwój zawodowy i osobisty.

I jeszcze jedna uwaga, tytuł magistra, czyli nauczyciela zawodu, moim zdaniem ma największą rację wykorzystania w szkołach i na uczelniach, oraz na stanowiskach nauczycieli praktyk w placówkach medycznych.

Bardzo proszę wziąć pod uwagę moje spojrzenie i opinie na temat projektu nowelizacji ustawy i obowiązującej ustawy, która wzbudza liczne kontrowersje w środowisku medycznym.

Pojęcie stanowiska pracy pielęgniarki w kontekście zapisów siatki płac

Na koniec, należałoby środowisku wyjaśnić wykładnie prawniczą zdania: ,,wymagane na danym stanowisku”, bo wciąż jest to dowolnie interpretowane.

Odsyłam do opinii prawnej, której fragmenty cytuję. Natomiast cała opinia prawna dostępna na końcu artykułu w pliku pdf.

Zachowano oryginalne brzmienie korespondencji.

Opinia prawna w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

Zagadnienie przedstawione opiniującemu wymaga analizy zasad ustalania najniższych wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych sprowadzającej się do odpowiedzi na pytanie:

– Czy zgodnie z załącznikiem do Ustawy “Współczynniki pracy” dla każdej pielęgniarki albo położnej pracodawca powinien uwzględniać odpowiedni współczynnik pracy w zależności od kwalifikacji (zgodnie z Ustawą) niezależnie od zajmowanego faktycznie stanowiska?

Szczegółowe zapytania odnosiły się do oceny następujących przykładowych stanów faktycznych:

1. pielęgniarka z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo, ze specjalizacją zatrudniona jako pielęgniarka odcinkowa (nie zajmuje stanowiska kierowniczego),

2. pielęgniarka/położna ze specjalizacją pracująca na oddziale, ukończyła specjalizację bez umowy o skierowanie pracownika do podnoszenia kwalifikacji,

3. pielęgniarka oddziałowa: magister pielęgniarstwa ze specjalizacją, ukończenie specjalizacji jako spełnienie jednego z warunków dla zajmowania stanowiska kierowniczego.

Wątpliwości zgłaszane przez zlecającego sporządzenie niniejszej Opinii dotyczą tego czy – wyrażane przez pracodawcę oceny, odnośnie tego, że na danym stanowisku zajmowanym przez pielęgniarkę/ położną nie jest konieczne posiadanie specjalizacji, czy że specjalizacja została ukończona w trybie indywidualnym przez pracownika – bez umowy o skierowanie do jej odbycia, czy też specjalizacja została uzyskana w celu spełnienia jednego z warunków dla zajmowania stanowiska kierowniczego – mają wpływ na stosowanie danych współczynników pracy i określanie wysokości wynagrodzenia.

Tym samym odnoszą się do ogólniejszego zagadnienia – relacji prerogatywy pracodawcy w kreowaniu wysokości wynagrodzenia, wynikającej z reguł prawa pracy, a koniecznością zastosowania współczynnika pracy określonego w załączniku do Ustawy.

Istota problemu, objętego niniejszą Opinią sprowadza się do wyłuskania intencji ustawodawcy – jej celu. Motywacja przyświecająca wprowadzeniu tego aktu prawnego, ujawniona chociażby w uzasadnieniu do projektu Ustawy, nie pozostawia wątpliwości, iż ma on charakter gwarancyjny.

(…)

Aleksandra Krzemińska
Radca prawny
Opole, dnia 12 września 2017 r.

źródło: oipip.opole.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 63

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki! Już w maju kolejna konferencja Intensywna Terapia 2022.