Pielęgniarka napisała do ministra uwagi do nowej siatki płac.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka napisała do ministra uwagi do nowej siatki płac.

Siatka płac pielęgniarek – pielęgniarka stawia pytania

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje czytelników o sprawach, które dotyczą nowej siatki płac. Także w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych publikujemy projekt nowej siatki płac oraz wskazane przez ministra zdrowia skutki finansowe dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 roku. Dostęp do bezpłatnego e-wydania gazety po kliknięciu w poniższą grafikę.

W dniu dzisiejszym prezentujemy uwagi do projektu nowej siatki płac, jednej z pielęgniarek, która zgłosiła je w ramach konsultacji publicznych. Ostateczny termin składania opinii i uwag minister zdrowia ustalił na 18 kwietnia 2022 roku.

Oddajemy głos pielęgniarce… Jest to pierwsza część uwag tej pielęgniarki. Druga część opublikujemy w dniu jutrzejszym.

Uwagi pielęgniarki do projektu nowej siatki płac

Uwagi do ,,Projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych ”

W związku z projektem ustawy zwracam się z prośbą o odniesienie się do moich uwag w procesie legislacji.

Wszystkich decydentów i instytucje do których wysyłam pismo proszę o wyrażenie swojego stanowiska i uwag do projektu ustawy do dnia 18.04.2022 r.

Projekt ustawy, który został przesłany do konsultacji społecznych niewiele różni się od zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2021 r., poza zrównaniem wskaźnika wynagrodzenia dla pracownika z tytułem zawodowym licencjata pielęgniarstwa ze średnim wykształceniem medycznym.

Po 9 miesiącach funkcjonowania ustawy można już było wyciągnąć wnioski i dokonać zmian w odniesieniu do realiów wykorzystania potencjału kadr medycznych, które według ustawy zyskały finansowo najwięcej. Do dziś nie uregulowano zakresu obowiązków i odpowiedzialności zawodowej w poszczególnych grupach pracowników, którzy wykonują tą samą pracę za bardzo zróżnicowanym wynagrodzeniem.

Różnice w płacach stanowią mniej więcej kwotę świadczenia z tytułu emerytury pielęgniarki, to jest około 2000 złotych, a z pochodnymi więcej.

Pielęgniarka stawia 5 pytań w sprawie systemu wynagradzania pielęgniarek

Moje uwagi, które są jednocześnie pytaniami do projektu ustawy, na które chciałabym otrzymać odpowiedź jego twórców, przedstawiam w punktach:

1. Jak to możliwe, że 2 lata studiów magisterskich robi różnicę w płacach rzędu 2000 złotych?

2. Dlaczego nie wzięto pod uwagę okresu przejściowego z uwagi na pielęgniarki , które są w okresie przedemerytalnym i które z racji doświadczenia i zmęczenia nie podejmą studiów magisterskich, które są płatne. Po przeliczeniu kwoty wydanej na studia nie zwróci się ona w żaden sposób ,gdy np. przejście na emeryturę nastąpi w roku uzyskania tytułu magistra pielęgniarstwa?

3. Dlaczego nie przyjęto żadnego wskaźnika dla pielęgniarek, które uzyskały tytuł licencjata pielęgniarstwa i ukończyły 2 letnie studia magisterskie na kierunkach mających zastosowanie w ochronie zdrowia?

4. Jak ma się do projektowanej ustawy kodeks pracy, który zgodnie z art. 18(3c) §1 tej ustawy mówi: „Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości„. Co więcej, w §2 ustawodawca doprecyzowuje, że przez „wynagrodzenie” ma tutaj na myśli wszystkie jego składniki i inne świadczenia związane z pracą.”

Czy ustawodawca nie obawia się sytuacji masowo składanych pozwów o dyskryminacje płacowe ?

5. Czy szpitale stać i czy jest taka potrzeba by w oddziale szpitalnym wszystkie pielęgniarki miały wykształcenie pielęgniarskie na poziomie magisterskim i ze specjalizacją, bo obecna sytuacja płacowa jest na tyle korzystna dla wchodzących do zawodu pielęgniarek, że jest oczywiste, że wszystkie one będą dążyć do uzyskania takich kwalifikacji.

Pielęgniarka: moje spostrzeżenia…

Według moich obserwacji, od chwili wejścia w życie ustawy z dnia 1 lipca 2021 r. rozpoczął się pewnego rodzaju szturm do szkół medycznych celem kontynuowania nauki, osób które zobaczyły realne podwyżki wynagrodzeń z tytułu posiadanych kwalifikacji i wykształcenia. Szkoda tylko ,że ten fakt nie ma odzwierciedlenia w jakości świadczonych usług przez te osoby, które podniosły kwalifikacje. Nie można tu generalizować, ale dotyczy to większości zatrudnionych pielęgniarek.

Zachowano oryginalne brzmienie korespondencji.

Zobacz drugą część uwag pielęgniarki do ministra.

Apel redakcji Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne, które w ramach konsultacji społecznych, przesłały lub mają jeszcze zamiar złożyć, uwagi i opinie do projektu nowej siatki płac prosimy o ich przesłanie do redakcji portalu. Przedstawimy je czytelnikom zachowując zasady anonimowości. Uwagi prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 73

Bądź pierwszym, który oceni wpis

306 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki z wiceministrem o siatce płac.