Pielęgniarka oddziałowa o siatce płac pielęgniarek.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka oddziałowa o siatce płac pielęgniarek.

Pielęgniarka oddziałowa o zasadach wynagradzania

W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy pierwszą część uwag do projektu nowej siatki płac, przesłane do naszej redakcji, przez jedną z pielęgniarek. Posty informujące o szczegółach przedmiotowych uwag dotarły do prawie 40 tys. użytkowników portalu. Wzbudziły ponad 60 komentarzy. Zainteresowane osoby odsyłamy na fan page Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarka zgłaszająca swoje uwagi do projektu nowej siatki płac jest zatrudniona na stanowisku pielęgniarki oddziałowej. Odnosi się do projektu siatki płac, który został opublikowany przez ministra zdrowia w dniu 1 kwietnia 2022 roku. Projekt ten wraz z uzasadnieniem został przedstawiony na łamach kwietniowego wydania branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych. Z powyższym projektem można się zaznajomić korzystając z e-wydania, które jest bezpłatne. Zainteresowanych zapraszamy do klikniecie w poniższą grafikę, prowadzącą do działu, w którym są dostępne e-wydania bieżącego oraz archiwalnych numerów branżowego miesięcznika.

Pierwszą część uwag pielęgniarki opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarka napisała do ministra uwagi do nowej siatki płac.

Apel redakcji Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne, które w ramach konsultacji społecznych, przesłały lub mają jeszcze zamiar złożyć, uwagi i opinie do projektu nowej siatki płac prosimy o ich przesłanie do redakcji portalu. Przedstawimy je czytelnikom zachowując zasady anonimowości. Uwagi prosimy przesyłać na adres: [email protected] Za nadesłane kolejne opinie o nowej siatce płac bardzo dziękujemy. Będziemy je sukcesywnie publikować.

Teraz oddajemy głos pielęgniarce…

Pielęgniarka: Mój punkt widzenia i sytuacja płacowa w jakiej się znalazłam

Proszę o zapoznanie się z moim punktem widzenia jako pielęgniarki na stanowisku pielęgniarki oddziałowej w jednym z oddziałów o profilu zachowawczym, w odniesieniu do projektu ustawy a wymagań jakie nadal obowiązują przy konkursach na stanowisko pielęgniarki oddziałowej.

Po ukończeniu studiów licencjackich , mając już wcześniej tytuł specjalisty pielęgniarstwa internistycznego, podjęłam świadomie studia magisterskie w jednej ze szkół wyższych, na wydziale ekonomicznym, o specjalności :zarządzanie instytucjami opieki zdrowotnej, edukacyjnej i społecznej, które ma zastosowanie w ochronie zdrowia.

To był mój świadomy wybór.

Uczelnia ta przygotowała mnie do pracy, patrząc na oddział jako ,,małą instutucję”, w której zarządzanie kadrą pielęgniarską i pomocniczą oraz zarządzanie w ogóle oddziałem, musi odbywać się w powiązaniu ze stroną ekonomiczną i strategiczną.

Coraz głośniej mówi się o jakości w ochronie zdrowia, bo bez niej dziś jednostki świadczące usługi zdrowotne nie przetrwałyby na rynku usług medycznych, które muszą być konkurencyjne i traktować pacjenta jak wymagającego klienta, który ma swoje prawa i jest coraz bardziej świadomy tych praw.

Wykorzystuję swoją wiedzę szacując ryzyka, szanse i zagrożenia, tworząc procedury w oparciu o wymagane standardy akredytacyjne i normy ISO, przeprowadzam audyty wewnętrzne, w tym również dokumentacji medycznej. Chciałam podkreślić,że żadna szkoła medyczna nie przygotowała mnie do zarządzania przez jakość, zarządzania ryzykiem, realizując wyznaczone cele zgodnie z misją i wizją organizacji jaką jest dla mnie szpital, w którym pracuję.

Pielęgniarka oddziałowa: obecnie moja pensja zasadnicza jest równa wskaźnikowi odpowiadającemu wykształceniu średniemu plus dodatek funkcyjny

Jest mi ogromnie przykro, że nie wzięto pod uwagę podczas procesu legislacyjnego, innego wykształcenia wyższego magisterskiego, które ma zastosowanie w ochronie zdrowia i w oczywisty sposób stanowi wartość dodaną, gdy jest w pełni wykorzystywane na danym stanowisku pracy.

Obecnie moja pensja zasadnicza jest równa wskaźnikowi odpowiadającemu wykształceniu średniemu plus dodatek funkcyjny, który w żaden sposób nie wyrówna różnic płacowych w stosunku do pielęgniarki z tytułem mgr pielęgniarstwa i specjalizacja.

Dyrektorzy szpitali zapisy ustawy traktują dosłownie i wg wskaźników, nie podnosząc wynagrodzeń powyżej minimum.

Należałoby wziąć pod uwagę fakt, że nie zmieniły się wymagania na stanowisko pielęgniarki oddziałowej, i nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk, i tak zapisano:

Stanowisko: Pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki oddziałowej

– tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa, 1 rok w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych

lub

– tytuł zawodowy magistra w przypadku zawodu, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka, 1 rok w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych

lub

– tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, 3 lata w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych

lub

– tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa i kurs kwalifikacyjny, 4 lata w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych

lub

– średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, 5 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych

lub

– średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i kurs kwalifikacyjny, 7 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych.

Zachowano oryginalne brzmienie.

W dniu jutrzejszym ostatnia część opinii pielęgniarki.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
Aktualności

Izba pielęgniarek zaprasza na koncert.