Pielęgniarki siedzą cicho. Lekarze działają.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki siedzą cicho. Lekarze działają.

Lekarze o projekcie nowej siatki płac

Apel ZK OZZL przyjęty uchwałą z dnia 8 kwietnia 2022 do lekarzy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnej ustawowej,

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, którzy pracujecie na podstawie umowy o pracę i otrzymujecie wynagrodzenie w wysokości równej minimalnej ustawowej płacy lub niewiele większej.

Minister Zdrowia przedstawił właśnie projekt zmiany ustawy o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych. Po raz kolejny minister proponuje, aby płaca minimalna dla lekarzy specjalistów była – w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – mniejsza niż lekarze osiągnęli już w roku 2018 (na mocy porozumienia PR OZZL – MZ).

Wówczas było to 1,58 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, teraz ma być 1,45. Są to ustalenia tzw. Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, w którym z założenia nie ma reprezentacji lekarzy, a lekarze traktowani są jako winowajcy biedy innych pracowników. O płacach lekarzy decydują zatem wszyscy tylko nie lekarze. Dzieje się tak pomimo wielu sprzeciwów zarówno OZZL jak i samorządu lekarskiego.

W takiej sytuacji, w ocenie OZZL, jedyną skuteczną metodą osiągnięcia sprawiedliwych wynagrodzeń przez lekarzy, otrzymujących teraz płace minimalne jest grupowe, zorganizowane (najlepiej przy udziale OT OZZL) zwolnienie się z pracy przez lekarzy i uzależnienie powrotu do niej od otrzymania wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości zapisanego w postaci „mnożnika” przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (jak w w/w ustawie). Zapewni to coroczną waloryzację pensji, bez konieczności uciekania się do strajków lub kolejnych zwolnień. Takie działania są zawsze skuteczne. Dowodzą tego liczne przykłady z przeszłości a w ostatnich miesiącach akcje podejmowane w szpitalach krakowskich w Prokocimiu i Kobierzynie, które zakończyły się sukcesem lekarzy.

ZK OZZL apeluje do lekarzy o podjęcie takich działań. Związek udzieli wszelkiej pomocy lekarzom, którzy odpowiedzą na nasz apel, podobnie jak to było w dotychczasowych przypadkach. Musicie porzucić myśl, że rządzący kiedykolwiek docenią Waszą pracę. Musicie sami wywalczyć odpowiednie wynagrodzenia.

Zarząd Krajowy OZZL

Krzysztof Bukiel – przewodniczący zarządu

źródło: ozzl.org.pl

Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powyższego stanowiska należy pogratulować środowisku lekarskiemu. Konkretne. Stawiają sprawę jasno. Jednocześnie związek wspiera lekarzy: “związek udzieli wszelkiej pomocy lekarzom, którzy odpowiedzą na nasz apel, podobnie jak to było w dotychczasowych przypadkach”.

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych informował w dniu 12 kwietnia 2022 roku o spotkaniu naczelnej izby pielęgniarek i położnych oraz związku pielęgniarskiego z wiceministrem zdrowia. Z notatki zamieszczonej przez izbę i związek wynika, że „spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło wyjaśnienia intencji zapisów projektu zmian w ustawie”.

Zdecydowanie należy podkreślić, że regulacje płacowe zawarte w obecnej siatce płac oraz w projektowanej od 1 lipca 2022 roku, deprecjonują i dyskryminują grupę zawodową pielęgniarek i położnych.

Czas na protest a nie na odczytywanie intencji ministra

Nie czas na odgadywanie intencji ministra zdrowia. Izba powinna poinformować ministra o terminie akcji strajkowej środowiska pielęgniarskiego. I oczywiście przedstawić swój projekt siatki płac. W przypadku braku realizacji postulatów w zakresie naprawy patologicznej siatki płac, zrealizować zapowiedź akcji protestacyjnej.

Czas na spotkania z ministrem zdrowia w sprawie siatki płac minął. Wszystko zostało powiedziane po tysiąc razy…

Władze pielęgniarskie pytają o intencje, kiedy pielęgniarkom pluje się w twarz a lekarze działają.

Projekt siatki płac w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych

Cały projekt ustawy wraz uzasadnieniem oraz wyliczenia skutków ustawy dla konkretnych grup zawodowych od 1 lipca 2022 roku, opublikowaliśmy na stronach 5-7 branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych. Warto zaznajomić się się z tym materiałem i wyrobić sobie własne zdanie na działania ministra zdrowia w zakresie wynagrodzeń w podmiotach leczniczych. Dostęp do e-wydania miesięcznika branżowego jest bezpłatny. Wystarczy kliknąć w poniższą grafikę.

Apel redakcji Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne, które w ramach konsultacji społecznych, przesłały lub mają jeszcze zamiar złożyć, uwagi i opinie do projektu nowej siatki płac prosimy o ich przesłanie do redakcji portalu. Przedstawimy je czytelnikom zachowując zasady anonimowości. Uwagi prosimy przesyłać na adres: [email protected] Za nadesłane kolejne opinie o nowej siatce płac bardzo dziękujemy. Będziemy je sukcesywnie publikować.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

306 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka oddziałowa o siatce płac pielęgniarek.