Pielęgniarka – w moim szpitalu pielęgniarki z grupy 2 robią więcej.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka – w moim szpitalu pielęgniarki z grupy 2 robią więcej.

Zakres czynności pielęgniarek z grupy 2 odmienny?

W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zamieściła na fanpage pielegniarki.info.pl post.

Post wywołał liczne komentarze i opinie. Przytaczamy poniżej jeden z wątków.

– W moim szpitalu akurat już od bardzo dawna panuje jednak taki podział, że magistrzy i specjaliści robią więcej. Trochę rzeczy dziewczyny bez magistra i specjalisty nie mogą robić. Dziwi mnie takie narzekanie bo mam koleżanki, którym brakowało 5,6 lat do emerytury, a i tak robiły sobie specjalizacje wiec dla mnie żadnego wytłumaczenia nie ma jak się nie chce dokształcać to niestety będą mniej zarabiać.

– Dzień dobry! A jaki to jest większy zakres obowiązków mgr. ze specjalizacją w Pani szpitalu? Można prosić o wyliczenie tych zwiększonych obowiązków. Jestem bardzo ciekawa! Dziękuję za odpowiedź.

– Wszystko co się wiąże z pacjentem wentylowanym mechanicznie i nie tylko, zakładanie wkłuć tętniczych, asystowanie lekarzowi przy zakładaniu wkłuć, wykonywanie spirometrii, wykonywanie gazometrii z krwi tętniczej i jeszcze parę innych czynności. Polecam sobie przeczytać uprawnienia pielęgniarki po ukończeniu studiów II stopnia lub poszczególnych specjalizacji to pani znajdzie odpowiedz.

– To, że pielęgniarki w niektórych szpitalach robią to samo wynika jedynie albo z ich niewiedzy albo po prostu podkładają się jak głupie i jak wyjdzie coś nie tak to będą ponosiły tego konsekwencje.

– Droga Pani pracowałam na intensywnej terapii noworodka i także asystowałam lekarzowi przy zakładaniu wkłuć centralnych, pobierałam krew na gazometrię i niech Pani wyobrazi sobie, że odczytywałyśmy wyniki oraz miałam do czynienia z pacjentem wentylowanym mechanicznie. Czyli jeżeli na intensywnej terapii pracuje pielęgniarka po mg i specjalizacji i pielęgniarka po liceum, studium i ma swojego pacjenta to odchodzi od niego i pozostałe czynności, wentylacja mechaniczna i asysta lekarzowi przy wkłuciach, wykonuje osoba z mgr? Żart droga Pani! Kończąc szkołę ma nadane Pani prawo wykonywania zawodu i kończąc kursy specjalistyczne, kwalifikacyjne może Pani wykonywać te czynności. Pielęgniarki pracujące na Bloku Operacyjnym czy są po mgr czy po liceum wykonują tą samą pracę. Asystują lekarzowi i czym różni się ich praca, żeby różnice były tak duże!

– Proszę przeczytać sobie ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej. Proszę nie pisać o niewiedzy! To, że pielęgniarka nie ma mgr ale ma różne kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne, daje jej prawo do wykonywania czynności na oddziale, każdym droga Pani.

Zachowano oryginalną treść komentarzy.

źródło: Facebook/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Ze zdumieniem przyjmujemy pogląd, że absolwent studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo nabywa uprawnienia, których nie posiada pielęgniarka pracująca kilkanaście lat na OIOM. Wypisywanie tego rodzaju opinii jest kuriozalne. Gdyby przyjąć taką interpretację to absolwentka studiów magisterskich rozpoczynająca pracę w zawodzie w oddziale IOM miałaby większe uprawnienia zawodowe od pielęgniarek zatrudnionych na tym oddziale. Przecież to nonsens!

Natomiast uwaga, że pielęgniarka specjalistka jest uprawniona do asystowania lekarzowi przy zakładaniu wkłuć, to chyba jakiś kabaret. Czy lekarz wykonujący wkłucie centralne krzyczy na OIOM: poproszę pielęgniarkę z tytułem magistra i specjalisty do „asystowania przy wkłuciu centralnym?” I gdy się zgłosi pielęgniarka LM lub SM to ją przegania?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki kontrakt - 70-90 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Nowoczesny Ośrodek Badań Klinicznych z siedzibą w Warszawie zatrudni od zaraz pielęgniarkę. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, umowa…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - mam zarabiać 3,7 tys. PLN mniej, bo jestem niewykształcona, a robię to samo co wykształcone pielęgniarki.