Pielęgniarka z grupy 6- cały czas się dokształcam.

3 min czytania
AktualnościKursy dokształcająceNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka z grupy 6- cały czas się dokształcam.

Pielęgniarki z grupy 6 odbywały liczne kursy i szkolenia, które nie przez związek pielęgniarek OZZPiP gratyfikowane finansowo w siatce płac

W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwracamy uwagę na absurdalność zarzutów wobec osób zaszeregowanych do grupy 6 siatki płac.

Wprost lub pośrednio zarzuca się pielęgniarkom i położnym z grupy 6, że nie aktualizowały wiedzy i umiejętności zawodowych. Warto zatem pokazać absurdalność przedmiotowych zarzutów…

W artykule pt. Pielęgniarki z grupy 6 nie muszą niczego uzupełniać, informowaliśmy użytkowników pielegniarki.info.pl, że izba pielęgniarek zdecydowała: poprzez samokształcenie rozumie się samodzielne zdobywanie wiadomości, umiejętności i sprawności praktycznych z określonej dziedziny pielęgniarstwa lub położnictwa. (…)”

Dlatego według powyższego podstawowym i zasadniczym sposobem wypełniania przez pielęgniarki i położne obowiązku „aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych” jest „samodzielne zdobywanie wiadomości, umiejętności i sprawności praktycznych”.

Oczywistą oczywistością jest, że symptomem wypełniania przez daną pielęgniarkę powyższego obowiązku jest tzw. doświadczenie zawodowe.

Dlatego skierowaliśmy kolejne pismo do pani Krystyny Ptok przewodniczącej związku pielęgniarek.

Poniżej przytaczamy dwa komentarze zamieszczone na facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych, które dotyczą podnoszenia zagadnienia.

– Jestem w grupie 6. Cały czas się dokształcam. Mamy wiele form doskonalenia zawodowego, nie tylko studia magisterskie i specjalizacja.

– Tego nie da się czytać. Jedna drugiej dokopać musi. Drogie Panie podnoszenie kwalifikacji nie wiąże się tylko że studiami magisterskimi lub licencjatem, kursami. Ogarnijcie się w końcu bo to wstyd takie brednie pisać. Każdy kto ma prawo wykonywania zawodu jest pełnoprawnym członkiem grupy zawodowej. Nie może być wiecznego sporu i zadzioru między nami bo o to właśnie im chodzi. Trzeba trzymać się razem, szanować się, pomagać, przekazywać wiedzę, stać murem jedna za drugą. Ustawa ta to żenujące karty papieru, które nic nie znaczą. Powtórzę to któryś raz z kolei: w Polsce w większości placówek jest tylko 5 i 6 grupa. Różnica kwotową to 400 zł. Przestańmy się tak upokarzać bo zaraz wszyscy stracimy. Należy walczyć o jedną godną podstawę dla pielęgniarek i odpowiednio do tego dodatki za wszystkie kursy, spec, mgr, licencjaty. Bo teraz ta ustawa zamknęła drogę do zwiększania wynagrodzenia za kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne, dokształcające. I guzik będziemy zaraz mieć bo inflacja nas pożre.

– Panie, które zrobiły studia magisterskie np. 10 lat temu powinny dalej się dokształcać. W końcu to one tak ujadają o ciągłym poszerzaniu wiedzy. Więc dlaczego magisterki stoją w miejscu i uważają, że należy im się więcej? Czy jest jakaś alternatywa dla obecnej siatki płac pielęgniarek i położnych?

Pytanie… Czy jest jakaś alternatywa dla obecnej sytuacji? Tak – nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten dzieli pielęgniarki i położne na grupy w sytuacji kiedy pielęgniarki na konkretnych oddziałach wykonują to samo. Projekt związkowy także nie bierze pod uwagę doświadczenia zawodowego! Nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN. Dlatego ponad 3 tys. osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Pielęgniarka: Mam kilka kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych na ich podstawie jestem zatrudniona w pogotowiu i hospicjum oraz w POZ. Ale jak co do czego to nie jestem podobno wykształconą. Śmieszne.

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 26

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ile pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty w 2023 roku.