Pielęgniarka z podstawą 3900 PLN. To niegodne i upokarzające.

Poseł pisze do ministra zdrowia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek

Interpelacja do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie minimalnego poziomu wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w jednostkach samorządowych

Szanowna Pani Minister,

rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych określa minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników na poszczególnych stanowiskach z przyporządkowaniem do dwudziestu kategorii zaszeregowania.

Starsze pielęgniarki i starsze położne zakwalifikowane zostały do kategorii zaszeregowania XIII i XII, w zależności od poziomu wynagrodzenia.

Pielęgniarki i położne zakwalifikowano do XII i XI kategorii zaszeregowania, również w zależności od wykształcenia. Dla wyżej wymienionych kategorii zaszeregowania określono minimalne wynagrodzenie zasadnicze na poziomie: XI – 3900 zł, XII – 4000 zł, XIII – 4100 zł.

Tak niskie wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych pracujących w jednostkach samorządowych uznać należy za niegodne i upokarzające.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

1. Na jakiej podstawie zostały wyliczone minimalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych?

2. Czy w przypadku określania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w samorządach można zastosować ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych?

Z poważaniem
Joanna Frydrych
Poseł na Sejm RP
Krosno, 5 lipca 2023 r.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Należy zdecydowanie poprzeć treść powyższej interpelacji. Jednak jako redakcja pielegniarki.info.pl zwracamy na jeden z zasadniczych elementów dotyczących obecnej polityki wynagradzania pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych, gdzie mamy 3 grupy i kominy płacowe, sięgające 3,5 tys. PLN różnicy, pomiędzy pracownikami wykonującymi te same zadania.

Natomiast przedmiotowe rozporządzenie reguluje wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w jednostkach, które nie są podmiotami leczniczymi.

Zobaczmy jak jest tam spłaszczona siatka płac pielęgniarek. Pielęgniarka, starsza pielęgniarka i kierownik zespołu pielęgniarskiego. Odpowiednio najniższe wynagrodzenie zasadnicze: 3900, 4000, 4200 PLN.

Żadnego zróżnicowania płacy ze względu posiadane wykształcenie zawodowe. Bo pielęgniarki wykonują te same zadania w ramach takiej samej odpowiedzialności zawodowej!

Natomiast w podmiotach leczniczych chaos i upokorzenie pielęgniarek LM i SM. Odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. I jeszcze projekt ustawy związku OZZPiP, który nie jest rozwiązaniem, które kładzie kres odzierania z godności zawodowej doświadczonych pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarka pielęgniarce…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1060 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Najwygodniejsze obuwie medyczne dla medyków.

1 min czytania
Chodaki dla personelu medycznego W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o pracownikach szpitali,…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka na kolonii przeżyła horror.

7 min czytania
Pielęgniarka została zatrudniona na koloniach… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty wyroku sądowego, który zapadł w Sądzie Okręgowym. Kolejny fragment…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - 99% głosujących uważa, że jest to naruszenie zasad współżycia społecznego.

1 min czytania
Pielęgniarki o wynagrodzeniach w izbie pielęgniarek… Głośnym echem w środowisku personelu pielęgniarskiego odbiła się informacja przekazana przez Redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
Aktualności

Luteina dopochwowa w ciąży: zastosowanie, dawkowanie i skutki uboczne