Pielęgniarki – arcyważne orzeczenie sądu w sprawie różnicowania wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – arcyważne orzeczenie sądu w sprawie różnicowania wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego.

Sąd: pielęgniarki z grupy 2 posiadają szerszą wiedzę teoretyczną. Ale…

Poniżej cytujemy kolejny fragment uzasadnienia do wyroku sądu z września 2023 roku. Z poprzednimi częściami – bardzo istotnego uzasadnienia dla spraw sądowych związanych z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 – mogą czytelnicy pielegniarki.info.pl zapoznać się w dziale aktualności pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM.

Zatem cytujemy arcyważny fragment przedmiotowego wyroku…

Dowody zgromadzone w sprawie potwierdziły, że wszystkie osoby zatrudnione w pozwanym szpitalu na stanowiskach pielęgniarek i/lub pielęgniarzy miały ten sam zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności.

Pracowały w tym samym wymiarze czasu pracy i często zastępowały się. Pracodawca układając grafiki, czy też powierzając pielęgniarkom wykonanie określonych czynności, nie brał pod uwagę ich wykształcenia. Przyznała to wprost przełożona powódek – oddziałowa, a także koleżanka i kolega z pracy.

Podsumowując, praca skarżących pielęgniarek jeśli chodzi rodzaj, ilość, zakres obowiązków i kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku była jednakowa jak praca pielęgniarek z wyższym wykształceniem i specjalizacją, pobierających wynagrodzenie zasadnicze wyższe o niemal 2000 zł.

Uwzględniając powyższe, pozwany szpital domagając się oddalenia powództwa pielęgniarek, powinien wykazać, że wykształcenie poszczególnych pielęgniarek/pielęgniarzy było cechą relewantną przy udzielaniu świadczeń medycznych. [więcej w tym zakresie zobacz w artykule pt. Sąd o zarobkach pielęgniarek – sam fakt posiadania tytułu magistra nie uprawnia do wyższego wynagrodzenia.

Pozwany szpital argumentował, że praca pielęgniarek z wyższym wykształceniem oraz specjalizacją była jakościowo lepsza aniżeli praca pielęgniarek nie posiadających takiego wykształcenia, w tym skarżących pielęgniarek. Okoliczności te nie zostały udowodnione.

Przeprowadzone postępowanie dowodowe nie potwierdziło prowadzenia przez pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją psychoterapii i rehabilitacji psychiatrycznej pacjentów (k.124).

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Twierdzenia pozwanego co do lepszej jakości pracy opierały się na założeniu, że osoby z wyższym wykształceniem i specjalizacją miały znacznie większą wiedzę teoretyczną, którą mogły wykorzystać w praktyce. Oczywiście trudno odmówić racji tezie o szerszej wiedzy teoretycznej posiadanej przez pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją w porównaniu z pielęgniarkami mającymi wykształcenie średnie medyczne.

Istotne dla rozstrzygnięcia nie było jednak wykazanie posiadania szerszej wiedzy teoretycznej, lecz udowodnienie, że wiedza ta była w praktyce wykorzystywana, co przekładało się na ilość i/lub jakość pracy. Dowodów na powyższe nie zaoferowano.

źródło: orzeczenia.ms.gov.p

W kolejnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych dalszy ciąg uzasadnienia do przedmiotowego wyroku, w którym sąd podnosi, że to pielęgniarki ze średnim wykształceniem i niższym wynagrodzeniem zasadniczym o prawie 2 tys. złotych, „z racji posiadanego doświadczenia zawodowego, mogły wdrażać do pracy nowo zatrudnione osoby i czynności te faktycznie wykonywały”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 141

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki o skali straty finansowej za nierówne traktowanie w zatrudnieni.