Sąd o zarobkach pielęgniarek – sam fakt posiadania tytułu magistra nie uprawnia do wyższego wynagrodzenia.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Sąd o zarobkach pielęgniarek – sam fakt posiadania tytułu magistra nie uprawnia do wyższego wynagrodzenia.

Sąd o różnicowaniu przez pracodawcę wynagrodzeń pielęgniarek uwarunkowanej posiadaniem tytułu magistra pielęgniarstwa

Poniżej cytujemy kolejny fragment uzasadnienia do wyroku sądu z września 2023 roku. Z poprzednimi częściami – bardzo istotnego uzasadnienia dla spraw sądowych związanych z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 – mogą czytelnicy pielegniarki.info.pl zapoznać się w dziale aktualności pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM.

Zatem cytujemy fragment przedmiotowego wyroku…

Rozważania dotyczące tego, czy powódki wykonywały pracę jednakową lub pracę jednakowej wartości jak pielęgniarki z którymi się porównywały, rozpocząć należy od ustalenia wykształcenia jakiego pracodawca wymagał od osób zatrudnionych na tych stanowiskach. Kwestia ta uregulowana została w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Rozporządzenie to obowiązywało do dnia 4 września 2023 r.

Na stanowisku starszej pielęgniarki, zgodnie z ww. rozporządzeniem, wymagane było średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i 5 lat pracy w zawodzie, lub licencjat pielęgniarstwa i 3 lata pracy w zawodzie, bądź tytuł zawodowy magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka oraz 1 rok pracy w zawodzie lub tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i rok pracy w zawodzie (pkt 34 załącznika do Rozporządzenia).

Na stanowisku pielęgniarki zatrudnione mogły być natomiast osoby z tym samym wykształceniem jak wyżej, z tą różnicą, że nie musiały legitymować się doświadczeniem pracy w zawodzie (pkt 36 załącznika do Rozporządzenia).

Podsumowując, stwierdzić trzeba, że osoba zatrudniona u pozwanego na stanowisku pielęgniarki musiała mieć co najmniej średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka. Na tym stanowisku mogła oczywiście pracować osoba z wyższym wykształceniem, lecz nie było ono wymagane.

Porównanie stanowisk, wykształcenia i wynagrodzeń pielęgniarek i pielęgniarzy zatrudnianych przez pozwany szpital w (…) Oddziale, wskazuje że skarżące pielęgniarki zatrudnione na stanowiskach wyższych, wymagających legitymowania się doświadczeniem zawodowym (różnym w zależności od wykształcenia), zarabiały znacznie mniej aniżeli osoby zatrudnione na stanowiskach niższych (pielęgniarka i pielęgniarz).

Kryterium decydującym o wysokości wynagrodzenia było wykształcenie posiadane przez poszczególnych pracowników, mimo że wykonywały prace na stanowiskach, na których pracodawca nie wymagał takiego wykształcenia.

Wykształcenie posiadane przez poszczególnych pracowników może oczywiście i z reguły powinno, być przesłanką różnicowania wynagrodzenia, niemniej jednak musi ono stanowić cechę istotną z punktu widzenia wykonywanych obowiązków pracowniczych.

Sam fakt posiadania tytułu magistra nie uprawnia do wyższego wynagrodzenia, jeżeli pracownicy o różnym poziomie wykształcenia wykonują pracę jednakową (pod względem ilości i jakości) lub pracę o jednakowej wartości.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 260

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8375 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawo do odszkodowania za dyskryminację pielęgniarek w kontekście prawa do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę

7 min czytania
W ostatnim czasie zauważalną stała się rosnąca świadomość pracowników w zakresie uprawnień jakie przyznają im przepisy Kodeksu pracy. Coraz częściej zgłaszają się…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – 12 tys. to nie jest dobra pensja dla pielęgniarki.

1 min czytania
„Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że pielęgniarki pracują w nocy, w niedziele, święta”… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wywiadu…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Pracodawca wymienia benefity.

1 min czytania
Pracodawca zamierzający zatrudnić pielęgniarkę dopuszcza dowolną formę umowy o pracę. Praca dla pielęgniarki polegająca na wykonywaniu czynności pielęgniarskich zgodnie z obowiązującymi procedurami,…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

5 tys. pielęgniarek wyraziło swoją opinię w ważnej sprawie.