Pielęgniarki będą niepocieszone.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki będą niepocieszone.

Pielęgniarki na liście stu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia 2021

Rok 2021 był rokiem, w którym na liście 100 najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia uplasowały się 3 pielęgniarki.

Na pozycji 7 widniał sam pan minister zdrowia Adam Niedzielski. Tuż za nim, na miejscu 8 pani przewodnicząca Krystyna Ptok – Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych.

„Pielęgniarka, a także mgr. socjologii, wiceprzewodnicząca Forum Związków Zawodowych, członkini Rady Dialogu Społecznego”.

Na miejscu 12 – pani prezes Zofia Małas – Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

„Mgr zdrowia publicznego, spec. w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego i epidemiologicznego, pielęgniarka dyplomowana”.

Co ciekawe panie pielęgniarki zostały uznane za osoby bardziej wpływowe od: Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Filip Nowak, wiceministra zdrowia – Waldemar Kraska, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia – Tomasz Latos, podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia – Piotr Bromber oraz Krzysztof Bukiel – byłego przewodniczącego Związku Zawodowego Lekarzy.

Na 58 miejscu – pani Józefa Szczurek-Żelazko – „mgr pielęgniarstwa, poseł na Sejm RP, była sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia”.

Lista 100 za rok 2022 – pielęgniarki będą niepocieszone

Lista 100 najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia przynosi zaskakujące przetasowania. Na liście już nie widnieje pani Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka na Sejm RP.

Pani Zofia Małas została umieszczona na miejscu… 38.

„Mgr zdrowia publicznego, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych”.

Przewodnicząca Krystyna Ptok uplasowała się pod koniec stawki. Na miejscu… 83.

„Mgr socjologii, pielęgniarka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, wiceprzewodnicząca Forum Związków Zawodowych”.

Lista 100 powstaje na podstawie oceny w trzech kategoriach:

– osiągnięcia i dokonania w roku 2022,

– pozytywny wpływ na rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia w 2022 r.,

– siła publicznego oddziaływania.

Wyniki plebiscytu zapewne spowodują, że pielęgniarki będą niepocieszone. Może wręcz uznają jego wyniki za nieadekwatne do otaczającej rzeczywistości. Dlaczego nie ma oceny w kategorii: „negatywny wpływ na rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia”.

Przecież codzienne zmagania pielęgniarek i położnych podczas wykonywania praktyki zawodowej, otoczenie formalno-prawne funkcjonowania personelu pielęgniarskiego, w dużym stopniu są wypadkową poziomu skuteczności działań pani Ptok i Małas.

Ich opiniotwórcza siła jest nie do przecenienia. To te panie podpisywały z ministrem zdrowia historyczne porozumienia. W tym o słynnym „brutto brutto”. A chwalona przez nie „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” – zatwierdzona przez rząd RP – to przykład radosnej twórczości wyniesionej ponad poziom „wznoszącej się gołębicy”.

Obecny chaos płacowy w podmiotach leczniczych to kolejny egzamin dla Pani Ptok i Małas. Między innymi ze sprawiedliwej obrony interesów zawodowych pielęgniarek i położnych zaszeregowanych we wszystkich grupach siatki płac. Czy go zdadzą? Może już go oblały…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 34

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Przykład na skalę degradacji pielęgniarek z grupy 2.