Pielęgniarki – całe zawodowe życie uczyłyśmy się przy łóżkach chorych.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – całe zawodowe życie uczyłyśmy się przy łóżkach chorych.

Pielęgniarki – nagle okazało się, że wiedza, umiejętności i doświadczenie nic nie znaczą. Liczy się tylko tytuł, dyplom. Nie zgadzamy się z tym. Uważamy, że poszło to za daleko…

Jednym z wyraźnie namacalnych dowodów na kompletny brak racjonalności w podziale pielęgniarek i położnych w siatce płac, jest sposób w jaki został dokonany podział w kontekście specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa.

Radosna twórczość urzędników z ministerstwa zdrowia oraz działaczy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych skutkuje absurdalnym sposobem wynagradzania, za posiadanie przez pielęgniarkę i położną specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa.

Dyskusja w sejmie o pielęgniarkach posiadających tytuł specjalisty

Poniżej przytaczamy fragment wypowiedzi jednej z posłanek podczas sejmowej komisji zdrowia w dniu 27 kwietnia 2022 roku. Pytania jakie stawia posłanka są jak najbardziej zasadne. Należy zdecydowanie podkreślić, że nigdy nie padła odpowiedź na sygnalizowane poniżej zagadnienia.

Poseł Elżbieta Gelert:

Cały czas mówimy też o tym, że przecież pielęgniarki i specjalizacje pielęgniarskie… Proszę państwa, czy po średnim, czy po studiach są te same specjalizacje. To co to są za specjalizacje? Dają te same uprawnienia – i jakie uprawnienia?

Dlaczego teraz pielęgniarka ze średnim wykształceniem i specjalizacją będzie w innej grupie niż pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją, jeśli zadania wykonywane są te same i umiejętności często są te same.

Warto również zacytować wypowiedź kolejnego posła, na posiedzeniu komisji w dniu 25 maja 2022 roku, dotyczącą omawianego zagadnienia.

Poseł Tomasz Latos:

Jest oczywiście problem osób z wyższym wykształceniem, ze średnim wykształceniem, które mają specjalizację, które nie mają tej specjalizacji.

Można powiedzieć tak – i jedni, i drudzy uzyskali wzrost wynagrodzeń. Tutaj słyszeliśmy od pani poseł Gelert, że w pewnym sensie nieproporcjonalny, ale myślę że tutaj też trzeba uwzględniać różne elementy, różne czynniki związane także z doświadczeniem zawodowym.

Wydaje mi się więc, że te propozycje, biorąc to wszystko pod uwagę, są adekwatne.

źródło: sejm.gov.pl

Ministerstwo zdrowia nie określiło do tej pory zakresu kompetencji pielęgniarek lub położnych z tytułem specjalisty

Podkreślamy w kontekście poruszanej problematyki, że minister zdrowia do tej pory nie określił zakresu kompetencji pielęgniarki lub położnej specjalistki.

Wiceminister zdrowia osobiście zakomunikował to posłom na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 25 maja 2022 roku.

Podsekretarz stanu w MZ Piotr Bromber:

Planujemy również przegląd dziedzin specjalizacji pielęgniarek i położnych. Planujemy również znowelizować wszystkie programy szkolenia specjalizacyjne w celu doprecyzowania właśnie kompetencji pielęgniarek po specjalizacji.

źródło: sejm.gov.pl

Dla zobrazowania poziomu radosnej twórczości urzędników ministerstwa zdrowia, trzeba obiektywnie stwierdzić, że sam minister zdrowia upoważnia do wykonywania pewnych świadczeń przez pielęgniarki specjalistki. Te same uprawnienia nadaje pielęgniarkom… po kursie kwalifikacyjnym. Mało tego minister idzie dalej… Te same uprawnienia deleguje na pielęgniarki… dopiero odbywające kurs kwalifikacyjny.

Natomiast „pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym” w siatce płac nie uwzględniono.

Ciekawe co powoduje, że radosna twórczość urzędników ministerstwa zdrowia osiąga coraz wyższy level.

Wysokość wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki za uzyskanie tytułu specjalisty – stan do 30 czerwca 2022 roku

W obowiązującej siatce płac pielęgniarka lub położna w związku z uzyskaniem tytułu specjalisty, ma podwyższane wynagrodzenie zasadnicze. Wysokość przedmiotowego wzrostu podajemy poniżej.

Pielęgniarka ze średnim wykształceniem zawodowym, w przypadku uzyskania tytułu specjalisty, może otrzymać wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości – 413,32 PLN.

Pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat w przypadku uzyskania tytułu specjalisty nie otrzymuje wzrostu wynagrodzenia zasadniczego.

Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister, w przypadku uzyskania tytułu specjalisty, może otrzymać wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości – 1 291,87 PLN.

Wysokość wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki za uzyskanie tytułu specjalisty – stan od 1 lipca 2022 roku

Pielęgniarka ze średnim wykształceniem zawodowym lub z tytułem zawodowym licencjat, w przypadku uzyskania tytułu specjalisty, może otrzymać wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości – 453 PLN.

Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister, w przypadku uzyskania tytułu specjalisty, może otrzymać wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości – 1 528,88 PLN.

Przytoczmy jeszcze raz pytanie posłanki Elżbiety Gelert:

Dlaczego teraz pielęgniarka ze średnim wykształceniem i specjalizacją będzie w innej grupie niż pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją, jeśli zadania wykonywane są te same i umiejętności często są te same.

Podkreślamy, że różnica we wzroście wynagrodzenia zasadniczego, w przypadkach przytoczonych przez panią posłankę, wyniesie 1 075,88 PLN.

Witajcie w polskim piekiełku…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Ciepłe polary dla pielęgniarek i położnych - komfort termiczny i miękkość.