Pielęgniarki – dyrektor podniósł pensje absolwentkom LM.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – dyrektor podniósł pensje absolwentkom LM.

Dementi w sprawie pielęgniarek emerytek

W artykule z dnia 3 lutego 2022 roku na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy problematykę związaną z zatrudnianiem pielęgniarek i położnych emerytek.

Gazeta Krakowska – gazetakrakowska.pl – w artykule z dnia 1 lutego 2022 roku, autor – Sławomir Bromboszcz informuje, że emerytowane pielęgniarki nie będą dłużej pracować w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. Dyrekcja lecznicy nie zdecydowała się na przedłużenie wygasających z nimi umów. W planach jest odmłodzenie kadry…

Więcej w powyższej sprawie w artykule pod poniższym linkiem.

Do powyższej sprawy Gazeta Krakowska powróciła w artykule z dnia 19 lutego 2022 roku autorstwa Sławomira Bromboszcza. Autor przeprowadził wywiad z pielęgniarką naczelną szpitala w Chrzanowie.

Przytaczamy fragment wywiadu dotyczący pielęgniarek emerytek.

Redaktor: W całej Polsce brakuje pielęgniarek, jak obecnie pod tym kątem wygląda sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie?

Pielęgniarka Naczelna – W związku z artykułem, które pojawiły się w prasie dyrektor pragnie zdementować wszelkie informacje dotyczące nie przedłużania umów z pielęgniarkami emerytowanymi. W szpitalu obecnie pracuje ok. 400 pielęgniarek, z czego 46 pielęgniarek i 7 położnych to emerytki, którym przedłużono umowy. W tym roku kolejne panie osiągną wiek emerytalny, chcemy by u nas zostały. Wiele z nich decyduje się na dalszą pracę. W ostatnim półroczu udało nam się zatrudnić aż 20 pielęgniarek i położnych. To ogromny sukces zważywszy, jak mało jest ich dostępnych na rynku pracy. Wciąż jednak mamy wakaty. Obecnie brakuje ok. 15 pielęgniarek.

Redaktor: Z roku na rok rośnie średnia wieku pielęgniarek w Polsce. Obecnie wynosi ona ponad 53 lata, podczas gdy w 2008 r. wynosiła zaledwie 44 lata. Jak przedstawia się struktura wiekowa w chrzanowskim szpitalu?

Pielęgniarka Naczelna – Pracują tu zarówno młode, jak i doświadczone pielęgniarki. Doświadczenie i młodość to mieszanka, która doskonale się sprawdza. Młode osoby, które do nas przychodzą po studiach tak naprawdę dopiero tutaj zdobywają szlify w pielęgniarstwie. Doświadczenie zdobywa się poprzez praktykę, a kto lepiej im pokaże, jak powinna wykonywana być ta praca niż praktyk – pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem. Nie ulega wątpliwości, że posiadanie doświadczonych pielęgniarek to ogromny plus.

Pielęgniarki emerytki mile widziane

Redaktor: Duże poruszenie w środowisku medycznym wywołała informacja o nieprzedłużeniu umowy z emerytowaną oddziałową. Grupa zaniepokojonych pielęgniarek poinformowała mnie o tym, że to nie jest jednostkowy przypadek, lecz kierunek, w którym dąży szpital w celu odmłodzenia kadry. Pojawiły się w tym temacie sprzeczne informacje. Jak wygląda sytuacja z pani perspektywy?

Pielęgniarka Naczelna: W każdym przypadku o przedłużeniu umowy, czy też nie, decyduje dyrektor szpitala. Nieprzedłużenie umowy z tą pielęgniarką to była decyzja dyrektora. Nieprzedłużona została tylko ta jedna umowa, natomiast w przypadku pozostałych pielęgniarek będą one przedłużane, jeśli oczywiście te pielęgniarki będą nadal chciały pracować w szpitalu. Chciałam tu podkreślić, że nie muszą one mieć żadnych powodów do obaw odnośnie swojej przyszłości.

Płace najbardziej doświadczonych pielęgniarek

W wywiadzie poruszono również kwestię wynagrodzeń pielęgniarek, które mają najniższe wynagrodzenie zasadnicze a posiadają najdłuższy staż w zawodzie.

Redaktor: Jakie udaje Wam się zachęcić pielęgniarki do podjęcia pracy w chrzanowskim szpitalu?

Pielęgniarka Naczelna – Zawód pielęgniarki i położnej staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki systematycznym podwyżkom pensji. Podwyżki miały miejsce w lipcu ub. roku, teraz spodziewane są kolejne. Myślę, że to dobra motywacja, by kształcić się i pracować w tym zawodzie. Podwyżki i zarobki uzależnione są od posiadanego wykształcenia i specjalizacji. Najniższe otrzymują panie tuż przed emeryturą, one najczęściej ukończyły liceum medyczne. W związku z tym podnieśliśmy im to minimalne wynagrodzenie, także otrzymują u nas nieco więcej niż wynika to z minimalnego wynagrodzenia określonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Cały wywiad z pielęgniarką naczelną dostępny pod poniższym linkiem.

źródło: gazetakrakowska.pl / Sławomir Bromboszcz

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji portalu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 88

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
Aktualności

Nowy OM - Wiele pielęgniarek może poczuć się zagrożonych.