Pielęgniarki – Dyrektorzy mają problem z formalną definicją "łóżka szpitalnego".

2 min czytania
Aktualności

 DYREKTORZY MAJĄ PROBLEM Z FORMALNĄ

DEFINICJĄ "ŁÓŻKA SZPITALNEGO"

Przedstawiciele strony samorządowej domagają się poprawy sytuacji pielęgniarek z domów pomocy społecznej oraz dyskusji o wprowadzonych zasadach obowiązkowego zatrudniania odpowiedniej liczby pielęgniarek w przeliczeniu na liczbę łóżek szpitalnych. Zdaniem samorządowców potrzebna jest też dyskusja o systemie kształcenia pielęgniarek.

Majowe posiedzenie zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu poświęcone było w dużej mierze problematyce zatrudniania i kształcenia pielęgniarek. Samorządowcy poprosili przede wszystkim o informację na temat sytuacji pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej.

Sprawa ta była już elementem ustaleń pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Zdrowia. Przedstawicielom tych resortów zależy bardziej na ustaleniu nowych zasad zatrudnienia niż na podwyżkach. W styczniu 2019 roku ustalono, że to MZ przygotuje inny system usług społecznych świadczonych w DPS-ach, gdyż obecnie nie mieszczą się one ani w ramach POZ, ani w opiece długoterminowej.

Powstał już projekt dotyczący zapewnienia kompleksowej opieki w DPS-ach, przedstawiony m.in. Prezesowi NFZ. Został nawet pozytywnie oceniony, ale ze względu na to, że rodzi koszty finansowe (około 300 mln zł), wrócił do Ministerstwa Zdrowia. Resort wspólnie z Prezesem NFZ ma zastanowić się, jak wprowadzić produkt i znaleźć na niego pieniądze. Założenia tego projektu mają być przedstawione na posiedzeniu plenarnym KWRiST.

Samorządowcy po raz kolejny zwrócili uwagę także na problem norm zatrudnienia pielęgniarek w kontekście wykorzystania łóżek szpitalnych. Problem jest m.in. z samą definicją „łóżka szpitalnego” (pomijając krytykę zasady, którą strona samorządowa przedstawiała na etapie projektu). Jak przekonywał przedstawiciel ZMP, obecna definicja przyjęta jest na po
trzeby statystyki. Tymczasem w szpitalach pediatrycznych są np. łóżka dla rodziców, które nie powinny mieć związku ze standardami zatrudnienia pielęgniarek. Osobną kwestią są łóżka dla opiekunów osób niepełnosprawnych. W efekcie powstał postulat, by MZ przedstawiło nową, formalną definicję „łóżka szpitalnego”. (…)
Czytaj ciąg dalszy w prenumeracie…

artykuł pochodzi z czerwcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7269 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 50 godzin miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych prezentujemy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ w Warszawie. Pracodawca informuje, że…
Aktualności

Ile dla pielęgniarki za zmierzenie ciśnienia?

1 min czytania
Wycena pracy pielęgniarki Świadczenia zdrowotne wykonywane przez pielęgniarki i położne powinny zostać wycenione w sposób prawidłowy. Niejednokrotnie ministerstwo zdrowia zapowiadało realną wycenę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
Komentarze