Pielęgniarki – izba lekarska potrafi walczyć o prawa lekarzy.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki - praca w jednym miejscuRekompensaty dla pielęgniarek
Pielęgniarki – izba lekarska potrafi walczyć o prawa lekarzy.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – ograniczenie liczy miejsc pracy do jednego miejsca

Zobacz także: Pielęgniarka/Pielęgniarz – 5 tys. za zakażenie 100 tys. za zgon.

W piśmie z dnia 30 kwietnia 2020 r. skierowanym do Ministra Zdrowia, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wyraził stanowczy sprzeciw wobec sposobu traktowania lekarzy walczących z epidemią, jak i całego środowiska medycznego. Zwrócił uwagę, że ignorowanie uwag środowiska lekarskiego dotyczących zasadniczych kwestii szeroko rozumianego bezpieczeństwa pacjenta oraz bezpieczeństwa wykonywania zawodu w czasie epidemii nie przystoi Ministrowi Zdrowia i zarazem lekarzowi, zwłaszcza w aspekcie art. 59 Kodeksu Etyki Lekarskiej.

28 kwietnia 2020 r. Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem. PNRL w liczącym 6 stron stanowisku Nr 41/20/P-VIII z dnia 21 kwietnia 2020 r. zgłosiło 14 zasadniczych uwag do projektu tego rozporządzenia. Ministerstwo nie uwzględniło żadnej merytorycznej uwagi i nawet nie podjąło próby dialogu z samorządem lekarskim co do zasadności zgłoszonych przez nas zastrzeżeń. Zobacz przedmiotowe stanowisko. 

Zakazując lekarzom i innemu personelowi medycznemu walczącemu z epidemią pracy w różnych miejscach, Ministerstwo Zdrowia pogarsza dostępność świadczeń opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom w Polsce. Ponadto zawarte w rozporządzeniu zapisy oznaczają daleko idące ograniczenia wolności obywatelskich, które możliwe są do wprowadzania jedynie w sytuacji ogłoszenia stanów nadzwyczajnych, czego rząd nie zrobił. Rozporządzenie nie mówi nic o rekompensacie utraconych wskutek wprowadzonego zakazu zarobków, pozostawiając to ważne zagadnienie w sferze regulacji niemającej postaci przepisu prawa. Narusza to poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego lekarzy i ich rodzin. Takie działania można interpretować, jako naruszenie wolności obywatelskich.

Czytaj dalej poniżej…

Prezes NRL zwrócił również uwagę na zawarte w uzasadnieniu rozporządzenia stwierdzenie, że nie będzie ono miało wpływu na działalność mikro oraz małych i średnich przedsiębiorców. Lekarze objęci zakazem z powodu pracy w szpitalu lub oddziale zakaźnym, wykonujący praktykę zawodową są przedsiębiorcami i na skutek tego zakazu utracą możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie. Podmioty zatrudniające lekarzy objętych zakazem pracy, z dnia na dzień utracą kadry niezbędne do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej swoim pacjentom. Wprowadzona regulacja będzie więc miała istotny wpływ zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych i średnich przedsiębiorców. Ten wpływ to przede wszystkim dezorganizacja pracy wielu podmiotów wykonujących działalność leczniczą, co pogorszy w sposób fundamentalny dostępność świadczeń opieki zdrowotnej. W czasie epidemii pacjenci chorują również na inne choroby niż COVID-19 i z ich powodu również umierają. Mając ograniczony dostęp do opieki medycznej od prawie 2 miesięcy, niewątpliwie część osób utraciła zdrowie i życie, a przez omawiane rozporządzenie ten dostęp ograniczony zostanie jeszcze bardziej.

Między innymi na te aspekty zwrócono uwagę w stanowisku PNRL z 21 kwietnia 2020 r. Prezes Matyja podkreślił, że zastrzeżenia w nim zawarte odnosiły się do tak fundamentalnych kwestii, że zasługiwały na podjęcie dyskusji z przedstawicielami środowiska lekarskiego w celu wypracowania konsensu. Z oburzeniem stwierdził, że zostały one całkowicie zlekceważone.

PNRL traktuje to jako przejaw ignorowania samorządu lekarskiego, który ma konstytucyjny obowiązek występować w interesie publicznym. Prezes NRL zapewnił w skierowanym do Ministra Zdrowia piśmie, że mimo wszystko samorząd lekarski nie zrezygnuje ze spoczywającej na niim odpowiedzialności. Podkreślił, że jest to wpisane w etykę zawodową i szacunek dla pracy wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, co powinno być bliskie każdemu z nich, niezależnie od tego, jaki w danym momencie urząd piastuje.

30 kwietnia 2020 roku 

źródło: Naczelna Izba Lekarska

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Pielęgniarka/Pielęgniarz – specjalne dodatki za pracę w jednym miejscu nie tylko w szpitalach jednoimiennych!

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także działy w aktualnościach:

 Zobacz także:

Dodatki za covid: lekarz 4 tys., pielęgniarka 2, reszta 1 tys.

Pielęgniarki – nowa organizacja pracy i "postojowe".

Dyrektor do pielęgniarek: "wróćcie na pole walki i wypełnijcie przyrzeczenie."


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7788 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki z grupy 6 złożyły pozew. Zobacz jakie wynagrodzenie zaproponował szpital w negocjacjach.

4 min czytania
Ustawa oraz podmioty lecznicze dyskryminują płacowo pielęgniarki z grupy 6. Pielęgniarki mają dość upokorzenia i walczą o godność zawodową w sądach Media…
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
Komentarze