Pielęgniarki – jesteśmy kapitałem, nie kosztem.

4 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaNowa siatka płac
Pielęgniarki – jesteśmy kapitałem, nie kosztem.

Pielęgniarki o realizacji ustawy podwyżkowej w podmiotach leczniczych

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 15 listopada 2022 roku.

Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Zofia Czyż:

Zofia Czyż, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Szanowny panie przewodniczący, szanowny panie ministrze, szanowni: panie i panowie posłowie, nasza organizacja jako OZZPiP jest mocno zszokowana sytuacją, że wiele wydatków, które dotychczas były finansowane w ramach ochrony zdrowia z budżetu państwa, ma przejąć NFZ.

Ustawa podwyżkowa źródłem chaosu i konfliktów

Obawiamy się o jego kondycję, bo nadal, jak widzimy to na co dzień, jest źle realizowana ustawa o najniższych wynagrodzeniach, która weszła od lipca 2022 r. Mamy w tej chwili podmioty, które tej ustawy nie realizują ogólnie albo realizują ją w sposób niewłaściwy. Ta ustawa stała się źródłem kolejnego chaosu i konfliktów w większości placówek ochrony zdrowia. Gdyby wtedy szanowni politycy przyjęli merytoryczne argumenty różnych środowisk i na etapie prac legislacyjnych nad ustawą oraz podczas głosowań w Sejmie wzięli pod uwagę kluczowe wnioski i sugestie kierowane przez nasz związek, to większości problemów z realizacją tej ustawy udałoby się uniknąć.

Zamiast analizy realizacji ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych kolejna prowizorka

Szanowni państwo, nawiązuję do tego, aby nie było kolejnego chaosu. Oto w sytuacji nieopanowanego chaosu po ostatniej nowelizacji ustawa o najniższych wynagrodzeniach, zamiast kompleksowej analizy i systemowych zmian w finansowaniu ochrony zdrowia, minister zdrowia przedstawia pomysł poważnych przesunięć do NFZ zadań finansowanych dotychczas z budżetu państwa. Czyli kolejny raz zamiast rzetelnego i całościowego podejścia do problemów MZ – w naszym odczuciu – proponuje po prostu prowizorkę.

My, pielęgniarki i położne, słyszymy, że jesteśmy kosztem, który należy obniżyć. Jesteśmy kapitałem

Takie działania tylko spotęgują chaos w finansowaniu ochrony zdrowia, wynikający przede wszystkim z niejasnych i wciąż zmieniających się zasad finansowania przez NFZ. Co więcej, zdarzają się coraz częstsze próby obarczania personelu winą za kłopoty finansowe placówek. My, pielęgniarki i położne, słyszymy, że jesteśmy kosztem, który należy obniżyć. To nie jest prawda. Jesteśmy kapitałem.

Poseł PiS: w ustawie nie ma zapisu, że pielęgniarki są kosztem

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Ale przepraszam najmocniej. W ustawie niczego takiego nie ma.

Poseł Czesław Hoc (PiS):

Gdzie w ustawie jest napisane, że jesteście kosztem?

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Naprawdę bardzo proszę…

Wiceprzewodnicząca OZZPiP Zofia Czyż:

Szanowny panie przewodniczący, proszę mi pozwolić…

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Bardzo proszę. Do wszystkich państwa apeluję i raz jeszcze proszę. Rozmawiajmy o ustawie. W pierwszej części pani mówiła rzeczywiście o ustawie. Bardzo proszę …

Wiceprzewodnicząca OZZPiP Zofia Czyż:

Proszę bardzo, chciałabym dokończyć.

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Wszystkich państwa bardzo proszę. Mówmy o tej ustawie. Nieważne, czy… Rozumiem, że tu są różne opinie. Jedni uważają, że jest dobra, a inni, że jest zła, że coś należałoby w niej zmienić, ale mówmy o ustawie. Bardzo o to proszę. Podkreślam, że nigdy ani za poprzedniej władzy, ani za tej władzy, nikt państwa w ten sposób nie traktował, bo chcę być obiektywny i uczciwy również wobec poprzedników. (…)

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.nfo.pl

źrodło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Panie pośle Latos! Jako przewodniczący sejmowej komisji zdrowia oraz „ojciec” ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych, doprowadził pan do kompletnego chaosu w zakresie wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Podzielił pielęgniarki na lepsze i gorsze.

Poniżył pan setki tysięcy pielęgniarek i położnych, które codziennie doświadczają, że Prawo i Sprawiedliwość odarło je z godności zawodowej.

W pierwszej kolejności proszę spotkać się z pielęgniarkami i położnymi w kilku szpitalach. Dopytać jaki to bubel legislacyjny przepchnął pan przez parlament.

W kontekście powyższych uwarunkowań, szczególnie irytujący jest fakt, że jest pan lekarzem. Czy naprawdę nie ma pan świadomości o realiach wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne? A może pan po prostu uwierzył w swoja „lekarską boskość”, odgrywając epizod w kolejnym sezonie filmu „Bogowie”?

Jakie to argumenty zaważyły, że postawił pan znak równości pomiędzy pielęgniarką z wieloletnim stażem zawodowym, posiadającą tytuł specjalisty a pielęgniarką z tytułem magistra, która „jeszcze nie widziała pacjenta na oczy”? To pan zdecydował, że te dwie pielęgniarki mają mieć równe wynagrodzenie zasadnicze.

Czy zna pan zakres kompetencji pielęgniarek i położnych posiadających różne tytuły zawodowe? To pan zdecydował, że pomiędzy pielęgniarkami i położnymi wykonującymi ten sam zakres obowiązków i posiadającymi te same uprawnienia czyli kompetencje zawodowe, różnica w wynagrodzeniu miesięcznym osiąga kwotę 3 tys. PLN.

To nie jest prawe i sprawiedliwe…

Czy słyszał pan o optymalizacji płac lekarzy? Zapewne nie.

Natomiast po wzroście wynagrodzeń pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 roku, teraz dyrektorzy szpitali w obliczu krytycznej sytuacji finansowej podległych jednostek, wprowadzają optymalizację płac tej grupy zawodowej.

Przejawią się ona poprzez: zmniejszenie obsady pielęgniarskiej na dyżurach, zaszeregowaniem do niższej grupy w siatce płac.

Takim działaniom wtórują organy założycielskie np. starostowie, którzy mienią się znawcami zasad organizacji pracy pielęgniarek, promując jednoosobowe obsady na szpitalnych oddziałach. Za nic mając bezpieczeństwo samych pielęgniarek a także życie i zdrowie pacjentów.

W tej sytuacji pańskie opowieści w sejmowej komisji zdrowia są wyrazem kosmicznego tupetu… Zamiast pouczać środowisko pielęgniarskie, które pan skrzywdził, niech pan podejmie działania mające na celu naprawę skutków swojej radosnej parlamentarnej twórczości.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7606 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pomoc finansowa na zakup mieszkania - około 67 tys. PLN.