Pielęgniarki – kolejny dowód na tezę, że w siatce płac nie ma żadnej racjonalności. 

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – kolejny dowód na tezę, że w siatce płac nie ma żadnej racjonalności. 

Każda grupa zawodowa ma swoją specyfiką, dlatego postulaty płacowe innych grup czasem niekoniecznie sprawdzają się w przypadku pielęgniarek. Zobacz przykład…

Portal informacyjny rynekzdrowia.pl przytoczył treść wypowiedzi udzielonej przez przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych panią Karolinę Bukowska-Strakova. Poniżej cytujemy fragment przedmiotowej wypowiedzi dotyczący oceny skutków projektu ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok wraz z komentarzem redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. 

„Z naszej perspektywy, podnoszenie wynagrodzeń tylko i wyłącznie grupie 6. i 5. powoduje do niedopuszczalnego spłaszczenia różnic między wynagrodzeniem diagnosty ze specjalizacją i bez specjalizacji. Jeżeli faktycznie doszłoby do podniesienia współczynników dla grupy 5. i 6., a pielęgniarki nie chcą wzrostu dla grupy 2., to jedynym rozwiązaniem z naszego punktu widzenia jest przeniesienie diagnosty specjalisty do grupy 1. To poniekąd byłoby też zgodne z kwalifikacjami diagnosty specjalisty, które uprawniają do zajmowania funkcji kierownika laboratorium, a którym również może być lekarz specjalista. Więc z pewnego punktu widzenia, też takiego organizacyjnego w laboratorium, wyrównałoby, że te same osoby będące kierownikami laboratorium, niezależnie od wykształcenia, mają ten sam współczynnik pracy”. 

źródło: rynekzdrowia.pl 

Dalszy ciąg artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wypowiedź pani przewodniczącej  Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych ma być może uzasadnienie w realiach wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Piszemy „być może” gdyż nie mamy wiedzy o zakresie obowiązków, które są przypisane dla diagnosty laboratoryjnego zaszeregowanego do grupy 2, 5 lub 6. Jeżeli zakres kompetencji tych osób jest inny oraz zakres odpowiedzialności to wypowiedź pani przewodniczącej związku diagnostów ma swoje uzasadnienie. 

Natomiast zupełnie odmienna jest sytuacja w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych. Dlaczego? Bowiem pielęgniarki zaszeregowane do grupy 2, 5 oraz 6 wykonują takie same czynności i posiadają taki sam zakres kompetencji zawodowych. Tą oczywistą oczywistość potwierdził sąd w wyroku – Szpital o pracy pielęgniarek z grupy 2. Czy sąd dał się nabrać? Dlatego w przypadku zawodu pielęgniarki i położnej nie tylko spłaszczenie wynagrodzeń ale wręcz ich zrównanie będzie wypełnieniem zapisów Kodeksu pracy: jednakowa płaca za jednakową pracę. Tego postulatu niestety nie realizuje projekt ustawy pani Ptok. 

Mamy nadzieję, że po raz kolejny wykazaliśmy jakim wyświechtanym sloganem w środowisku zawodowym medyków jest „idźmy razem”.  Niestety na realizacji powyższego sloganu grupa zawodowa pielęgniarek i położnych wyszła jak Zabłocki na mydle. W 20216 roku porozumienie zawodów medycznych wymyśliło sobie koncepcje siatki płac opartej na wykształceniu. Piękna inicjatywa w ramach hasła „idźmy razem”. Już wtedy redakcji pielegniarki.info.pl protestowała. Co warte podkreślenia związek pielęgniarek i położnych biegał po podmiotach leczniczych zbierając podpisy pod obywatelskim projektem ustawy autorstwa (nie)porozumienia zawodów medycznych namawiając… pielęgniarki do jego podpisania. Protestował… Mielcarek.

I tak tym sposobem doprowadzono do nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek zatrudnionych w grupie 5 i 6. I od 2017 roku niektórzy nadal nie wiedzą lub udają, że nie rozumieją na czym polega odarcie z godności zawodowej rzeszy tysięcy osób z personelu pielęgniarskiego. Pielęgniarki sprawiedliwość znajdują… w sądach. O skali strat finansowych pielęgniarek zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 6 pisaliśmy w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 46

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zatrudnianie przez szpitale pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty to niegospodarność?