Pielęgniarki – kominy płacowe – efektem nowej siatki płac.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – kominy płacowe – efektem nowej siatki płac.

Nowa siatka płac pielęgniarek to himalaje niesprawiedliwości

Minister zdrowia Adam Niedzielski w połowie lutego informował, że:

Rozpoczęliśmy bardzo szeroki dialog z całym środowiskiem – pracodawców, związków zawodowych, izb samorządowych. Kwestia wynagrodzeń w służbie zdrowia wymaga dużego uporządkowania. Mamy wiele dodatków, które są wypłacane obok świadczeń zasadniczych i są niejednokrotnie płacone w wycenach świadczeń, które otrzymują szpitale. Mamy dodatki, które miały rekompensować pewien wolniejszy wzrost wynagrodzeń zasadniczych. Mamy wreszcie tzw. dodatki covidowe”. Chcemy uporządkować sytuację, uprościć rozwiązania, gwarantując wzrost wynagrodzeń i jednocześnie stworzyć przejrzysty system płac. Ustawa o najniższym wynagrodzeniu definiuje obecnie najniższe wskaźniki. Rozmawiamy o tym, jak one powinny się kształtować, by zapewnić rzetelną i uczciwą partycypację całego personelu medycznego we wzroście nakładów. (PAP)

Cała wypowiedź ministra sprowadza się do jednego. Minister informuje, że czasy kiedy rozmawiano tylko z jedną stroną reprezentującą jedną grupę zawodową np. pielęgniarki i położne skończyły się. Nie będzie podpisywanych nowych porozumień jak to było w przypadku środowiska pielęgniarek i położnych, które wywalczyło tzw. dodatek zembali. Ma być jedna ustawa regulująca wynagrodzenia w ochronie zdrowia.  

Ta wypowiedź ministra powinna być dzwonkiem ostrzegawczym dla związku pielęgniarek. Ze względu na formalno – organizacyjne uwarunkowania funkcjonowania Trójstronnego Zespołu ds. ochrony zdrowia, związek powinien nie przystępować do tzw. dialogu, na warunkach narzuconych przez ministerstwo zdrowia. Tą problematykę szczegółowo opisałem w artykule pt. Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.

Nowa siatka płac likwiduje dodatek zembali

Kolejna sprawa to likwidacji dodatku zembali. Instytucja dodatku zembali miała na celu:

Zapewnienie właściwego miejsca pielęgniarkom i położnym w systemie świadczeń opieki zdrowotnej, potrzeba zadbania o bezpieczeństwo i jakość opieki nad pacjentami, a także stworzenie warunków powodujących wzrost atrakcyjności zawodów pielęgniarki i położnej dla nowych, napływających do zawodu kadr (…).

Dlatego pielęgniarki i położne względem innych grup pracowników medycznych, miały korzystniejsze warunki wynagradzania. Dodatek zembali powinien funkcjonować nadal, obok siatki płac ze znowelizowanej ustawy. Dla: “Zapewnienie właściwego miejsca pielęgniarkom i położnym w systemie świadczeń opieki zdrowotnej”. Więcej informacji w artykule pt. PiS okradł pielęgniarki z dodatku zembalowego.

Minister zdrowia planował zbudować NOWY ŁAD w wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Postanowił zlikwidować niesprawiedliwe dodatki, które w jego mniemaniu, promowały nieliczne grupy zawodowe, względem innych zawodów.

Nowa siatka płac dzieli pielęgniarki na grupy

Przyjrzyjmy się efektom pracy ministra nad nową siatką płac w kontekście zawodu pielęgniarki i położnej.

Przedmiotowa ustawa – czeka na podpis prezydenta – dokonuje podziału pielęgniarek i położnych na trzy grupy oraz przypisuje im współczynnik pracy.

1. GRUPA 7: Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 1,06

2. GRUPA 8: Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – 0,81

3. GRUPA 9: Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 0,73.

Nowa siatka płac wprowadza ogromne różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek

Poniżej podaję za ministerstwem zdrowia dane dotyczące wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych, po 1 lipca 2021 roku, które zostały opracowane na podstawie ustawy z dnia 28 maja 2021 roku.  

– Grupa 7 – 5 478 zł

– Grupa 8 – 4 186 zł

– Grupa 9 – 3 772 zł

Poniżej podaję za ministerstwem zdrowia dane dotyczące ŚREDNICH wynagrodzeń zasadniczych wraz z pochodnymi pielęgniarek i położnych, po 1 lipca 2021 roku, które zostały opracowane na podstawie ustawy z dnia 28 maja 2021 roku.

– Grupa 7 – 8 347 zł

– Grupa 8 – 6 292 zł

– Grupa 9 – 5 509 zł

W kontekście powyższych danych, należy zadać sobie pytanie na jakiej podstawie podawane są informacje, że średnie wynagrodzenie pielęgniarki i położnej wynosi obecnie 6,5 tys. brutto.

Ten sam zakres kompetencji zawodowych – różnica 3 tys. złotych

Z powyższych zestawień, których autorem jest ministerstwo zdrowia, wynika, że w pensji zasadniczej różnice wynoszą odpowiednio: 

Pomiędzy grupą 9 a 8 – 414 zł

Pomiędzy grupą 8 a 7 –  1 292 zł

Pomiędzy grupą 9 a 7 –  1 706 zł

Z powyższych zestawień, których autorem jest ministerstwo zdrowia, wynika, że w pensji zasadniczej wraz z pochodnymi różnice wynoszą odpowiednio: 

Pomiędzy grupą 9 a 8 – 783 zł

Pomiędzy grupą 8 a 7 –  2 055 zł

Pomiędzy grupą 9 a 7 –  2 838 zł

Zagłosuj w poniższej ankiecie na Facebooku. Twoja opinia też się liczy. Oddano do 16 czerwca 4 700 głosów. Zamieszczono ponad 160 komentarzy. Za oddane głosy dziękujemy…

Minister zdrowia wrzucił granat

Z powyższego wynika, że “twórcy” nowej siatki płac pielęgniarek i położnych nie znają realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych.

Realia wykonywania tej praktyki, sprowadzają się do jednego: pielęgniarki i położne, zaszeregowane do trzech grup, w zdecydowanej większości, ramię w ramię pracujące na tych samych stanowiskach pracy, posiadają ten sam zakres kompetencji zawodowych –  obowiązków oraz uprawnień. 

Panie ministrze! Czy pan wrzucił granat przeciwpancerny w środowisko pielęgniarskie? Różnice w wynagrodzeniach sięgające 3 000 zł?

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze