Pielęgniarki – komu asystuje asystent pielęgniarstwa?

2 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – komu asystuje asystent pielęgniarstwa?

Stanowisko asystenta pielęgniarstwa lub położnictwa

W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, w zakresie stanowiska pracy – asystent pielęgniarstwa – wyszczególniono 3 pozycje:

– Starszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa,

– Asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa

– Młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa.

Stanowiska asystenta pielęgniarstwa zostały zaszeregowane wyżej niż: pielęgniarka specjalista, starsza pielęgniarka oraz pielęgniarka.

Wymogi kwalifikacyjne dla pielęgniarki na stanowisku – asystent pielęgniarstwa

Poniżej publikujemy z powyższego rozporządzenia wymogi kwalifikacyjne dla 3 stanowisk w ramach stanowiska – asystent pielęgniarstwa.

Starszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa:

– tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i studia podyplomowe lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Co ciekawe w pozostałych dwóch stanowiskach wymogi kwalifikacyjne są takie same! Czym zatem różnią się między sobą asystenci? Stażem pracy: 5, 3 lub 1 rok pracy w zawodzie.

Podsumujmy: asystent pielęgniarstwa to pielęgniarka z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo. Musi mieć odbyte studia podyplomowe. Nie musi posiadać specjalizacji!?

Szczerze mówiąc powyższe należy zaliczyć do radosnej twórczości urzędniczej. Wykonując wiele lat praktykę zawodową pielęgniarza jestem w stanie po kilku minutach pracy na jakimkolwiek oddziale szpitalnym rozpoznać kto wykonuje zawód lekarza. Natomiast nigdy nie rozpoznałem osoby, która jest zatrudniona na stanowisku asystenta pielęgniarstwa.

Może te osoby pracują w konspiracji? Może się ukrywają? Nigdy nie było mi dane rozpoznać asystenta po zakresie wykonywanych przez niego czynnościach zawodowych. Po zakresie jego uprawnień. Po kompetencjach zawodowych, których nie ma inna pielęgniarka. Nigdy pielęgniarka oddziałowa nie szukała na oddziale asystenta pielęgniarstwa , żeby wykonał jakiś szczególne zadanie, którego nie może wykonać inna pielęgniarka.

I jeszcze jedno: komu asystuje asystent pielęgniarstwa.

Mamy ewidentnie przykład radosnej formy nad treścią. No, ale ładnie brzmi: asystent. To kolejny przykład na rozmijanie się regulacji prawnych z realiami wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej. Kto pierwszy rzuci we mnie kamieniem?

Do sprawy wkrótce wrócimy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze
×
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wysokość dodatku za nocki grupy 6 znacznie niższa niż w grupie 2.