Pielęgniarki – Krystyna Ptok promuje niesprawiedliwość u Rzecznika Praw Obywatelskich.

1 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – Krystyna Ptok promuje niesprawiedliwość u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przewodnicząca związku pielęgniarek spotkała się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

17 sierpnia 2023 r. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek spotkał się z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok i przedstawicielami władz Związku.

W spotkaniu, które odbyło się w Biurze RPO uczestniczyli również dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Anna Szałek i zastępca Dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Łukasz Kosiedowski.

Głównym tematem rozmowy było nierówne traktowanie pielęgniarek i położnych w kontekście realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

Poruszono też temat procedowanego przez Sejm obywatelskiego projektu zmian przepisów tej ustawy. Przewodnicząca OZZPiP zwróciła również uwagę na związany z ustawą problem nieuznawania kwalifikacji zawodowych na terenie zakładów leczniczych.

źródło: bip.brpo.gov.pl
zdjęcie: Spotkanie RPO z Przewodniczącą OZZPiP, fot. Grzegorz Krzyżewski/BRPO

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Trzeba zauważyć, że pani przewodnicząca związku pielęgniarek wykazała się ogromnym tupetem spotykając się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W sytuacji kiedy mamy obecnie określoną linię orzecznictwa w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych z grupy 6, pani Ptok idzie do Rzecznika i rozmawia na temat procedowania niesprawiedliwej i dyskryminującej ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Ustawy autorstwa związku pielęgniarek!

Sądy Pracy przyznają pielęgniarkom zaszeregowanym do grupy 6 odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Z powodu wykonywania takich samych czynności zawodowych przy wynagrodzeniu niższym p prawie 3 tys. PLN. Pani Ptok do sejmu przesłała projekt ustawy, w której różnica pomiędzy pracownikami wykonującymi taką samą pracę wyniesie 2 tys. PLN brutto brutto.

Jest to kuriozalna sytuacja kiedy związkowiec odwiedza (o zgrozo!) Rzecznika Praw Obywatelskich i szuka poparcia dla ustawy, która łamie podstawową zasadę Kodeksu Pracy – jednakowa płaca za jednakową pracę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 67

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7917 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: pielęgniarka nie dokonała pomiaru ciśnienia tętniczego, oraz częstości akcji serca.