Pielęgniarki – Krystyna Ptok promuje niesprawiedliwość u Rzecznika Praw Obywatelskich.

1 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – Krystyna Ptok promuje niesprawiedliwość u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przewodnicząca związku pielęgniarek spotkała się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

17 sierpnia 2023 r. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek spotkał się z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok i przedstawicielami władz Związku.

W spotkaniu, które odbyło się w Biurze RPO uczestniczyli również dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Anna Szałek i zastępca Dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Łukasz Kosiedowski.

Głównym tematem rozmowy było nierówne traktowanie pielęgniarek i położnych w kontekście realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

Poruszono też temat procedowanego przez Sejm obywatelskiego projektu zmian przepisów tej ustawy. Przewodnicząca OZZPiP zwróciła również uwagę na związany z ustawą problem nieuznawania kwalifikacji zawodowych na terenie zakładów leczniczych.

źródło: bip.brpo.gov.pl
zdjęcie: Spotkanie RPO z Przewodniczącą OZZPiP, fot. Grzegorz Krzyżewski/BRPO

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Trzeba zauważyć, że pani przewodnicząca związku pielęgniarek wykazała się ogromnym tupetem spotykając się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W sytuacji kiedy mamy obecnie określoną linię orzecznictwa w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych z grupy 6, pani Ptok idzie do Rzecznika i rozmawia na temat procedowania niesprawiedliwej i dyskryminującej ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Ustawy autorstwa związku pielęgniarek!

Sądy Pracy przyznają pielęgniarkom zaszeregowanym do grupy 6 odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Z powodu wykonywania takich samych czynności zawodowych przy wynagrodzeniu niższym p prawie 3 tys. PLN. Pani Ptok do sejmu przesłała projekt ustawy, w której różnica pomiędzy pracownikami wykonującymi taką samą pracę wyniesie 2 tys. PLN brutto brutto.

Jest to kuriozalna sytuacja kiedy związkowiec odwiedza (o zgrozo!) Rzecznika Praw Obywatelskich i szuka poparcia dla ustawy, która łamie podstawową zasadę Kodeksu Pracy – jednakowa płaca za jednakową pracę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 67

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najwyższe standardy kształcenia - nauka, praktyka, innowacje.

2 min czytania
Warszawska Uczelnia Medyczna prowadzi rekrutację na rok akademicki 2024/25. Dynamiczny rozwój to podstawa strategii uczelni przy Bobrowieckiej 9, w Warszawie. W ciągu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - spore zainteresowanie kursem specjalistycznym.