Pielęgniarki – likwidacja zembalowego a zmniejszenie zarobków.

1 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Pielęgniarki – likwidacja zembalowego a zmniejszenie zarobków.

Dodatek zembali dla pielęgniarek

Trwają prace nad likwidacją dodatku zembali dla pielęgniarek i położnych. Przedmiotowy dodatek nie ma być wypłacany przez NFZ dla konkretnej pielęgniarki w formie zryczałtowanej kwoty, obecnie to około 2 tys. złotych. Ma być zmieniony sposób finansowania tego dodatku, poprzez wpisanie jego "kosztów" w rozliczenie świadczeń zdrowotnych pomiędzy dyrektorem podmiotu leczniczego a NFZ.

Obecnie trwają prace nad nową siatką płac w ochronie zdrowia. Podniesienie współczynników pracy ma zrekompensować pielęgniarkom i położnym likwidację dodatku zembalowego. Ministerstwo ma przedstawić "nowe" współczynniki na spotkaniu w przyszłym tygodniu.

Nasuwa się podstawowe pytanie: czy dana pielęgniarka i położna na skutek zmiany finansowania dodatku zembalowego nie straci części dotychczasowych dochodów. Czy przewidziano jakieś zabezpieczenia w tej kwestii. 

Pytanie jest bardzo zasadnie w sytuacji kiedy wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych, na skutek włączenia dodatku zembali do wynagrodzenia zasadniczego, jest teraz wyższe niż iloczyn współczynnika pracy i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, wynikający z obecnej siatki płac. Dotyczy to pielęgniarek i położnych w grupie 8 i 9. Czyli 190 tys. osób (!).

Zobacz także: Nowy podział pielęgniarek w projekcie siatki płac

Do tematu powrócimy w kolejnych artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze