Pielęgniarki – lipcowa regulacja płac a dodatek zembali.

4 min czytania
AktualnościPielęgniarki - regulacja płac.
Pielęgniarki – lipcowa regulacja płac a dodatek zembali.

Ministerstwo zdrowia zapowiada regulację płac pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2020 roku, która powinna spowodować wzrost wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Przedmiotowa regulacja jest spowodowana podniesieniem kwoty bazowej przez którą jest mnożony wskaźnik pracy. Kwota bazowa z dniem 1 lipca 2020 roku zostaje zwiększona z 4 200 do 4 918,17. 


Pielęgniarka/Pielęgniarz – tylko 7% pielęgniarek obejmie wzrost wynagrodzenia zasadniczego

  • Podmioty lecznicze z dniem 1 lipca bieżącego roku roku mają obowiązek podniesienia wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki i położnej o co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym danej pielęgniarki lub położnej.
  • Podajemy skutki powyższej regulacji w kontekście dodatku zembali.
  • Z analizy obecnych wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, wynika, że tylko około 7% pielęgniarek i położnych może liczyć na wzrost wynagrodzenia zasadniczego od 1 lipca 2020 roku. 

Zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, od dnia 1 lipca, każdego roku, począwszy od roku 2018 wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej podwyższa się co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym danej pielęgniarki lub położnej. 

Jakie praktyczne konsekwencje dla pielęgniarek i położnych będzie miał powyższy zapis w kontekście wynagrodzeń zasadniczych po dniu 1 lipca 2020 roku przedstawiłem w artykułach w dziale pt. Pielęgniarki – regulacja płac.

Teraz sprawdzimy jaki wpływ na powyższe zagadnienie ma włączenie do wynagrodzenia zasadniczego dodatku zembali. Sprawdzimy to na przykładzie poszczególnych grup: 7, 8 i 9, które są w obowiązującej siatce płac. 

Grupa 7 – współczynnik pracy 1,05 – Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

W tej grupie współczynnik pracy to 1,05. Mnożony przez kwotę bazową, która ma obowiązywać od 1 lipca – 4 918,17 zł – daje kwotę – 5 164 zł. To jest wysokość wynagrodzenia zasadniczego przypisana tej grupie pielęgniarek na potrzeby przedmiotowej ustawy. 

5 164 zł. Teraz zobaczmy jakie jest obecne średnie wynagrodzenie zasadnicze w tej grupie. Otóż ministerstwo zdrowia podaje, że na styczeń 2019 roku wynagrodzenie to wynosiło 4 585 PLN.

Wniosek: w tej grupie pielęgniarek i położnych (7) jest możliwość podniesienia od 1 lipca wynagrodzeń zasadniczych, zgodnie z zapisem ustawowym: wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej podwyższa się co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym danej pielęgniarki lub położnej. 

Jaka to będzie średnia kwota? 20% różnicy pomiędzy 5 164 a 4 585. Czyli średnio około 115 zł. 

Grupa 8 – współczynnik pracy 0,73 – Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa.

W tej grupie współczynnik pracy to 0,73. Mnożony przez kwotę bazową, która ma obowiązywać od 1 lipca – 4 918,17 zł – daje kwotę – 3 590 zł. To jest wysokość wynagrodzenia zasadniczego przypisana tej grupie pielęgniarek na potrzeby przedmiotowej ustawy. 

3 590 zł. Teraz zobaczmy jakie jest obecne średnie wynagrodzenie zasadnicze w tej grupie. Otóż ministerstwo zdrowia podaje, że na styczeń 2019 roku wynagrodzenie to wynosiło 4 164 PLN.

Wniosek: w tej grupie pielęgniarek i położnych (8) nie jest możliwe podniesienia od 1 lipca wynagrodzeń zasadniczych, zgodnie z zapisem ustawowym: wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej podwyższa się co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym danej pielęgniarki lub położnej. 

Dlaczego? Bowiem obecne średnie wynagrodzenie pielęgniarek i położnych grupy 8 (4 164) jest wyższe niż wysokość wynagrodzenia zasadniczego przypisana tej grupie pielęgniarek na potrzeby przedmiotowej ustawy (3 590 zł). 

Grupa 9 – współczynnik pracy 0,64 – Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – grupa 9. 

W tej grupie współczynnik pracy to 0,64. Mnożony przez kwotę bazową, która ma obowiązywać od 1 lipca – 4 918,17 zł – daje kwotę – 3 147 zł. To jest wysokość wynagrodzenia zasadniczego przypisana tej grupie pielęgniarek na potrzeby przedmiotowej ustawy. 

3 147 zł. Teraz zobaczmy jakie jest obecne średnie wynagrodzenie zasadnicze w tej grupie. Otóż ministerstwo zdrowia podaje, że na styczeń 2019 roku wynagrodzenie to wynosiło 3 506 PLN.

Wniosek: w tej grupie pielęgniarek i położnych (9) nie jest możliwe podniesienia od 1 lipca wynagrodzeń zasadniczych, zgodnie z zapisem ustawowym: wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej podwyższa się co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym danej pielęgniarki lub położnej. 

Dlaczego? Bowiem obecne średnie wynagrodzenie pielęgniarek i położnych grupy 9 (3 506) jest wyższe niż wysokość wynagrodzenia zasadniczego przypisana tej grupie pielęgniarek na potrzeby przedmiotowej ustawy (3 147 zł). 

Mariusz Mielcarek 

Zobacz także więcej w sprawie w dziale pt. – Pielęgniarki – regulacja płac.Zobacz także:

Pielęgniarki – lipcowa regulacja płac – przykład grupa 9.

Senator o pielęgniarkach: przez 3 dni suchy chleb i chińskie zupki.

Pielęgniarki – nowelizacja rozporządzenia praca w jednym miejscu.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze