Pielęgniarki LM i SM – dyrektor je oczernia.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki LM i SM – dyrektor je oczernia.

Pielęgniarki LM i SM – dyrektor oczenia te pielęgniarki

Jeden z artykułów na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poświęciliśmy na zacytowanie wypowiedzi dyrektora jednego z podmiotów leczniczych. Chodziło o szpital.

Pan dyrektor w swoich rozważaniach w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, w kontekście nowej siatki płac wyraził poniższy pogląd:

Nowelizacja ustawy podzieliła głównie środowisko pielęgniarek, ponieważ obecnie najwięcej finansowo skorzystają te pielęgniarki, które nie podnosiły swoich kwalifikacji zawodowych. Są to podwyżki płacy zasadniczej o ponad 1000 zł. Warto przypomnieć, że przed nowelizacją ustawy płaca zasadnicza pielęgniarki bez specjalizacji np. z licencjatem wynosiła 4186 zł., a obecnie jest to kwota 5322,78 zł.

dyrektor szpitala

Jest rzeczą zdumiewającą, że osoba na stanowisku kierownika podmiotu leczniczego oczernia grupę podległych sobie pracowników. Nie tędy droga do budowania zespołu ludzi, od których zależy zdrowie i życie pacjentów. Te osoby są członkami zespołu terapeutycznego.

Według słownika języka polskiego oczernianie to: „rozgłaszać nieprawdziwe informacje o kimś, mając na celu przedstawienie go w niekorzystnym świetle”. Idealnie wypowiedź pana dyrektora wypełnia słownikową definicję oczerniania. Dlaczego?

Doskonalenie zawodowe a ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej stanowi:

Art. 61. 1. Pielęgniarka i położna mają obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego.

Art. 66. 1. Ustala się następujące rodzaje kształcenia podyplomowego:

1) szkolenie specjalizacyjne, zwane dalej „specjalizacją”;

2) kurs kwalifikacyjny;

3) kurs specjalistyczny;

4) kurs dokształcający.

Warto podkreślić, że w powyższym katalogu nie ma wyszczególnionych studiów magisterskich. Jest szkolenie specjalizacyjne.

Ustawa o wynagrodzeniach deprecjonuje rzesze pielęgniarek

Warto w kontekście wyżej cytowanej wypowiedzi pana dyrektora podkreślić, że kursy kwalifikacyjne są w zdecydowanej większości stawiane na równi ze szkoleniami specjalizacyjnymi. Na równi, w tym sensie, że np. rozporządzenia ministra zdrowia lub przepisy NFZ nadają pielęgniarkom po kursach kwalifikacyjnych te same uprawnienia co po specjalizacji.

Dlatego jest rzeczą niezrozumiałą dlaczego w tabeli płac pracowników podmiotów leczniczych nie wyszczególniono pielęgniarek z odbytymi kursami kwalifikacyjnymi.

Warto jeszcze dodać, że kursy specjalistyczne są także formą doskonalenia zawodowego pielęgniarek i położnych.

Jak bardzo niesprawiedliwa jest wypowiedź pana dyrektora względem pielęgniarek LM oraz SM niech posłuży poniższa analiza zapisów rozporządzenia w kontekście zakresu dodatkowych uprawnień do samodzielnego wykonywania świadczeń, bez zlecenia lekarskiego, przez magistrów pielęgniarstwa. Zakres tych świadczeń uwarunkowany jest nie tylko posiadaniem tytułu magistra pielęgniarstwa! 

Uprawnioną pielęgniarką do wykonywania  powyższych świadczeń jest także pielęgniarka z ukończonym kursem kwalifikacyjnym lub posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, jeżeli program kursu lub specjalizacji obejmowały treści kształcenia z tego zakresu. 

I teraz bomba! Uprawnioną pielęgniarką do wykonywania powyższych świadczeń jest także pielęgniarka, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Wobec powyższych faktów, powyższa wypowiedź pana dyrektora, jest wielce niesprawiedliwa dla pielęgniarek LM oraz SM.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 101

Bądź pierwszym, który oceni wpis

618 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki LM – przestańcie nas zniesławiać i obrażać.