Pielęgniarki LM – opłacalna stawka na kontrakcie to minimum 84 PLN.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki LM – opłacalna stawka na kontrakcie to minimum 84 PLN.

Stawka godzinowa za pracę pielęgniarki a siatka płac

W związku z ustawą o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych i podziałem pielęgniarek i położnych na grupy należy spojrzeć po nowemu na wysokość stawki godzinowej osób pracujących na umowach kontraktowych.

Po pierwsze:

Należy podkreślić fakt, że pielęgniarki i położne podzielone na 3 grupy w siatce płac wykonują ten sam zakres obowiązków oraz posiadają ten sam zakres uprawnień zawodowych. Skoro posiadają ten sam zakres kompetencji zawodowych to także wysokość wynagrodzenia zasadniczego powinna być ustalona na poziomie 7 300 PLN.

Skąd kwota 7 300 PLN? To jest wysokość wynagrodzenia zasadniczego należna pielęgniarce i położnej posiadającej tytuł magistra pielęgniarstwa oraz tytuł specjalisty.

Jeżeli w danym szpitalu pracodawca zaszeregował pielęgniarki i położne z powyższymi tytułami do grupy drugiej siatki płac, to wynagrodzenie zasadnicze tych osób nie powinno być niższe niż 7 300 PLN.

Skoro pracodawca ustalił wynagrodzenie tych osób na 7 300 PLN, to zgodnie z wyrokami sądów powinien ustalić w tej samej wysokości wynagrodzenie zasadnicze innych pielęgniarek i położnych. Mimo tego tego, że nie posiadają powyższych tytułów. Dlaczego? Bowiem wykonują tę samą pracę. Tej samej wartości. Pracodawca, który różnicuje wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, które wykonują te same obowiązki naraża się na wypłatę odszkodowań. Za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Więcej informacji w przedmiotowym zagadnieniu czytaj w artykułach pod poniższym linkiem.

Wynagrodzenie godzinowe dla pielęgniarek na umowach cywilnoprawnych

Po drugie:

Przyjmując powyższe ustalenia – ustalenie wysokości stawki godzinowej dla pielęgniarki i położnej – należy odnosić do wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. Jeżeli w danym zakładzie pracy pracodawca zaszeregował pielęgniarki także do grupy 2 to stawka godzinowa powinna mieć odniesienie do kwoty 7 300 PLN. Nie do wysokości wynagrodzenia zasadniczego osób z grupy 5 lub 6. Byłoby to niezgodne z zasadą płacy za jednakową pracę…

Pielęgniarka zatrudniona na umowę o pracę od kwoty wynagrodzenia zasadniczego 7 300 PLN otrzymuje dodatek za wysługę lat oraz dodatki za pracę w niedzielę i święta oraz w porze nocnej, ale także zasiłek chorobowy, nagrodę jubileuszową oraz odprawę emerytalną. Ma także prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Oraz korzysta z Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Natomiast pielęgniarka na umowie kontraktowej jest pozbawiona powyższych przywilejów. Wobec powyższego stawka godzinowa takiej pielęgniarki powinna być w wysokości, która zrekompensuje brak powyższych przywilejów płacowych.

Z wielu obliczeń wynika, że stawka godzinowa pielęgniarki kontraktowej powinna być w wysokości nie mniejszej niż 84 PLN. W przypadku niższej stawki to pielęgniarka dotuje swój zakład pracy. Dlatego pielęgniarki z niższa stawką godzinową powinny wrócić na umowę o pracę i domagać się ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego na poziomie minimum 7 300 PLN. Lub wystąpić o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w trzech dziedzinach pielęgniarstwa.