Pielęgniarki LM – posłowie o potwierdzaniu kwalifikacji.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki LM – posłowie o potwierdzaniu kwalifikacji.

Nowa siatka płac pielęgniarek – absurdalność tej regulacji wykazują posłowie, którzy… ją uchwalili

Grupa 57 posłów złożyła na początku września interpelację poselską do ministra zdrowia w sprawie występujących nierówności płac w środowisku pielęgniarskim.

Obecna sytuacja budzi bardzo poważne wątpliwości prawne co do istoty równego traktowania w zatrudnieniu, która stanowi jedną z podstawowych zasad prawa pracy, a dotyczy nieprawidłowego ukształtowania wynagrodzenia pracowników realizujących identyczny zakres czynności. Niejednokrotnie dochodzi do pewnego rodzaju kuriozum, kiedy to pielęgniarka ze średnim wykształceniem wprowadza w arkana zawodu absolwenta, którego uposażenie z góry kształtuje się wyżej niż jego mentora.

grupa 57 posłów na Sejm RP – 6 września 2021 roku

Całość powyższej interpelacji opublikowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 15 września 2021 roku.

Zobacz: Sprawa pielęgniarek – głos 57 posłów.

Posłowie ministrowi zdrowia zadają pytania. Jedno z nich brzmi: Czy przewiduje się wprowadzenie zmian w ww. ustawie, które będą zawierały informację o zróżnicowaniu wynagrodzenia ze względu na wykonywany zakres kompetencji?

Można mieć wrażenie, że posłowie wykazują się szczególną empatią na krzywdę tysięcy pielęgniarek. Tak zapewne jest…

Warto jednak podkreślić, że ustawa o której piszą posłowie nie została uchwalona przez krasnoludki. Uchwalili ja posłowie w dniu 28 maja 2021 roku.

W ostatecznym głosowaniu nad przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw, głosowało 444 posłów.

Za przyjęciem ustawy głosowało 433 posłów, 3 przeciw, 8 posłów się wstrzymało. W parlamencie zasiada 460 posłów. Z powyższych danych wynika, że 27 posłów nie brało udziału w głosowaniu nad ustawą lub byli przeciw lub wstrzymało się.

Wobec powyższego w grupie 57 posłów – autorów przedmiotowej interpelacji do ministra zdrowia, jest co najmniej 30 posłów, którzy głosowali za ustawą. Szkoda, że dopiero teraz dojrzeli absurdalność zapisów ustawy, którą osobiście uchwalili.

Wiedza posłów o pielęgniarkach: słyszą, że biją dzwony ale nie wiedzą, w którym kościele

Niestety ostatnie pytanie zawarte w interpelacji, odsłania w całej okazałości poziom wiedzy posłów w zakresie zagadnienia, którego dotyczy poruszana sprawa. Adresat interpelacji spadnie z krzesła lub wybuchnie śmiechem. A wystarczyło aby osoby, które podpisały wystąpienie do ministra przeczytały tekst interpelacji ze zrozumieniem.

Posłowie w interpelacji podnieśli między innymi ważną kwestię.

Zarówno absolwent liceum medycznego, jak i studiów licencjackich posiada pełne prawo wykonywania zawodu, a ich zakres czynności jest identyczny.

grupa 57 posłów na Sejm RP – 6 września 2021 roku

Bardzo dobrze napisane panie posłowie i panowie posłowie!

Niestety ostatnie pytanie skierowane do szefa resortu zdrowia to totalny zgrzyt. Pytanie brzmi: Czy Ministerstwo bierze pod uwagę wprowadzenie wyższego poziomu płac dla pielęgniarek z dyplomem ukończenia liceum medycznego po potwierdzeniu ich kwalifikacji zawodowych?

Jak to jest możliwe, że posłowie piszą iż absolwenci LM oraz studiów licencjackich posiadają te same uprawnienia zawodowe, a następnie podnoszą kwestię potwierdzania kwalifikacji zawodowych absolwentów LM w celu osiągnięcia wyższego poziomu płac. Przecież to urąga zdrowemu rozsądkowi.

Wstyd Panie i Panowie posłowie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 245

Bądź pierwszym, który oceni wpis

51 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Produkty dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są przede wszystkim produkty dedykowane pielęgniarkom i położnym. Początkowo w asortymencie…
Aktualności

Od kiedy urlop dla poratowania zdrowia pielęgniarki?

3 min czytania
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pielęgniarek i położnych Sprawa urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych to kwestia, która jest często poruszana przez użytkowników…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac związku pielęgniarek to niezły pasztet.