Pielęgniarki – minister nadaje pielęgniarkom zadziwiające uprawnienia.

2 Mins read
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – minister nadaje pielęgniarkom zadziwiające uprawnienia.

Kompetencje zawodowe pielęgniarek po szkoleniach

W obecnym stanie zawirowań wokół regulacji prawnych w zakresie wynagrodzeń wiele dyskusji toczy się w środowisku pielęgniarskim. 

Dyskusje dotyczą nie tylko w kwestii wysokości wynagrodzeń zasadniczych ale także ich zróżnicowania. Wiele pielęgniarek zastanawia się jakie przesłanki kierowały autorów siatki płac dla horrendalnego zróżnicowania wysokości wynagrodzeń w poszczególnych grupach siatki płac. 

Poszukując racjonalnych przesłanek w przedmiotowym zagadnieniu redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczęła analizę regulacji, które w jakiś sposób określają kompetencje pielęgniarek do wykonywania określonych świadczeń czy procedur medycznych. A te procedury lub świadczenia są przypisane pielęgniarkom z konkretnymi kwalifikacjami. Po odbyciu szkoleń. I tylko te pielęgniarki mają uprawnienia do ich wykonywania. Nie każda pielęgniarka.

Jest to logiczne… Wydaje się, że powyższe założenia naszych poszukiwań są jak najbardziej zasadne.

Kompetencje zawodowe pielęgniarek z tytułem specjalisty

Zaglądamy do pierwszego z brzegu programu szkolenia specjalizacyjnego. 

I mamy pierwszą niespodziankę. Każdy program specjalizacji, zatwierdzony przez ministra zdrowia posiada – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu danej specjalizacji.

Logicznie rozumując, to pielęgniarka bez tytułu specjalisty nie ma uprawnień do wykonywania świadczeń z przedmiotowego wykazu. Nie po to, pan minister upoważnia pielęgniarki do wykonywania konkretnych świadczeń, po zdaniu egzaminu państwowego, żeby każda pielęgniarka mogła prawo wykonywać te świadczenia. 

I teraz wisienka na torcie… 

Pan minister zdecydował, że po szkoleniu specjalizacyjnym pielęgniarka jest uprawniona do „cewnikowanie pęcherza moczowego”. 

Takie regulacje są zawarte w programie specjalizacji dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Ostatnią aktualizację programu tej specjalizacji minister zdrowia zatwierdził w dniu 25 kwietnia 2022 roku.

To szukamy dalej… 

Kompetencje zawodowe pielęgniarek po kursie kwalifikacyjnym 

Intuicyjne zaglądamy do programu kursu kwalifikacyjnego dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, który został zaktualizowany w 2017 roku. I tutaj też znajdujemy w programie – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego.  

Tam z kolei zapisano: „Cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn oraz usunięcie założonego cewnika”. 

Zauważmy. Co ciekawe, że po specjalizacji pielęgniarka może cewnikować ale czy może usunąć cewnik? Z kolei po kursie kwalifikacyjnym nadano uprawnienie do cewnikowania oraz „usunięcia założonego cewnika”. 

Nie chcę się pastwić nad programami powyższych szkoleń ale kurs kwalifikacyjny upoważnia do cewnikowania zarówno kobiety i mężczyzny. Jest to katalog zamknięty. Natomiast w przypadku ukończenia specjalizacji nie mamy katalogu zamkniętego. Możemy więc cewnikować kobietę i mężczyznę – no i jeszcze… 

Dosyć tych daleko idących rozważań… Ale biorą się one z faktu, że program zarówno specjalizacji oraz kursu kwalifikacyjnego pisał ten sam zespół autorów. Dlaczego nie zastosowano w obu szkoleniach tego samego nazewnictwa? 

Nadszedł czas podsumowania: minister zdrowia nadał uprawnienie do cewnikowania pęcherza moczowego pielęgniarce z tytułem specjalisty lub po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. 

Nasuwa się pytania: czy pielęgniarka bez specjalizacji lub kursu kwalifikacyjnego (niekoniecznie w wyżej wymienionej dziedzinie pielęgniarstwa), może cewnikować pęcherz moczowy? Jeśli tak, to po co minister zdrowia nadaje iluzoryczne uprawnienia zawodowe? 

Jeszcze nie czas na wnioski… Będzie jeszcze ciekawiej… Do sprawy powrócimy w przyszłym tygodniu… I skierujemy pismo do ministerstwa. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 143

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8906 posts

About author

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Articles
Related posts
Aktualności

Czy pielęgniarką anestezjologiczną zostanie położna? Domagają się tego posłowie.

5 Mins read
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie statusu położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie regulacji statusu położnych po odbyciu kursu kwalifikacyjnego w…
Aktualności

VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia – 28 sierpnia 2025, Warszawa.

1 Mins read
Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia Już 28 sierpnia 2025 r. w Hotelu Four Points by Sheraton w Warszawie (ul. Suwak 7B) odbędzie…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o pytaniu na egzaminie państwowym o długość końcówek paznokci.

2 Mins read
Pielęgniarka: I jeszcze długość rzęs może?  W dniu 21 lipca 2025 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała jedno z pytań…
Komentarze