Pielęgniarki – minister nadaje pielęgniarkom zadziwiające uprawnienia.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – minister nadaje pielęgniarkom zadziwiające uprawnienia.

Kompetencje zawodowe pielęgniarek po szkoleniach

W obecnym stanie zawirowań wokół regulacji prawnych w zakresie wynagrodzeń wiele dyskusji toczy się w środowisku pielęgniarskim. 

Dyskusje dotyczą nie tylko w kwestii wysokości wynagrodzeń zasadniczych ale także ich zróżnicowania. Wiele pielęgniarek zastanawia się jakie przesłanki kierowały autorów siatki płac dla horrendalnego zróżnicowania wysokości wynagrodzeń w poszczególnych grupach siatki płac. 

Poszukując racjonalnych przesłanek w przedmiotowym zagadnieniu redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczęła analizę regulacji, które w jakiś sposób określają kompetencje pielęgniarek do wykonywania określonych świadczeń czy procedur medycznych. A te procedury lub świadczenia są przypisane pielęgniarkom z konkretnymi kwalifikacjami. Po odbyciu szkoleń. I tylko te pielęgniarki mają uprawnienia do ich wykonywania. Nie każda pielęgniarka.

Jest to logiczne… Wydaje się, że powyższe założenia naszych poszukiwań są jak najbardziej zasadne.

Kompetencje zawodowe pielęgniarek z tytułem specjalisty

Zaglądamy do pierwszego z brzegu programu szkolenia specjalizacyjnego. 

I mamy pierwszą niespodziankę. Każdy program specjalizacji, zatwierdzony przez ministra zdrowia posiada – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu danej specjalizacji.

Logicznie rozumując, to pielęgniarka bez tytułu specjalisty nie ma uprawnień do wykonywania świadczeń z przedmiotowego wykazu. Nie po to, pan minister upoważnia pielęgniarki do wykonywania konkretnych świadczeń, po zdaniu egzaminu państwowego, żeby każda pielęgniarka mogła prawo wykonywać te świadczenia. 

I teraz wisienka na torcie… 

Pan minister zdecydował, że po szkoleniu specjalizacyjnym pielęgniarka jest uprawniona do „cewnikowanie pęcherza moczowego”. 

Takie regulacje są zawarte w programie specjalizacji dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Ostatnią aktualizację programu tej specjalizacji minister zdrowia zatwierdził w dniu 25 kwietnia 2022 roku.

To szukamy dalej… 

Kompetencje zawodowe pielęgniarek po kursie kwalifikacyjnym 

Intuicyjne zaglądamy do programu kursu kwalifikacyjnego dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, który został zaktualizowany w 2017 roku. I tutaj też znajdujemy w programie – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego.  

Tam z kolei zapisano: „Cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn oraz usunięcie założonego cewnika”. 

Zauważmy. Co ciekawe, że po specjalizacji pielęgniarka może cewnikować ale czy może usunąć cewnik? Z kolei po kursie kwalifikacyjnym nadano uprawnienie do cewnikowania oraz „usunięcia założonego cewnika”. 

Nie chcę się pastwić nad programami powyższych szkoleń ale kurs kwalifikacyjny upoważnia do cewnikowania zarówno kobiety i mężczyzny. Jest to katalog zamknięty. Natomiast w przypadku ukończenia specjalizacji nie mamy katalogu zamkniętego. Możemy więc cewnikować kobietę i mężczyznę – no i jeszcze… 

Dosyć tych daleko idących rozważań… Ale biorą się one z faktu, że program zarówno specjalizacji oraz kursu kwalifikacyjnego pisał ten sam zespół autorów. Dlaczego nie zastosowano w obu szkoleniach tego samego nazewnictwa? 

Nadszedł czas podsumowania: minister zdrowia nadał uprawnienie do cewnikowania pęcherza moczowego pielęgniarce z tytułem specjalisty lub po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. 

Nasuwa się pytania: czy pielęgniarka bez specjalizacji lub kursu kwalifikacyjnego (niekoniecznie w wyżej wymienionej dziedzinie pielęgniarstwa), może cewnikować pęcherz moczowy? Jeśli tak, to po co minister zdrowia nadaje iluzoryczne uprawnienia zawodowe? 

Jeszcze nie czas na wnioski… Będzie jeszcze ciekawiej… Do sprawy powrócimy w przyszłym tygodniu… I skierujemy pismo do ministerstwa. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 137

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7908 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – pomysł związkowców - nagroda jubileuszowa po 45 latach pracy.

1 min czytania
Związek pielęgniarek ma pomysł na zatrzymanie emerytek w pracy Na profilu Facebooku jednej z organizacji zakładowych związku pielęgniarek zamieszczono poniższa informację: „W…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
Komentarze