Pielęgniarki – minister podnosi wynagrodzenia.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – minister podnosi wynagrodzenia.

Minister zdrowia o dodatkowych środkach finansowych na wynagrodzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowała w dniu 8 września 2021 roku o przeznaczeniu dodatkowych środków finansowych, na wynagrodzenia.

Minister podkreślał na konferencji prasowej, że dodatkowe środki finansowe uzyskane w ramach, wyższej wyceny świadczeń medycznych, mają zostać skierowane do podmiotów leczniczych tylko na wynagrodzenia.

Warto podkreślić, że wyższa wycena świadczeń medycznych ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Mamy połowę września. Dlaczego wstecz? Odpowiedź jest prosta. Od 1 lipca obowiązuje absurdalna siatka płac, która wywołuje bunt w środowisku medycznym. Ten bunt dotyczy zwłaszcza środowiska pielęgniarek i położnych.

Minister naprawia absurdalną siatkę płac tylnymi drzwiami

Od miesięcy pielęgniarki i położne słyszą od decydentów, że wprowadzona od 1 lipca siatka płac to jest dopiero początek regulacji wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Natomiast nie ma w tej chwili dodatkowych środków finansowych na zniwelowanie horrendalnych różnic w płacach pielęgniarek i położnych, wykonujących te same zadania. Różnic sięgających ponad 2,5 tys. PLN.

Ministerstwo zdrowia wielokrotnie podkreślało, że prace nad siatką płac będą trwały dalej. A ich owocem ma być nowy sposób podziału zawodów medycznych na grupy oraz przypisanie im współczynników pracy.

Teraz minister zdrowia ma związane ręce. Czas ucieka, niepokój na tle wynagrodzeń, w podmiotach leczniczych sięga zenitu. Zamienia się w bunt.

Wobec powyższego minister zdrowia, ratując sytuację, wpadł na genialny pomysł. Zwiększy wycenę świadczeń medycznych. Natomiast regulacjami prawnymi, w tym zarządzeniem prezesa NFZ, zmusi dyrektorów podmiotów leczniczych do wykorzystania ich tylko na wynagrodzenia. Jak to pięknie określono: będą to dodatkowe środki finansowe do wykorzystania w ramach regulacji wewnętrznych – wynagrodzeniowych podmiotów leczniczych.

Ministerstwo zdrowia przyznaje się do porażki

Taki scenariusz to przyznanie się ministra zdrowia oraz związku Solidarność i OPZZ do totalnej katastrofy w zakresie narzuconej podmiotom leczniczym siatki płac.

Minister zdrowia wielokrotnie podkreślał, że trzeba zlikwidować wszelkie celowane źródła pieniędzy na finansowanie wynagrodzeń konkretnych grup pracowników medycznych. W tym celu zmieniono sposób finansowania dodatku zembali dla pielęgniarek i położnych.

Teraz sam minister zdrowia psuje system finansowania ochrony zdrowia. Powszechnie wiadomo, że wycena świadczeń medycznych jest niedoszacowana. To minister zdrowia podnosi przedmiotową wycenę ale narzuca – dodatkowe środki uzyskane przez podmioty lecznicze – z wyższej wyceny, wykorzystać tylko na wynagrodzenia. To stawia w trudnej sytuacji dyrektorów podmiotów leczniczych. A na horyzoncie mamy ustawę autorstwa ministra Niedzielskiego o jakości w ochronie zdrowia. Brzmi to wszystko jak jakaś groteska.

Jak piękna katastrofa panie ministrze Niedzielski…

Wzywamy panią przewodniczącą Krystynę Ptok

Nadal pielęgniarki nie wiedzą jaki projekt siatki płac pielęgniarek i położnych firmuje w rozmowach z ministerstwem OZZPiP. Jaki projekt będzie nieść na sztandarach zarząd krajowy związku pielęgniarek na jutrzejszej manifestacji.

Teraz przyszedł czas końca zabawy w myszkę i kotka.

Pielęgniarki chcą znać prawdę.

W dniu wczorajszym ustalono z ministrem zdrowia, że zawody ochrony zdrowia, przekażą ministerstwu zdrowia, listę 10 konkretnych postulatów, które zdaniem protestujących wymagają pilnej realizacji. Lista miała zostać przekazana ministrowi zdrowia do godz. 22, w czwartek – 9 września. I tak też się stało. Dzisiaj około godz. 14 kolejne rozmowy: związki zawodowe – minister – premier.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, wzywa panią przewodniczącą OZZPiP o ujawnienie przedmiotowej listy postulatów oraz złożenie wyjaśnień w zakresie stanowiska związku w powyższej kwestii.

Mamy nadzieje, że interesy zawodowe środowiska pielęgniarskiego nie zostały kolejny raz złożone na ołtarzu konieczności konsensusu z innymi zawodami medycznymi.

10 września, godzina 8:00

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 256

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7243 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w spółce pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Dąbrowa Górnicza Zakres obowiązków wymagany na tym stanowisku to wykonywanie zleceń lekarskich, prowadzenie dokumentacji środowiskowej, a…
Aktualności

Wygraj stetoskop w mikołajkowym konkursie!

4 min czytania
Konkurs mikołajkowy Wygraj stetoskop internistyczno-pediatryczny Spirit CK-SS601PF Aby wziąć udział w konkursie należy napisać w komentarzu pod postem konkursowym, dlaczego wybrałaś/eś zawód…
Aktualności

Pielęgniarki: wynagrodzenia zasadnicze po 1 lipca 2022 roku.

3 min czytania
Zespoł Trójstronny – porozumienie czy tylko deklaracja MINISTERIALNY „SUKCES” MEDIALNY, czyli o nieporozumieniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia Trójstronny Zespół ds. Ochrony…
Komentarze
×
Aktualności

Szpital – zwolniona grupa pielęgniarek naruszyła obowiązki.