Pielęgniarki: minister wydał zalecenie noszenia masek ochronnych w DPS.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka - maseczki ochronne.
Pielęgniarki: minister wydał zalecenie noszenia masek ochronnych w DPS.


Pielęgniarki – obowiązek noszenia masek ochronnych w DPS

Zobacz także:

Pielęgniarki: Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ochronną. 

Związek pielęgniarek: grafik stałych i niezmiennych zespołów. 

Minister zdrowia poinformował dzisiaj w Radiu ZET, że mamy zgłoszenia i problemy dotyczące 17 z prawie 800 Domów Pomocy Społecznej, w których przebywa około 80 tys. pensjonariuszy.  Minister podkreślił, że personel DPS pracuje w wielu innych miejscach i że będziemy to regulowali. Łukasz Szumowski powiedział, że mamy już rozesłane środki ochrony do wszystkich DPS – wojewodowie rozesłali te środki. Natomiast dodał także, że wydał zlecenie aby personel Domów Pomocy Społecznej nosi maski ochronne. W ten sposób nie będzie zarażał pensjonariuszy. 

O sytuacji w Domach Pomocy Społecznej informuje na swoich stronach internetowych Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. 

W przedmiotowej informacji napisano, że jeden z Domów Pomocy Społecznej… 

… był odpowiednio wyposażony w środki ochrony osobistej jeszcze przed rozpoczęciem kwarantanny. – Dodatkowo z chwilą objęcia kwarantanną otrzymaliśmy niezbędne wsparcie od Wojewody, Ministra Sprawiedliwości oraz osób prywatnych. Starostwo Powiatowe w Białobrzegach także w trakcie kwarantanny sukcesywnie podejmowało działania w tym zakresie poprzez zakup specjalistycznych maseczek z filtrem FFP2 oraz specjalistycznych kombinezonów – zaznaczył Sylwester Korgul. Dzięki pomocy Wojewody Mazowieckiego personel placówki wyposażono w kombinezony, maseczki, rękawiczki i fartuchy.

Do innego DPS…

.. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał na potrzeby DPS m.in. kombinezony ochronne, gogle ochronne, maski chirurgiczne, rękawice. Placówkę wsparł też Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe w Żninie przekazując przekazał płyny do dezynfekcji rąk oraz przyłbice ochronne.

Natomiast w opisie sytuacji innego Domu Pomocy Społecznej napisano:

Mimo wszelkich możliwych sposobów, w tym zwrócenia się do różnych instytucji, nie udało się pozyskać do pracy żadnej pielęgniarki, która mogłaby wspomóc (zastąpić) obecnie pracujące. Własne kontakty władz Fundacji spowodowały pozyskanie 6 opiekunów, którzy wspierają 2 naszych opiekunów. Opiekunowie także pracują nieprzerwanie od kilku dni. Pozostały personel (lekarz, pielęgniarki, opiekunowie, terapeuci i fizjoterapeuci) przebywają na kwarantannie lub odmówili pracy w naszym zakładzie (pielęgniarki ze względu na obostrzenia w swoich macierzystych szpitalach). Osoby te stanowią ponad 80 % personelu.

Dalej czytamy, że: 

Sytuacja w Zakładzie jest niezwykle trudna. Przy tak niskim składzie personalnym, nieprzerwanej pracy i braku osób na zmianę, nie jesteśmy w stanie zapewnić prawidłowej opieki, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwa pacjentom.

(…) Środki dezynfekujące i środki ochrony osobistej pozyskiwane są wyłącznie poprzez własne działania i na własny koszt. Ich ilość, ze względu na dostępność na rynku, jest niewystarczająca. Brakuje w szczególności profesjonalnych masek i kombinezonów zapewniających pełne bezpieczeństwo personelu. Potrzeby socjalno-bytowe pacjentów są zaspokajane m.in. poprzez wsparcie rodzin pacjentów.

Czytaj więcej o sytuacji pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej

Mariusz Mielcarek Zobacz także:

Pielęgniarki: brak środków ochrony równa się: "powstrzymanie się od pracy".

Pielęgniarka epidemiologiczna do pielęgniarki: ściągnij maskę ochronną.

Pielęgniarki: 24-godzinne dyżury nie dla wszystkich!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7905 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki - wybory 2023

Premier zastał pielęgniarki w czepkach.

1 min czytania
Premier odwiedził szpital w Pionkach. Zastał tam pielęgniarki… w czepkach Jeden z użytkowników Twittera napisał: Ale ustawka, prawdziwy PRL. Pielęgniarki nie noszą…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – wiekopomna propozycja nowej specjalizacji.

2 min czytania
Minister zdrowia powołuje zespół, który ma opracować zmiany w szkoleniach pielęgniarek i położnych Minister zdrowia powołał zespół, który ma „opracować zmiany w…
Aktualności

Opalanie a ryzyko nowotworu skóry: jak uniknąć nadmiernego narażenia na promieniowanie UV?

3 min czytania
Ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niezaprzeczalnie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko znacząco pogarsza stan skóry, przyspieszając procesy odpowiedzialne za jej…
Komentarze