Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

Minister zdrowia wyraziła pogląd na temat obecnego zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek…

W dniu wczorajszym w sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok.

Przebieg obrad powyższej podkomisji jest potwierdzeniem tezy, że jej powoływanie nie miało żadnego sensu. Przedstawiciele różnych zawodów medycznych oraz innych grup zawodowych funkcjonujących w podmiotach leczniczych wyrazili swoje opinie o projekcie związku pielęgniarek. Równie dobrze prezentowane stanowiska mogły zostać przedstawione drogą korespondencyjną i opublikowane na stronie podkomisji.

Wielu mówców opowiadało o tzw. Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia przy ministrze zdrowia. Wyrażali pogląd, że ten Zespół jest miejscem na merytoryczną dyskusję o zmianach w siatce płac pracowników podmiotów leczniczych. Niestety powyższy Zespół ma niechlubną rolę w totalnym chaosie płacowym w jednostkach ochrony zdrowia. To nieprzemyślane decyzje tego Zespołu skłóciły środowisko medyczne, w tym szczególnie pielęgniarek i położnych. Zadziwiające, że niektórzy członkowie tego Zespołu mieli czelność dawać dobre rady w zakresie naprawy sytuacji, za którą ponoszą odpowiedzialność. Szczególnie irytująca w tym względzie była wypowiedź pani Marii Ochman ze związku Solidarność. Zespół powinien zostać zlikwidowany, bowiem jego formuła się skompromitowała. Warto zauważyć, że członkiem tego Zespołu jest pani… Krystyna Ptok. Był czas kiedy zawiesiła swoje uczestnictwo w pracach Zespołu, by po czasie znów w nim zasiadać… Pytanie po co jest członkiem tego Zespołu i składa w sejmie projekt własnej ustawy? Przecież takie postępowanie pani Ptok to wotum nieufności dla instytucji przedmiotowego Zespołu.

Natomiast warto podkreślić wypowiedź pani minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

(…) W mojej ocenie ta dysproporcja pomiędzy pielęgniarkami, choć oczywiście nie tylko o pielęgniarki tu chodzi, pomiędzy grupą drugą i piątą jest zbyt duża i to nie załatwi nam wszystkiego, ale z pewnością wspólnie z przedstawicielami NFZ będziemy to analizować i wydaje mi się, że tu na pewno będziemy szukać jakiegoś rozwiązania. Doceniamy wykształcone pielęgniarki, doceniamy to, że są magistrami. (…)

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych prosi o oddanie głosu w poniższej ankiecie. DZIĘKUJEMY!

Dalsza część artykułu pod ankietą…

Czy popierasz projekt siatki płac autorstwa pani Krystyny Ptok, który jest obecnie rozpatrywany przez nadzwyczajną podkomisję sejmową?

Podsumujmy: po raz pierwszy minister zdrowia – od 2017 roku, czyli kiedy uchwalono dyskryminującą siatkę płac w podmiotach leczniczych – przyznał, że dysproporcje płacowe pomiędzy grupami są „zbyt duże”.

Świadomość pani minister w tym obszarze otwiera drogę do naprawy patologicznej siatki płac. Niestety projekt ustawy pani Krystyny Ptok nie rozwiązuje problemu. Potrzebne są systemowe rozwiązania.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 271

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa. Mamy kolejnych specjalistów.

2 min czytania
Egzaminy pielęgniarek i położnych Szkolenie w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych przygotowuje położne do profesjonalnego i samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą i…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy 6 cechuje wyższa staranność oraz kultura osobista.