Pielęgniarki – ministerstwo o zastąpieniu "mechanizmu znaczonych pieniędzy". Ale jest druga propozycja…

2 min czytania
Aktualności


Pielęgniarki – zastąpienie mechanizmu znaczonych pieniędzy

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia

28 stycznia 2020 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, któremu przewodniczyła Pani Urszula Michalska, reprezentująca stronę pracowników. W spotkaniu udział wzięli: Pan Łukasz Szumowski – Minister Zdrowia, Pani Józefa Szczurek-Żelazko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pan Kazimierz Kuberski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pan Dariusz Mińkowski – Zastępca Głównego Inspektora Pracy, Pan Adam Niedzielski – Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Pan Dariusz Mińkowski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, przedstawił stanowisko Głównego Inspektora Pracy w sprawach zgłoszonych przez członków Zespołu. Podnoszono w nich kwestie minimalnego wynagrodzenia w podmiotach leczniczych w 2020 roku.

Pani Alina Budziszewska-Makulska, Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego MZ, poinformowała o bieżących działaniach legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył informacji Ministerstwa Zdrowia o realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Pan Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia poinformował, że aktualnie resort zdrowia zbiera informacje dotyczące płac w jednostkach ochrony zdrowia po zmianie poziomu najniższego wynagrodzenia. Powyższe dane zostaną przedstawione w lutym br.

W dalszej części posiedzenia Pan Łukasz Szumowski przedstawił informację na temat stopnia realizacji zawieranych przez Ministra Zdrowia porozumień społecznych. Zapewnił, że rozmowy prowadzone są ze wszystkimi grupami zawodowymi, pracodawców oraz samorządami. Jako forum do omawiania postulatów i rozwiązań płacowych wskazał Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia oraz Radę Dialogu Społecznego.

Następnie Pan Adam Niedzielski, Prezes NFZ, przedstawił informację dotyczącą projektowanych zmian w zakresie uregulowań rozporządzeń Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dotyczących środków na podwyżki wynagrodzeń. Poinformował o trwających w NFZ pracach analitycznych mających na celu zastąpienie mechanizmu przekazywania przeznaczonych środków na uposażenia na ogólną wycenę procedur medycznych. Poinformował także o propozycji wprowadzenia drugiego mechanizmu, który dawałby ustawową gwarancję poziomu wynagrodzenia.

źródło: dialog.gov.pl – 30 stycznia 2020 


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki. 2 600 PLN + premia motywacyjna. Mile widziane doświadczenie, uprawnienia – kursy kwalifikacyjne.

Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka  – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.

Pielęgniarki – kontrole bezpośrednio na oddziałach i sprawdzanie rzeczywistej liczby łóżek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7918 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka nie będzie musiała być członkiem izby pielęgniarskiej.

5 min czytania
Proponowane zmiany powinny objąć także izby pielęgniarek i położnych Do sejmu wpłynął w dniu 5 lipca 2023 roku projekt ustawy, która między…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
Komentarze